Denník N

A. Schwarzenegger: Total Recall (Čitateľský denník 49/2023)

„So zbraňami som cvičil každý deň až do spustenia filmovania a prvé dva týždne som potom trénoval ich rozkladanie a skladanie so zaviazanými očami, až kým moje pohyby neboli úplne automatické. Strávil som nekonečné hodiny na strelnici a učil som sa techniku obsluhy celého arzenálu rôznych zbraní. Snažil som sa zvyknúť si aj na hluk, ktorý robili, aby som pritom ani okom nemihol. Keď ako Terminátor stláčate spúšť alebo nabíjate zbraň, nesmiete sa pozerať dolu o nič viac, ako Conan pri vyberaní meča z pošvy. A samozrejme musíte byť všestranný. To všetko je pritom len a len dril. Každý pohyb musíte nacvičiť tridsať, štyridsať, päťdesiat ráz, až kým si ho neosvojíte. V kulturistike som sa naučil, že všetko je o drile a počte kilometrov. Čím viac kilometrov nalyžujete, o to lepším lyžiarom sa stanete. Čím viac budete cvičiť, tým krajšiu budete mať postavu. Som pevne presvedčený o potrebe usilovnosti, drilu a opakovania bez prestávky, až kým nedosiahnete cieľ, takže táto výzva ma oslovovala.“

Búranie rôznych predsudkov je dnes v móde, takže by som aj ja rád prispel svojou troškou — a to búraním predsudkov o Arnoldovi Schwarzeneggerovi. Keď som svojim priateľom hovoril, že práve čítam jeho životopis, väčšina z nich dvihla obočie. Vidíte? Predsudky.

Akčnú hviezdu osemdesiatych rokov mnoho ľudí vníma najmä ako prázdnu kopu svalov s cigarou v kútiku úst. Arnoldov príbeh toho ale zahŕňa oveľa, oveľa viac — je to dobrodružstvo začínajúce v malej rakúskej dedinke kdesi pri maďarských hraniciach vrcholiace na poste guvernéra štátu Kalifornia.

Práve pestrosť Schwarzennegerovho profesného života — ktorý by sa dal rozdeliť na sekcie šport, film a politika — je tým, čo z jeho autobiografie robí mimoriadne pútavé, svižné a inšpiratívne čítanie. Neustále opakovanie, dril, sebadisciplína, cieľavedomosť, ochota skúšať nové veci a zdolávať nečakané výzvy aj napriek okolnostiam tvoria to, čo je na živote tohto Rakúskeho dubu tak fascinujúce.

Či už vás teda zaujíma spojenie antických sôch a moderného umenia s kulturistikou, extrémne podmienky mexickej džungle pri natáčaní prvého Predátora alebo spôsob vedenia republikánskej predvolebnej kampane, nájdete si tu svoje. Ideálnejší a univerzálnejší vianočný darček pre vášho otca, brata, syna či priateľa si neviem predstaviť.

A. Schwarzenegger: Total Recall
Citadella, 2016
656 strán
85
%

plusy
• pútavý životný príbeh
• humor
• zákulisie kulturistiky, Hollywoodu i politiky
• nevyhýbanie sa škandálom a tienistým stránkam
• energia a motivácia (nielen) pre každého muža

mínusy
• príliš veľa detailov z lokálnej politiky
• otrasná korektúra slovenského prekladu a zalomenia textu

Čitateľský denník vo forme podcastu môžete počúvať na:
Spotify, SoundCloude, Apple alebo Google podcasts.

Moju výtvarnú tvorbu môžete sledovať na:
Facebooku alebo webe.

Teraz najčítanejšie

Jakub Lenart

Naivné mudrovania o knihách, komiksoch a kultúre.