Denník N

Bystricoviny.sk ako skrytá propaganda SmeroHlasu

Stránka bystricoviny.sk, ktorá o sebe hrdo vyhlasuje, že je spravodajský portál, má v skutočnosti iné poslanie: je skrytou propagandou strán SMER a HLAS, a nie nezávislý informačný portál o Banskej Bystrici.

V Banskej Bystrici už dlhé roky pôsobí médium nazvané Bystricoviny. Vyskytuje sa vo forme internetovej stránky bystricoviny.sk a v minulosti vychádzali aj ako občasník v tlačenej podobe doručovaným do poštových schránok, a to väčšinou v čase predvolebnom. Na prvý pohľad to vyzerá ako jedna z viacerých stránok, ktoré majú ambíciu poskytovať lokálne spravodajstvo, ako napr. bbonline.sk , bystrica24.sk alebo mybystrica.sme.sk. Bystricoviny.sk sa počas tohto dlhého obdobia stali pre mnohých občanov jedným z hlavných informačných zdrojov o dianí v našom meste. Možno hlavnejším, ako samotná stránka magistrátu banskabystrica.sk. Nečudo, keďže kvalitné informovanie občanov nepatrí medzi silné stránky súčasného vedenia mesta.

Keď sa na stránku ale pozrieme trochu hlbšie a dôslednejšie, zistíme, že tu niečo nesedí. Či si kliknete na záložku Kontakt alebo Redakcia, tak nezistíte, kto uvedenú stránku vlastní a kto vlastne tento informačný servis poskytuje. Pritom transparentné vlastnícke pozadie je základným predpokladom serióznosti a dôveryhodnosti akéhokoľvek média. A okrem jasného vlastníckeho pozadia je vítané aj transparentné financovanie. Ani jedno ani druhé pre Bystricoviny neplatí, čím sa zaraďuje medzi stránky, ktoré nesú označenie ako konšpiračné a dezinformačné. Modus operandi je rovnaký: do informačného priestoru zahrňujúcom reálne spravodajstvo namiešajú nenápadne propagandu, ktorú chcú čitateľom podsunúť.

Aký je teda teda cieľ skutočných vlastníkov tejto stránky a jej “mohutnej” redakcie, ktorú tvorí jediný človek, a to pán menom Miroslav Toman a jedna fotografka? Na povrchu to vyzerá, že podstatou tejto stránky je informovanie o dianí v našom meste a v regióne. Správy prevzaté z oficiálnych webstránok a sociálnych sietí magistrátu, BBSK, predstaviteľov týchto a ich podriadených inštitúcií , športových udalostí a tiež aj autorské články redakcie. No pod povrchom je hlavným zámerom stranícka propaganda politických strán Hlas/Smer. Tú môžete vnímať v úplnej absencii kritických príspevkov na adresu súčasného vedenia mesta, zato kritikou ich oponentov sa tu nešetrí. No a úplnou chuťovkou sú blogy, autori ktorých sú výhradne len ľudia prepojení na tieto dve politické strany. Čerešničkou na torte je blog, ktorého autorom je samotný šéfredaktor Miroslav Toman, čo je teda fakt neštandardný počin v mediálnom priestore .

Na stránke bystricoviny.sk blogujú len vyvolení.

Mimochodom, spomínaný Miroslav Toman je veľmi bizarná postavička v banskobystrickom priestore. Tento pán sa dokázal prepracovať od 2-násobného kandidáta na primátora za Demokratickú stranu, ktorej bol podpredsedom (!) až na človeka poplatného Smeru a Hlasu. Takýto mentálny a hodnotový obrat fakt nedokáže urobiť hocikto.

Pokiaľ sa vyskytne nejaká kritika vedenia mesta Banská Bystrica v lokálnych skupinách na Facebook-u, objaví sa Miroslav Toman v úlohe psa-obranára, ktorý len nešteká, ale neváha kritikov aj silno “pohryznúť”. A to nielen na Facebooku, ale venuje sa ich okiadzaniu aj v Bystricovinách. Nazýva ich pejoratívne “progresívni aktivisti”. No tým to určite lichotí, lebo “regresívnych aktivistov” máme podľa stavu rozvoja nášho mesta doslova na rozdávanie. Pokiaľ mu ale položíte priamu otázku, kto financuje konkrétne jeho a bystricoviny.sk, odpovede sa nedočkáte.

 

No a kto je teda vlastníkom Bystricovín? Ak hádate, že ľudia zo Smeru a Hlasu, tak tipujete správne. Pokiaľ venujete trochu času malej investigatíve, tak zistíte, že vlastníkom domény bystricoviny.sk je PT GROUP, s.r.o. , ktorej majiteľom je Miroslav Čellár, okresný predseda strany HLAS, predtým okresný predseda strany SMER a súčasný poslanec NRSR za stranu HLAS.

Informácie o doméne bystricoviny.sk. Zdroj: whois.com
Jediným spoločníkom PT GROUP s.r.o. je Miroslav Čellár.

Ako technický kontakt danej domény je uvedený email spoločnosti Stradiware, s.r.o., v pozadí ktorej stojí Patrik Krauspe, ktorý kandidoval do NRSR za HLAS a dnes je štátnym tajomníkom na ministerstve vnútra. Dlhé roky je blízkym spolupracovníkom Petra Pellegriniho zo Smeru a Hlasu.

Ako majitelia Stradiware s.r.o. sú uvedené Kamil Krauspe a Patrik Krauspe.

Zhrnuté a podčiarknuté, Bystricoviny.sk nie sú nejakým serióznym nezávislým informačným portálom o dianí v Banskej Bystrici. Je to sofistikovaná politická stranícka propaganda strán SMER a HLAS, ktorá je šikovne skrytá za dojem poskytovania lokálnych informácií. Často takých, ktoré by mali byť po správnosti publikované na oficiálnych stránkach Mesta Banská Bystrica, no pre vyvolanie pocitu kvality a exkluzivity tohto portálu sú podsúvané občanom cez stranícke noviny vo forme blogov čelných predstaviteľov mesta. Takto má mnoho občanov mesta klamný pocit, že bystricoviny.sk sú oficiálnym informačným kanálom Banskobystrického magistrátu. Asi podobne, ako boli oficiálnym informačným kanálom ÚV KSS noviny Pravda v časoch komunistických. Tí to ale aspoň férovo priznali priamo v hlavičke. Smer a Hlas ale pojem férovosť zjavne nepoznajú.

Denník Pravda sa svojim zameraním netajil.

Kedysi vraj francúzsky kráľ Ľudoví XIV. vyhlásil: “Štát som ja!”. Tu, v Banskej Bystrici, nám SmeroHlas týmto spôsobom odkazuje, že “Mesto sme my!”.

Preto každý, kto poskytuje informácie alebo rozhovory stránke bystricoviny.sk alebo zdieľa ich obsah, si teda musí byť vedomý, že je nástrojom šírenia straníckej propagandy strán SMER a HLAS.

Teraz najčítanejšie

Jozef Sedilek

Občiansky aktivista, ktorý cíti zodpovednosť za budúcnosť sveta, kde žijeme .