Denník N

Slovensko na ceste kresťansko-fašistickej plutokracie po vzore Trumpa a MAGA reublikánov.

Na Slovensku momentálne prebiehajú vládne kroky a opatrenia, ktoré veľmi nápadne pripomínajú to, čo sa deje v USA u Trumpa a jeho MAGA republikánov. Tak kto je v područí Ameriky?

Foto: Pinterest

Politické strany súčasnej vládnej koalície aj naďalej osočujú opozíciu, prezidentku a už aj jedného z kandidátov na prezidenta z toho, že sú financovaní americkými peniazmi. Omieľajú dookola, že je za nimi Soroš.

Avšak sú to práve predstavitelia strán vládnej koalície, ktorí zjavne pripomínajú vplyv americkej politiky, ktorú v plnej miere aplikujú na Slovensku.

Pozrime bližšie na jednotlivé kroky. V prípade Slovenskej národnej strany (SNS) vďaka zjednocovaniu národných strán sa Andrejovi Dankovi podarilo t,  po čom možno ani sám netúžil. Zo Slovenskej národnej strany spravil  kléro-fašistickú stranu, ktorá má v parlamente a na jednotlivých ministerstvách predstaviteľov bývalej ĽSNS. Títo ľudia, keby nebolo Andreja Danka, by sa do parlamentu nedostali a skončili by v zabudnutí ako Kotleba.

Foto: Brainee

Zoberme si takého štátneho tajomníka Ministerstva životného prostredia – Štefana Kuffu. Na ministerstve kultúry vo funkcii štátneho tajomníka vydržal pár týždňov. Po tom, čo verejne vyzval k intronizácii Ježiša Krista za kráľa Slovenska, premiestnili ho na ministerstvo životného prostredia. Tam hneď po nástupe do úradu sa rozhodol vysvätiť všetky priestory ministerstva a aj svoju kanceláriu.

To mi tak trochu pripomína Predsedu Snemovne reprezentantov Amerického Kongresu.

Mike Johnson, muž druhý v poradí po prezidentskom úrade, sa prirovnal k Mojžišovi, ktorý vedie konferenciu GOP a Ameriku cez rozdelené vody Červeného mora.

O čo konkrétne ide? Po zosadení Kevina McCarthyho z pozície predsedu Snemovne reprezentantov, iniciovanom ultra-pravicovým republikánom z Floridy Mattom Gaetzom, republikáni sa nedokázali dohodnúť, kto by mal byť jeho nástupcom.

Po mnohých neúspešných nomináciách sa im nakoniec podarilo dohodnúť na nominácii osoby Mikea Johnsona. Ide o ultra-pravicového republikána, horlivého podporovateľa Donalda Trumpa a kresťanského nacionalistu. Okrem iného sa vyjadril, že Amerika nepotrebuje Ústavu, že by mala byť kresťanským štátom. „Choďte si zobrať Bibliu z police a prečítajte si ju – to je môj svetonázor.“

Foto: NBC News

Jeho rozhodnutie modliť sa na pôde Snemovne reprezentantov po zložení prísahy ako rečník Johnson povedal, že náboženská viera je „veľkou súčasťou toho, čo znamená byť Američanom“.

V Múzeu Biblie, len pár blokov od Kapitolu USA, si Mike Johnson preberal cenu American Patriot Award od  Národného združenia kresťanských zákonodarcov. Ide o malú kresťanskú nacionalistickú neziskovú organizáciu so sídlom v Conway v Arkansase.

Vo svojom ďakovnom príhovore sa poďakoval organizátorom, že nedovolili médiám účasť na podujatí (avšak si neuvedomil, že je to streamované na Facebooku😊).

A potom pokračoval: „Poviem vám tajomstvo, keďže tu nie sú médiá.“ A rozprával prítomným o posolstve, ktoré dostal od Boha. Išlo o to, aby sa pripravil na „chvíľu pri Červenom mori“. „Pán ma začal budiť počas toho trojtýždňového procesu uprostred noci, aby so mnou hovoril.“ Nakoniec Boh Johnsonovi zjavil, že bude postavou Mojžiša, ktorá povedie Republikánsku stranu a krajinu cez rozdelené vody Červeného mora.

„Pán mi povedal: „Teraz vykroč!´“ Johnson ďalej tvrdil, že Amerika čelí „najväčšej sade výziev možno od občianskej vojny“.

Foto: Rolling Stones

Pripomína vám to čoraz viac Slovensko?

A potom tu máme rozhodnutie vlády pod vedením Róberta Fica zrušiť Lipšica a Úrad špeciálnej prokuratúry. A to bez akýchkoľvek konzultácií, v skrátenom legislatívnom konaní a rovno do mesiaca.

A tu máme ďalšiu paralelu priamo z USA. Áno, je to samotný bývalý americký prezident Donald Trump. Jeho nenormálne správanie sa zhoršuje.

Poprední americkí odborníci na duševné zdravie pri hodnotení jeho verejného a súkromného správania dospeli k záveru, že Donald Trump nie je duševne v poriadku a je pravdepodobne sociopat – ak nie psychopat.

Na jeho ostatných hromadných zhromaždeniach s jeho prívržencami ukázal, že má zjavne chorú myseľ. Čo následne umocňuje jeho už tak skorumpovanú morálku a etiku, príťažlivosť k násiliu a celkovú schopnosť konať zlo.

Na predvolebnom zhromaždení v Iowe vyhlásil, že je v podstate Vyvolený, chránený Bohom a Ježišom, dvoma nadprirodzenými entitami, ktoré mu údajne pomôžu vyhrať prezidentské voľby 2024, tým že do ich priebehu zasiahnu.

Foto: Aktuality.sk

Profesor psychológie Aaron L. Pincus uviedol, že Trump je starnúci malígny narcista. „Ako starne, zdá sa, že stráca kontrolu nad impulzmi a kognitívne upadá. Takže sa nám ukazuje vo svojej nefiltrovanej verzii patologickej osobnosti.“

Pincus ďalej pokračuje: „Trump sa zdá byť čoraz paranoidnejší, čo môže byť aj odrazom starnutia mozgu a mentálneho úpadku.“

Craig Malkin, ktorý prednáša psychológiu na Harvardskej lekárskej fakulte, zdôraznil, že Trumpovo správanie je čoraz viac psychopatické, čo môže viesť k podnecovaniu ešte väčších nepokojov a občianskej vojne, namiesto toho, aby prijal realitu, že je braný na zodpovednosť.

Donald Trump je americký fašista, ku ktorému vzhliadajú Viktor Orbán a fašistický predstavitelia SNS. V prípade Viktora Orbána je náklonnosť vzájomná.

Donald Trump ho vo svojich prejavoch uvádza ako výnimočného vodcu, ktorého má v obdive až na to, že miesto Maďarska uvádza Turecko. Trump sa už verejne vyhráža, že plánuje urobiť také veci a podniknúť kroky, ako je:

ukončenie právneho štátu,
anulovanie ústavy,
väznenie svojich nepriateľov,
zavedenie stanného práva
a vytvorenie koncentračných táborov pre ilegálnych prisťahovalcov.

Foto: EUROACTIV.com

Vo svojom mentálnom a kognitívnom úpadku už povedal na plné ústa to, čo viacerým je už dávno jasné a síce. Bude diktátorom od prvého dňa svojho nástupu do funkcie.

Trumpovo otvorené vyhlásenie o svojom cieli stať sa americkým diktátorom a vodcom Štvrtej ríše je len jeho ďalšou predvídateľnou eskaláciou a amerických neofašistov v útoku na demokraciu, právny štát, občiansku spoločnosť, ľudskú slušnosť a rozum.

V podstate o niečo podobné ide aj na Slovensku. Róbert Fico chce naplno ovládnuť kľúčové inštitúcie. Verejne sa vyhráža predstaviteľom inštitúcií, že ich zaškrtí. V koalícii je SNS, ktorú ovládli náboženskí fanatici a už sa vydali na križiacke ťaženie naprieč ministerstvami/inštitúciami. Smer – SSD a Hlas – SD sa v tejto koalícii stali rukojemníkmi SNS.

Našťastie, občianska spoločnosť, opozícia a bežní ľudia sa začínajú mobilizovať a ešte tu máme záchrannú brzdu vo forme členstva v EÚ.

Nuž slovenský volič opäť podľahol populizmu a konšpiráciám. A svojou voľbou dosiahol to, čo dosiahol. Asi sme nepoučiteľní. Alebo slovami Andreja Danka „Národ osprostieva.“

 

Teraz najčítanejšie

Róbert Eisner

Tlmočník-prekladateľ, ESP lektor. Člen Progresívneho Slovenska.  Profesijné skúsenosti v oblasti medzinárodných vzťahov, bilaterálnej a multilaterálnej spolupráce, ocenenia a vyznamenania: Honorary Texan Degree - ocenenie udelené guvernérkou štátu Texas Ann Richards, CRUZ DE ALFONSO X EL SABIO - Rytiersky rád udelený Španielskym králom Juanom Carlosom I.