Denník N

Moderátor TA3 Bielik, alebo „sused Bielek“?

Moderátor TA3 mi asocioval „suseda Bieleka“. Tvári sa, že moderuje nestranne, ale pri analýze jeho práce vidíte nadprácu v prospech jednej politickej strany.

TA3 je najmenej objektívna televízia. To mi vyšlo po analýze Hovoria médiá pravdu? Objektívnosť televízií v informovaní o Ficovych obvineniach Matoviča informovania 4 televízií o 4 tlačovkách I.Matoviča a R.Fica 5. a 6.2.2016.

Dnes sa detailne pozriem na reláciu „Téma dňa“, konkrétne na moderátora Bielika a jeho rôzne „druhy“ moderovania pri rôznych hosťoch. V pamäti mám reláciu s Hlinom, keď TA3 chcela vzbudiť v divákoch dojem, že Hlina zamuroval zamestnankyni nebankovky dvere. A nedávno som videl rozhovor Bielika s privatizérom Sotákom, ktorý šíri povery a Bielik ho pri poverách neprerušil. Podľa toho, či je hosť relácie oponent, alebo priaznivec, prípadne člen strany SMER Bielik sa k nemu správa. Zobral som si na rozbor žiarivý príklad dnešných dní a to moderovania relácie s Matovičom a s Ficom.

Pre dĺžku článku som rozbor rozhovor uverejnil samostatne v blogu Objektívnosť moderovania moderátora Bielika?
Záver z toho je pre moderátora TA3 Petra Bielika nelichotivý:

Fica nechal rozprávať 7x dlhšie, ako seba. Do reči mu skočil 1x a neprijemné otázky mu nepoložil. Aj keď sú na verejnosti známe. Fico sa chválil znižovaním ceny plynu vládou a vratkami za plyn. Pravý dôvod znižovania ceny plynu sú však znižujúce sa ceny plynu naviazané na roku. Moderátor Bielik sa premiéra vlády nepýtal na to, prečo regulačný úrad pred rokom nezreguloval cenu plynu, prečo sa vratky neodpočítali vo vyúčtovaní za plyn, prípadne v nasledujúcej faktúre. Moderátor takmer všetko, čo premier povedal prijal.
Kľudne sa môhol Bielik Fica opýtať, kto je to „My“, kto príde o zisky z predaja ruského plynu, ak by tu bol Nordstream 2. Pomôcka môžu byť články Tunel muža s kolouČo je pravým motívom kúpy SPP a výročné správy firiem, ktoré na rozdiel od Matky SPP generujú zisk: SPP – distribúcia a.s. zisk 98 mil. € a eustream a.s. 334 mil. €.

Matoviča nechal rozprávať 2x viac, ako seba, pričom mu skočil minimálne 15x do reči a kritizoval ho ako malé dieťa okrem iného za to, že si nepamätá, aké sumy a kedy prevádzal medzi svojimi účtami. Dokonca na Matoviča vyťahoval veci, o ktorých sa Matovič čudoval, že ich má! Pri Bielikovi zdá sa vyťahovanie nedostupných informácií nie je výnimka.U Matoviča si Bielik našiel kto robil na Finančnej, alebo Daňovej správe pred X rokmi.

Aj v inom príbehu je podozrenie, že Bielik vytiahol na Katrinca informácie, ktoré nezískal legálne. (Katrinec zverejnil video Jánošovej ženy, ktoré ak by ho neskôr ona nedementovala by bolo veľmi neprijemne pre SMERácke špičky.) Nový čas zverejnil, že na moderátora Bielika bolo podané trestné oznámenie a polícia už vykonáva skrátené vyšetrovanie vo veci podozrenia z prečinu neoprávneného nakladania s osobnými údajmi.

Urobte si teraz obraz, komu slúži moderátor Bielik. Či je nestranný a či jeho „diskusie“ treba brať vážne, alebo s rezervou.?

Podľa niektorych názorov,(napr. Excelentne pripravený Bielik Matoviča neskompromitoval) Matovič tento súboj so zaujatým moderátorom vyhral. Ale nie je to také jednoduché. Pretože keď Ficov SMER zvalil vinu za Váhostav na Fígeľa, tak mu to veľa ľudí zožralo aj s navijákom. V zmysle „koho balíčky príjmaš, toho myšlienky prijmi za svoje“. Tak isto teraz sa žiaľ nájdu ľudia, čo boli nezaujatí a po tomto Ficovom obvinení z „prepratia a vytunelovania 121 miliónov metódou bieleho koňa – čistý podvod“ budú Matovičom pohŕdať a strčia ho do toho istého vreca, kde strkajú tunelárov. Fico vie čo robí a dobre si dáva pozor na jazyk. Keď sa ho novinári pýtali, či využije ponuku Matoviča zarobiť si 4 mil. € odpovedaním na otázky na detektore klamstva, tak 20 sekúnd sa vyhováral a 4 minúty očierňoval Matoviča z tunelárstva. Takto je pre niektorych Matovič tunelár, ako Fico, FICO pre nich niečo balíčkami robí a ochraňuje ich(tlačovkami).

Úloha Bielika rozprávať čo naväčšiu časť relácie o „poločistej Matovičovej činnosti“ zapadá do Ficovho plánu hociako sa snažiť kompromitovať protivníka.Veď to aj diskusnej relácii hovorili.„, „Ten Matovič nie je čistý!“

Nie som jediný, kto má na moderovanie Bielika takýto názor. Na facebooku je skupina ľudí Peter Bielik TA3 – hlásna trúba kmotrov s vyše 700 fanúšikmi.

Neviem, či sa dá na Bielikove moderovanie aplikovať niečo zo zákona Čo sa smie a čo sa nesmie vysielať v čase volieb do Národnej rady SR. Viem však, že moderovanie moderátora Bielika mi asociovalo list suseda Bieleka. Suseda, ktorý s nikým nesusedil.
Komu sa to nepáči, môže byť rád, že aspoň RTVS tu má dáku povinnosť zachovávať objektivitu: Pravidlá volebného vysielania RTVS pre voľby do NR SR 2016.

Teraz najčítanejšie

Roman Hanajík

V súčasnoti považujem za najväčšiu hrozbu života na Slovensku bagatelizovanie smrtnosti Covid-19 počítaním "od buka do buka" a vyberaním si informačných čerešničiek zo všetkých zverejňovaných informácií o Covid-19. Sem tam sa venujem menej známemu riziku práce v kancelárii, kde banálne príznaky a mierna bolesť chrbta môže pri "správnej" kombinácii chýb v zdravotníctve skončíť trvalým a vážnym poškodením zdravia. Nie je problém sedávať celý život 8 hodín denne, ale po skúsenostiach aj iných ľudí viem, že riziko môže prísť aj za 10 rokov intenzívnejšieho sedenia. Vďaka SMERáckemu riadeniu zdravotníctva a tvrdeniu: "Zdravotná starostlivosť nie je ohrozená" som sa takto stal invalidný dôchodca. Venoval som sa aj klamstvám a falošnosti strán SMER-SD a bývalého "nepolitika" Kollára. Viac: https://www.facebook.com/roman.hanajik Alebo email: roman.hanajik treska gmail bodka com