Denník N

B. Talbot: Legenda o Lutheru Arkwrightovi (Komiksový denník 9/2023)

„»Jak si jistě vzpomínáš, během posledních dvou setkání jsem ti vypověděla již dva dlouhé příběhy o legendárním Lutheru Arkwrightovi, pojednávající o jeho dobrodružstvích napříč myriádou světů, o jeho genetickém původu, o jeho nadpřirozených schopnostech, o jeho hrdinských skutcích i o jeho vznešených triumfech.«
»Ale co… bylo dál?«
»Dá se říct, ehm, že všechno možné. Avšak dnešní příběh se odehrává zhruba padesát let po tom předchozím. Uprostřed arabské pouště na severozápad od Perzského zálivu.«“

Na úvod si rovno povedzme, že Legenda o Lutherovi Arkwrightovi je záverečným dielom trilógie, ktorej predchádzajúce časti som nečítal. Tá prvá — Dobrodružstvá Luthera Arkwrighta — vyšla v Británii v roku 1978 a patrí medzi priekopníkov definujúcich pojem grafická novela. Čo je len vznešenejší názov pre románovo poňatý komiks.

Trilógia je to však koncipovaná veľmi voľne a zrejme až na pár odkazov je príbeh úplne pochopiteľný aj bez znalosti predchádzajúcich častí. Luther, geneticky upravený človek podobný Paulovi Atreidovi z Herbertovej Duny, v ňom putuje medzi rôznymi dimenziami, aby zastavil hlavného androgýnneho záporáka. To, čo sa dá prvoplánovo odpinknúť ako ľavicový new age steampunk o cestovaní medzi praralelnými svetmi však prináša aj niekoľko kladov.

Tým hlavným — a zjavným na prvý pohľad — je vizuál. Talbot tu pracuje so svojou charakteristickou linkou a postavami, ktoré sú štylizované do špinavšej, undergroundovej podoby pripomínajúcej svojou zvláštnou anatómiou a ušmudlanosťou prvé zošity pôvodných Ninja korytnačiek či Vranu. Rovnako je kreatívny aj pri komponovaní jednotlivých panelov a prelínaní rôznych svetov, postáv a myšlienkových pochodov.
Legenda taktiež miestami uhýba škatuľkám, do ktorých by sa mohla už už vtesnať. Očakávate akčný úvod? Dostanete tretinu, ak nie aj polovicu knihy, v ktorej je hlavný hrdina paralizovaný. Cítite, že sa skrz všetky tie ezo prevteľovačky a dimenzie dopracujete ku kvetinkovému hippie záveru? Luther vtedy opráši svoj laserový kolt a nebojí sa ho použiť.

Čo si ale z celého komiksu zapamätám asi najviac je rozprávačka, ktorá pomedzi hlavnú dejovú líniu vymenúva svojmu poslucháčovi (a nám) mnohé dobré a zlé stránky ľudských dejín. Ňou sa príbeh začína i končí. Dobrý príbeh.

B. Talbot: Legenda o Lutheru Arkwrightovi
Comics centrum, 2023
240 strán
70 %

plusy
• veľký formát
• kresba
• práca s panelmi
• uhýbanie čitateľským očakávaniam
• „britskosť“

mínusy
• ezoterický nádych
• poviedka roztiahnutá na román

Čitateľský denník vo forme podcastu môžete počúvať na:
Spotify, SoundCloude, Apple alebo Google podcasts.

Moju výtvarnú tvorbu môžete sledovať na:
Facebooku alebo webe.

Teraz najčítanejšie