Denník N

​​Digitálny reparát alebo programové vyhlásenie vlády o digitalizácii.

Slovenská vláda, zjavne inšpirovaná science fiction …

…a možno aj niekoľkými epizódami „Star Trek“. Dala si za cieľ premeniť Slovensko na „inteligentnú, inovatívnu a transparentnú krajinu“. Predstava prechodu na „Smart Country“ znie trochu ako názov novej reality show, ale je to v skutočnosti ambiciózny plán, ktorý by mohol krajinu posunúť do digitálnej éry. Keby sa nám podarilo, nebolo by to len výnimočné, ale možno by sme sa stali štandardom pre všetky „menej smart“ krajiny.

Ambícia zlepšiť postavenie Slovenska v digitálnej ekonomike a spoločnosti (DESI) je nielen naliehavá, ale aj trochu ako súťaž kto je najdigitalizovanejší. Súčasný stav nie je úplne ideálny, ale hej, na tomto svete sú horšie veci, ako byť na 23. mieste z 27 v DESI. Aspoň nie sme poslední, vždy je dobré vidieť pozitíva!

Vláda tiež plánuje investície do vzdelania a výskumu, čo je skvelé, lebo, ako všetci vieme, bez vzdelania by sme stále používali faxové stroje a posielali telegrafy. A kto by nechcel, aby štátne elektronické služby boli tak používateľsky prívetivé, že aj dedko by vedel, ako si zaplatiť dane online, namiesto toho, aby musel ísť osobne a stráviť na “daňovom pol dňa”.

Boj proti dezinformáciám a hybridným hrozbám znie ako názov novej akčnej hry, ale je to skutočný plán vlády. Uistime sa, že naše informačné prostredie bude čisté ako slovenské hory, bez nežiaducich dezinformačných smogov.

Na druhej strane, implementácia a kontrola týchto ambicióznych plánov môže byť trochu ako pokus o udržanie poriadku v stodole plnej mačiek – zložité, ale nie nemožné. A ochrana súkromia a kybernetická bezpečnosť? Nuž, v digitálnom svete, kde každý vie, čo ste jedli na obed vďaka príspevkom na instagrame, je naozaj náročné.

História nekalých obchodných praktík a korupcie v IT na Slovensku? No, to je trochu ako dej z nejakého detektívneho románu. Ale s dobrým plánom a ešte lepšou realizáciou sa môžeme dostať na správnu cestu.

A čo sa týka OpenData? Súhlasím, že situácia je trochu ako súťaž kto má najmenej otvorených údajov :-).  No s trochou snahy a legislatívy sa dá urobiť zázrak. Zvýšenie IT kapacít a profesionalizácia štátnej správy? Povedzme to takto: Ak chceme, aby naše štátne IT bolo ako dobre naolejovaný stroj, budeme musieť trochu viac pracovať na tom, aby sme mali dobrých mechanikov.

Takže, držme sa, Slovensko, ideme na digitálny road trip! A nebojme sa, nezabudneme si vziať mapu – digitálnu, samozrejme.

Teraz najčítanejšie

Andrej Aleksiev

Ako špecialista na digitálnu transformáciu a spoluzakladateľ projektu MODRÍ, môžem zmeniť aj tie najstaršie počítače na superpočítače. Som konzervatívny liberál, čo znamená, že mám rád tradičné hodnoty, ale zároveň sa nebojím inovácií. Ako podnikateľ a partner spoločnosti KRESTON Slovakia, poradím vám, ako udržať vaše digitálne tajomstvá v bezpečí pred kybernetickými pirátmi. Som tiež členom Mensy, kde som ako bývalý predseda rozdával IQ body ako cukríky. V mojom voľnom čase sa venujem filantropii a hľadám zabudnuté osobnosti slovenskej histórie. Už som dokonca postavil sochu Kempelena v Bratislavskom Vodárenskom múzeu a chystám sa na ďalšie sochárske dobrodružstvá s OZ FABRIKart. Moje štúdium medzinárodných vzťahov na Boloňskej Univerzite v Taliansku a Petrohradskej Univerzite v Rusku, a tiež informatiky na Londýnskej a Berlínskej Univerzite ma naučilo, že život je najväčší programovací jazyk. Som ženatý, mám dve deti a psa, ktorý je najlepší počítačový expert - vždy vie, kedy je čas odpočinúť a ísť na prechádzku. :-)