Denník N

Dejepis tak trošičku inak…

Fascinuje ma, kam sa posúva vzdelanie. I to, koľko toho slováci skutočne vedia o histórii. A tak som sa rozhodol pozrieť na to, ako sa dá niečo zdanlivo nesúvisiace, napríklad hranie hier a vzdelávanie v oblasti histórie, prepojiť. V dvojici veľmi rozšírených strategických hier z reálneho sveta je civilizácii celkom dosť. V AOE2 ich je 45 civilizácii, v CIV5 ich je 43. To je celkom dosť. Logicky sa každá hra snaží pridať tie „najzaujímavejšie“ civilizácie. A čo mňa osobne zaujalo, prienikov je oveľa menej, ako som očakával.

America (len AOE2)
Arabia a Saracens
Armenians (len AOE2)
Assyria (len CIV5)
Austria (len CIV5)
Aztec
Babylon (len CIV5)
Bengalis (len AOE2)
Berbers (len AOE2)
Bohemians (len AOE2)
Brazil (len CIV5)
Britons a England
Bulgarians (len AOE2)
Burgundians (len AOE2)
Burma (len AOE2)
Byzantines
Carthage (len CIV5)
Celts
China
Cumans (len AOE2)
Denmark a Vikings
Dravidians (len AOE2)
Egypt (len AOE2)
Ethiopia
France (len CIV5)
Franks (len AOE2)
Georgians (len AOE2)
Germany a Teutons
Goths (len AOE2)
Greece (len CIV5)
Gurjaras (len AOE2)
Huns
Incas
India a Hindustanis
Indonesia a Malay
Iroquois (len CIV5)
Italians (len AOE2)
Japan (len CIV5)
Khmer (len AOE2)
Korea
Lithuanians (len AOE2)
Magyars (len AOE2)
Malians (len AOE2)
Mayans
Mongolia
Morocco (len CIV5)
Netherlands (len CIV5)
Ottoman a Turks
Persians
Poland
Polynesia (len CIV5)
Portugal
Romans
Russia a Slavs
Shoshone (len CIV5)
Siam (len CIV5)
Sicilians (len AOE2)
Songhai (len CIV5)
Spain
Sweden (len CIV5)
Tatars (len AOE2)
Venice (len CIV5)
Vietnam (len AOE2)
Zulu (len CIV5)

 

Asi sa pýtate, načo je tento zoznam. Spočíta sa 45 a 43, vyhodia sa duplikáty a výsledkom je 64 civilizácii. A to všetko len v dvoch hrách. Keby sa dalo dohromady viac podobných hier (Europa Unversalis, Cossacks, Crusader Kings, Rise of Nations, Humankind, Stronghold a mnohé ďalšie), zistilo by sa, že v histórii bolo neskutočne veľa rôznych impérií a teda odlišných kultúr, smerov, náboženstiev, ideológii a všetkého možného, čo si dokážu ľudia predstaviť.

Je trápne povedať, že Slováci sú tu milión rokov a podobné hlúposti. Faktom je, že história je bohatá, môžeme sa z nej učiť a hlavne si môžeme históriu spájať s ďalšími predmetmi. Z histórie sa môžeme poučiť, môžeme jej znalosti využiť pri štúdiu niečoho celkom iného a je na každom, ako to využije.

Kedysi sme si mohli povedať, že tí a tí sú „lepší ľudia“ ako „tí druhí“, bol to bežný názor. Mali ho nacisti, komunisti, ktokoľvek v starovekom Babylone či kdekoľvek inde na svete. A dnes? Dnes vieme, že všetci sú ľudia, každý je iný a čo je najdôležitejšie, vieme si lepšie overovať fakty. Európania predbehli Afriku nie kvôli tomu, že by boli automaticky múdrejší, lepší alebo čokoľvek iné. Len sme mali lepšie možnosti, lepší prístup k hospodárskym zveratám, kvalitnej pôde a podobne. Niektoré civilizácie, o ktorých sme my ako slováci netušili, boli mimoriadne vyspelé – a hlavne každá kultúra ovplyvňovala blízke kultúry.

Keď sa povie Babylon, tak je len ťažké hovoriť len o Babylone. Skôr alebo neskôr sa spomenie Sumer, Elam, Asýria, Perzia, Médi, Grécko a Macedónsko. A mnoho ďalších.

Z čisto herného hľadiska sa mne osobne páči, že civilizácia zameraná napríklad na boj na diaľku s lukmi a podobnými zbraňami je na každom kontinente. Niečo tak jednoduché (a v neskoršej ére komplikované a technicky vyspelé) je na každom kontinente. V streľbe vynikali mayovia, etiópčania, angličania či číňania. Aj napriek tomu, že sa priamo nestretávali, mohli sa zamerať na to isté. Tak isto sa dá nájsť na každom kontinente civilizácia, ktorá mala navrch napríklad v poľnohospodárstve či v rôznych remeslách.

Dnes sme v jedinej, prepojenej civilizácii. Bežne sa stretávame s nemeckou technikou, maďarskými paprikami, všetkým možným i nemožným z Číny, americkým softvérom či našou (alebo rumunskou) bryndzou na haluškách. A to je len dobre.

Základom je poznávať a rešpektovať. Bez toho to nejde.

Teraz najčítanejšie

Stanislav Hoferek

Som človek, ktorý si rád vyberá a dáva prednosť tolerancii pred nenávisťou. Mám rád otvorenú spoločnosť, úprimnosť a zdravú zvedavosť. Vlastním Greenie knižnicu a podporujem vzdelanosť a práce amatérskych autorov.