Denník N

Moja cesta za lepším duševným zdravím

Ilustrácia: DALL-E 3
Ilustrácia: DALL-E 3

Milý čitateľ,

môžem sa javiť ako bezstarostná študentka vysokej školy pedagogickej, ktorú ešte len čaká svet plný problémov, ale aj riešení a pekných okamihov. Avšak nie vždy je všetko také, ako to vyzerá. Píšem o svojej ceste za lepším duševným zdravím kvôli sebe, ale chcela by som osloviť aj teba. Možno sa práve teraz veľmi trápiš alebo už dlhší čas s niečím bojuješ. Preto sa na teba obraciam.

Odmalička ma bavilo všetko možné. Rada som si vymýšľala aktivity, bola doma s rodinou, čítala si či hrávala sa pred domom. Možno to všetko poznáš aj ty… Ako som rástla, začalo ma toho baviť ešte viac – čítanie, kreslenie, klavír, tanec, spev, kamaráti. Čoraz častejšie som si však potrebovala od všetkého vydýchnuť. Od školy, záujmov, celého sveta. Počas dospievania som sa vždy niečoho veľmi silno obávala. Bála som sa o seba a svoje zdravie, mala som obavy o zdravie svojich najbližších i o svoj budúci život. Ako bude vyzerať? Chcela som, aby veci boli v poriadku. Veci však v poriadku nikdy celkom neboli.

Prvé pocity úzkosti a depresie som naplno zažila, keď nastala pandémia covidu a svet sa spomalil. Jasné, že nepríjemným emóciám som čelila aj v škole či na iných miestach, ale ich intenzita bola nižšia. Škola bola rozptýlením od problémov, ktoré poznáme všetci, doma som sa však celá odovzdala svojej mysli. Zažívala som izoláciu, samotu, vypadnutie z kolobehu, na ktorý som bola zvyknutá. Ja aj moja hlava. Spustila sa tortúra s názvom ťažká depresia bez psychotických príznakov. To však už predbieham. V tom čase som bola štvrtáčkou na gymnáziu. Študovala som z domu a tušíš správne, že v ten rok som maturitu síce absolvovala, lenže inak, než je bežné. Všetci sme ju tak absolvovali. Viem, že v tom období to malo veľký význam a viem, že to tak malo byť.

Ilustrácia: DALL-E 3
Ilustrácia: DALL-E 3

Počas pandémie som si uvedomovala, že sa so mnou niečo deje. Môj spánok bol veľmi narušený. V noci som sa začala budiť. Bolo pár dní, keď som poriadne nespala. Nebolo to možné. Bála som sa. Začala som mať strach zo svojich myšlienok. Svoj problém som nevedela pomenovať. Bolo mi veľmi ťažko. Necítila som sa vo svojej koži. Zo života mi zmizli farby. Všetko ostalo tmavé. Bola som doma, uväznená vo svojich myšlienkach. S najlepšou rodinou na svete, ale predsa sama. Myslím si, že takto nejako by som opísala depresiu – tvoja vlastná myseľ je narušená. Jediné, čo denne robíš, je, že otvoríš oči a prežívaš bolesť. Netrápi ťa tvoja budúcnosť. Máš pocit, že sa už nikdy nebudeš smiať či tešiť zo života. Netrápia ťa pocity druhých. Myslíš len na to nekonečné prázdno. Pocity ničoty a smútku, akoby si bol len schránka bez obsahu.

Momentálne sa často stretávam s tým, že psychické problémy sú romantizované. Tento motív je veľmi trendy. V skutočnosti však ani zďaleka nie je cool mať psychické problémy. Takého romantizovanie utrpenia ubližuje najmä ľuďom, ktorí dennodenne zažívajú to, čo som zažívala aj ja. A čo možno zažívaš aj ty. Nad ľuďmi s duševným ochorením stále visí veľká stigma.

V časoch lockdownu, pred letom a pred nástupom na vysokú školu, som absolvovala prvú hospitalizáciu v Martine. Bála som sa, aké to tam bude… Nakoniec to však nebolo vôbec také zlé. Lekári a sestričky boli veľmi príjemní a veľmi mi pomohli. Samozrejme, že sa vyskytli aj horšie dni, najmä tie prvé, ale napätie postupne odchádzalo. Stretla som sa s ľuďmi rôznych diagnóz a pochopila veľa vecí. S niektorými som stále v kontakte. Moja hospitalizácia trvala päť týždňov. Moju diagnózu už poznáš. Odvtedy sa dosiaľ liečim ambulantne. Z pliec mi však spadlo mnoho ťažkostí. Moje obavy z hospitalizácie neboli na mieste. Necítila som hanbu, ale pokoj. Predsudky ohľadom psychiatrickej starostlivosti boli tým najväčším, čo ma mohlo sužovať. Stigma je však veľká, narážam na ňu pravidelne, a práve tá najviac bolí. Ani dnes nie sú všetky moje dni ideálne, ale sú oveľa lepšie. Ľahšie sa mi dýcha a teší ma omnoho viac vecí. Viem sa lepšie sústrediť. Zistila som, že depresia je liečiteľná.

V súčasnosti mi pomáha rodina a kamaráti. Chodím do školy a verím v lepšiu budúcnosť. Nesnažím sa ponáhľať a chcem viac žiť. Často počúvam hudbu, ktorá ma nakopne. Videla som film My Mind & Me, ktorý ti odporúčam. Je o speváčke Selene Gomez, ktorá v ňom opisuje svoj život a boj s bipolárnou poruchou. Film nesie silné posolstvo. Selena sa snaží rozprávať o duševnom zdraví a odtabuizovať túto tému aj pomocou projektu Wondermind. Zisti si o ňom niečo. Appka by mala byť bezplatná. Veľmi ti odporúčam prihlásiť sa aj na odber newslettera Psychiatria nie je na hlavu. Radka a Peťa v ňom pravidelne odporúčajú úžasné a hodnotné veci ako knihy či podcasty, hudbu aj zaujímavé tipy, ako postupovať na ceste za lepším duševným zdravím. Všetko potrebné o našom združení sa dozvieš na našej stránke a môžeš nás sledovať aj na FacebookuInstagrame.

Ak sa na sociálne siete necítiš, chápem to. Odpútanie sa od internetových platforiem ti môže prospieť, ale nepodceňuj, prosím, odbornú pomoc. Psychológ a psychiater sa pre teba pokúsia urobiť, čo je v ich silách. Sama navštevujem psychologičku. Mám za sebou niekoľko sedení. Verím, že konzultácie mi dodajú pokoj a dozviem sa viac o svojom prežívaní a naučím sa ho zvládať.

Na záver ti poviem jediné: Na svoje boje nie si sám. Áno, môžeš sa tak cítiť. Existujú však odborníci, kamaráti, učitelia, rodina, terapeuti, lekári, kňazi. Ty sám si veľmi potrebný pre všetkých navôkol. Všetky tvoje pocity, aj keď sa ti to v tejto chvíli možno nezdá, si zaslúžia pozornosť. Veľa ľuďom na tebe záleží, preto to nevzdávaj.

Po zlom dni príde dobrý. Tak sebe aj tebe úprimne držím prsty!

S láskou a pozdravom Anna

Ilustrácia: DALL-E 3
Ilustrácia: DALL-E 3

Text: Anna Zajacová

Ilustrácie: DALL-E 3

Jazyková korektúra: Dušan Šuster

Tento text je súčasťou činnosti OZ Psychiatria nie je na hlavu. Ak ste fanúšikmi či fanúšičkami osvety v oblasti duševného zdravia, nezabudnite nás sledovať na FacebookuInstagrame. Páči sa vám naša činnosť a radi by ste nás finančne podporili? Môžete tak spraviť na našom transparentnom účte. Ďakujeme!

Názory autorky textu sa nemusia výlučne stotožňovať s názormi občianskeho združenia. Upozorňujeme, že autorka sprostredkúva svoju subjektívnu skúsenosť, ktorú nemožno generalizovať.

Teraz najčítanejšie

Psychiatria nie je na hlavu - logo

Psychiatria nie je na hlavu

Cieľom iniciatívy Psychiatria nie je na hlavu je búranie negatívnych mýtov ohľadom psychických ťažkostí. Zároveň snažíme dosiahnuť rovnocenné práva ľudí s psychickými problémami.