Denník N

Slovenská šikmá veža vzdelávania a PISA

Môj nekorektný a značne emóciami ovplyvnený text k dnešnému tragickému odhaleniu slovenského školstva s kódovým označením PISA 2022.

Tak sme sa dnes opäť už po ďalší krát dozvedeli na tlačovke ministra školstva, ako je na tom naše školstvo tragicky. Hodnotili sa výsledky našich žiakov v PISA, čo je medzinárodné testovanie matematickej, prírodovednej a čitateľskej gramotnosti. Je mi sympatická ministrova výzva politikom, aby prestali vytvárať podružné témy ako sú bakané mimovládky a kultúrne vojny, len mám obavu, že asi netuší aký komplexný problém ako krízový manažér rieši. Nehovoriac, že sa aj to slávne Fínsko zhoršilo a celkovo sa ten svet akosi nakláňa ako tá slávna veža.
Ak si totiž na strane 43 správy o PISA 2022 prečítate, že pri matematike boli najúspešnejší žiaci, ktorých učitelia „vyžadujú vysvetlenia riešení na viac ako polovici hodín“, čiže inými slovami, či to pochopili tak tu máme stále tú istú opakujúcu sa vec – učíme predmety, ale nie deti!
Pokiaľ bude dôležitejšie mať v poriadku dokumentáciu, vedieť si všetko odôvodniť pred inšpekciou, mať kopu úspešných projektov, aby sme to mohli verejne odprezentovať pred zriaďovateľom a ďalšou vrchnosťou atď. miesto toho, aby bol pre nás prioritný ten žiačik, pre ktorého je škola často útočiskom pred tým, čo sa deje doma, tak sme ale totálne vedľa.
Každý, kto vám bude tvrdiť, že má na to zaručený recept sa podobá takým, čo tvrdia, že u nich šikanu nepoznajú. Máme pred sebou hromadu práce, ktorej by najviac prospelo, aby sa fakt politici od vzdelávania držali čo najviac bokom a plne by najmä finančne zabezpečili všetkých, ktorí už dokázali, že základne problémy vo vzdelávaní nielen ovládajú, ale vedia ich aj riešiť.
V rešpektovaní a podpore rôznorodých riešení, otvorenej komunikácií aj o nepríjemných veciach a konkrétnych krokoch, ktoré pravidelne vyhodnocujeme dokážeme sa môžeme postupne zlepšovať. Lebo naše deti i my to potrebujeme.

Teraz najčítanejšie

Miroslav Sopko

Manžel, otec a učiteľ. Autor a správca www.zavretaskola.sk a www.obciankari.sk - člen Demokratov