Denník N

Kuffovské kresťanstvo nechceme. Tak aké áno?

Foto: Postoj.sk
Foto: Postoj.sk

Nezostaňme len pri „takto nie“, ale povedzme aj „poďme na to takto“. Postavme sa za cirkev a kresťanstvo, ktoré namiesto šírenia strachu, nelásky a konšpirácií stojí na prijatí, nádeji, láske a ľudskosti.

V posledných dňoch sa toho dosť napísalo o prejave štátneho tajomníka Ministerstva kultúry (uff, tento titul sa pri danom človeku píše ozaj ťažko) Štefana Kuffu na trnavskej novéne. Áno, bolo to otrasné.

Osobne ale vnímam veľmi pozitívne, že vlna odporu voči takýmto perspektívam aj na Slovensku pomaly rastie. Potešilo ma, keď som na FB čítal komentár jedného z prítomných kňazov, ako Kuffovi hneď po omši komunikovali svoju ostrú kritiku. A ešte viac to, že už počas prejavu sa jeden z kňazov postavil a odišiel.

Toto je ale len jedna strana mince. Áno je nepochybne dôležité, povedať: Toto nie je naša viera. Takéto kresťanstvo nechceme. Zostať pri kritike a negatívnom vymedzení mi ale nestačí. Podobných vĺn nespokojnosti sme tu len za posledné roky mali hneď niekoľko – a napriek silným slovám sa nezmenilo nič.

To, čo je pre mňa preto oveľa dôležitejšie, ale aj náročnejšie, je pozrieť sa ďalej a ukázať, že sa to dá aj inak. Nepovedať len „takto nie“, ale aj „poďme na to takto“. Postaviť sa za cirkev a kresťanstvo, ktoré namiesto šírenia strachu, nelásky a konšpirácií stojí na prijatí, nádeji, láske a ľudskosti.

Pre niekoho je to možno príliš abstraktné, no táto perspektíva zahŕňa aj úplne konkrétne, systémové a personálne kroky na všetkých úrovniach – od farností / zborov až po najvyššie vedenie.

Ja sa o to svojím spôsobom už pár rokov snažím – a v slovenských reáliách je to výzva.

Som úprimne zvedavý, či to aj tentokrát zostane len pri slovách, alebo konečne dôjde aj k nejakej reálnej zmene. V tomto konkrétnom prípade Trnavskej arcidiecézy už bolo prekročených toľko červených čiar, že keby som bol ešte stále jej členom (čo už vďaka Bohu viac než 10 rokov nie som), určite by som veľmi jasne a nahlas požadoval rezignáciu či odvolanie arcibiskupa Oroscha. Čo sa ešte musí stať?

Priateľky a priatelia z rímskokatolíckej cirkvi a najmä z Trnavskej arcidiecézy, úprimne Vám držím palce a modlím sa za vás!

…a to aj napriek tomu, že ja osobne som vo vnútornú zmenu rímskokatolíckej cirkvi prestal veriť a rozhodol som sa žiť svoje katolícke kresťanstvo v súlade so svojím svedomím a presvedčením inde a inak.

Teraz najčítanejšie

Martin Kováč

Som manžel, otec, teológ, starokatolícky kňaz a ľudskoprávny aktivista. V rokoch 2019-2023 som pracoval na projekte obnovy Starého Lýcea. Aktuálne pôsobím na pozícii projektového manažéra v Nadácii Volkswagen Slovakia. Venujem sa najmä otázkam náboženskej slobody, medzináboženského a medzikultúrneho dialógu, právam menšín a vzťahu štátu a cirkví.