Denník N

Ľudské predpovede sú žalostne takmer vždy chybné

V 70. rokoch 19. storočia jeden škótsky autor kritizoval mechanizácia a automatizáciu v matematike a vo svete všeobecne. V tom čase napísal:
„Musíme sa vrátiť k zdravej pravde, že svoje intelektuálne funkcie nemôžeme delegovať a povedať stroju, vzorcu, pravidlu alebo dogme – som lenivý myslieť; prosím, premýšľajte za mňa.“
Keby dnes videl, ako funguje svet, a pozoroval by napríklad správanie umelej inteligencie, asi by dostal infarkt. Vývoj udalostí v dejinách ľudstvá je taký kontraintuitívny, že akékoľvek naše predikcie, analýzy a predpovede sú len bezvýznamné precvičovanie hlasiviek, plytvanie atramentom či ťukance do klávesnice. Známy experiment so šimpanzmi ukázal, že dokázali na základe náhodného výberu banánov ľahšie určiť náhodný vývoj v budúcnosti, ako zástupy analytikov a akademikov.
Napriek tomu, že s istotou vieme povedať, že sa takmer vždy mýlime, každý deň k nám prúdia prognózy ďalšieho vývoja, analýzy diania, predikcie cien či finančných pohybov na trhoch. Darmo, mozog nášho druhu vyžaduje istotu, hoci aj v podobe nezmyselných analýz, ktoré sa opakovane ukazujú ako falošné. Nič sa nezmení, ale je zaujímavé tento fenomén sledovať. O budúcnosti vieme len to, že bude iná povedal Peter Drucker. Tejto inakosti sa každý jeden deň snažíme dať istejšiu tvár, aby sme sa cítili istejšie.
Ako naozaj funguje svet - Václav Smil, Premedia, 2022
Minulosť retrospektívne vyzerá, akoby sa presne mala stať tak, ako sa stala, avšak všetko, čo sa stalo, sa mohlo rovnako stať aj ináč. Keď nastala v USA veľká hospodárska kríza, v skutočnosti nik (takmer) nečakal, že niečo podobné hrozí. Neverte preto prognózam ani predikciám budúcnosti, zvlášť z úst ľudí, ktorým ich predpovede niekedy vyšli. Podliehajú totiž mnohým biasom v myslení a neraz si myslia, že jedna úspešná predikcia je garanciou presnosti tých ďalších. Náš svet je taký zložitý, že niet na svete človeka, ktorý by dokázal vziať do úvahy všetky premenné pri svojich výrokoch. A keď sa chcete dozvedieť niečo viac o tom, čo všetko ovplyvňuje a robí náš súčasný svet tým, čím je, odporúčam vám knihu Ako funguje svet.

Knihu Ako funguje svet si môžete zakúpiť tu

Teraz najčítanejšie

Albert Lučanský

Vyštudoval som históriu a slovenskú literatúru a literárnu vedu na Univerzite Komenského v Bratislave, kde si v súčasnosti aj robím doktorát z literárnej vedy. Medzi moje záľuby patrí čítanie kníh o literatúre, histórii, filozofii, religionistike či psychológii. Moje knižné blogy na Denníku N sa obsahovo týkajú kníh, ktoré sa mi dostali do rúk (novšie aj staršie). Ak máte záujem o recenzovanie knihy či spoluprácu, kontaktujte ma a dohodneme sa :-)