Denník N

Digitálny reparát alebo zavedenie elektronických volieb na Slovensku.

e-Voľby…budúcnosť plná možností, alebo len ďalší dôvod, prečo by mali byť ITčkári našimi najlepšími kamarátmi?

V ére, keď vieme online objednať skoro všetko, od pizze po plyšové jednorožce, Slovensko sa môže zamyslieť, či by sa náhodou nedali objednať aj politici. Poďme sa pozrieť na to, či ide o technologický zázrak, alebo len o ďalšiu príležitosť na to, aby nám technika skomplikovala život.

Otázka teda znie, či by sme nemali ísť cestou Estónska a zaviesť elektronické hlasovanie, alebo radšej nasledovať nemecký prístup a zostať pri našich dobrých starých papierových hlasovacích lístkoch. A ako to už býva, každý má na túto tému svoj názor – od technologických optimistov až po nostalgikov, ktorí si myslia, že dobrý hlasovací lístok je ako víno, s vekom len získava na hodnote.

Výhody alebo vitaj budúcnosť!

Predstavte si, že môžete hlasovať z pohodlia svojho domova, v pyžame, s kávou v ruke. Nie viac státie v radoch, žiadne štipľavé ceruzky a zabudnuté občianske preukazy. Hlasovanie by bolo rýchlejšie ako objednávka z donáškovej služby. Estónsko ukázalo, že sa dá, a to bez toho, aby museli čakať, kým niekto odovzdá hlasovací lístok na koňovi. Estónsko investovalo do svojho systému elektronického hlasovania niekoľko miliónov eur, čo je v skutočnosti menej, ako by sme minuli na tlač lístkov na nasledujúcich pár volieb. Na Slovensku by to mohlo stáť viac, ale stále by to bolo lacnejšie ako budovať nový most cez Dunaj.

Nevýhody? Oops, technika nás zradila.

Nemecko sa rozhodlo elektronické voľby zrušiť kvôli obavám o bezpečnosť. Aj na Slovensku by sa hackeri mohli pokúsiť zapojiť do volieb, a to nielen ako voliči.Taktiež zmena Je ťažká. Slováci sú zvyknutí na tradičné hlasovanie. Zmena na elektronické by bola ako naučiť babičku používať smartfón – teoreticky možné, ale chce to veľa trpezlivosti a dobré nervy.

Poďme sa pozrieť na cenovú náročnosť adopcie elektronických volieb.

Ak by sme chceli zaviesť elektronické hlasovanie, asi by to stálo viac, než sa plánuje na výlet do Tatier. Konkrétne čísla sú ťažké odhadnúť, ale môžeme predpokladať, že by to boli desiatky miliónov eur. Treba si uvedomiť, že by to zahŕňalo nielen softvér a hardvér, ale aj vzdelávanie občanov, bezpečnostné protokoly a možno aj pár nových úradníkov, ktorí by sa tým všetkým zaoberali.

Takže, ak to zhrnieme, elektronické hlasovanie je trochu ako kúpa najnovšieho smartfónu: vyzerá to super a má to kopu funkcií, ale stojí to pekný balík a nie vždy je to také praktické, ako sa na prvý pohľad zdá.

Tak klikať, alebo ne-klikať?

Štatus Krajiny
1. Krajiny, ktoré zaviedli e-hlasovanie úplne India, Brazília, Filipíny a Estónsko
2. Krajiny, ktoré zaviedli čiastočné e-hlasovanie Argentína, Spojené štáty, Belgicko, Kanada, Japonsko. Mexiko, Francúzsko a Peru
3. Krajiny, ktoré zrušili implementáciu po vykonaní pokusu výpadky elektronického hlasovania Austrália, Kostarika, Fínsko, Guatemala, Spojené kráľovstvo, Írsko, Taliansko, Kazachstan a Nórsko
4. Krajiny, ktoré nepokračovali v implementácii elektronického hlasovania Holandsko, Nemecko a Paraguaj
5. Krajiny, ktoré sú v procese testovania e-hlasovania Bangladéš, Bhután, Ekvádor, Mongolsko,

Otázka elektronického hlasovania na Slovensku zostáva otvorená. Zatiaľ čo Estónsko kráča digitálnou cestou do budúcnosti, Nemecko sa radšej vrátilo k osvedčenej klasike. A my na Slovensku? Zrejme ešte chvíľu budeme rozmýšľať, či chceme klikať, alebo radšej ostať pri papieroch.

Teraz najčítanejšie

Andrej Aleksiev

Ako špecialista na digitálnu transformáciu a spoluzakladateľ projektu MODRÍ, môžem zmeniť aj tie najstaršie počítače na superpočítače. Som konzervatívny liberál, čo znamená, že mám rád tradičné hodnoty, ale zároveň sa nebojím inovácií. Ako podnikateľ a partner spoločnosti KRESTON Slovakia, poradím vám, ako udržať vaše digitálne tajomstvá v bezpečí pred kybernetickými pirátmi. Som tiež členom Mensy, kde som ako bývalý predseda rozdával IQ body ako cukríky. V mojom voľnom čase sa venujem filantropii a hľadám zabudnuté osobnosti slovenskej histórie. Už som dokonca postavil sochu Kempelena v Bratislavskom Vodárenskom múzeu a chystám sa na ďalšie sochárske dobrodružstvá s OZ FABRIKart. Moje štúdium medzinárodných vzťahov na Boloňskej Univerzite v Taliansku a Petrohradskej Univerzite v Rusku, a tiež informatiky na Londýnskej a Berlínskej Univerzite ma naučilo, že život je najväčší programovací jazyk. Som ženatý, mám dve deti a psa, ktorý je najlepší počítačový expert - vždy vie, kedy je čas odpočinúť a ísť na prechádzku. :-)