Denník N

Ostrov Öja – vidiek po švédsky

Švédsko nie je iba Stockholm. Je to práve jeho okolie, ktoré sa oplatí navštíviť počas krátkych zimných dní. Možností je viac ako dosť – viac ako 30 000 ostrovov, ktoré ponúkajú rôzne druhy dobrodružstva či oddychu. My sme strávili nedeľu na ostrove Öja.

Bývať v Stockholme znamená pre ľudí, ktorí sa radi pohybujú na čerstvom vzduchu, jedinečnú možnosť skombinovať výhody veľkomesta a bezprostrednej blízkosti prírody. Veľké možnosti ponúka hlavne Skärgården, teda približne 30 000 ostrovov neďaleko od pobrežia hlavného mesta. Veľa z týchto ostrovov je dostupných ľoďami spoločnosti Waxholmsbolaget, ktorá za pár korún ponúka možnosť dostať sa na miesta tak odľahlé, až si človek môže myslieť, že sa ocitol niekde na ďalekom ostrove za polárnym kruhom.

Ľoď Bamse, ktorá spája ostrov Torö a Öja, a to jedenkrát za deň.

Presne pre tento pocit sme sa rozhodli navštíviť ostrov Öja, ktorý je zároveň najjužnejším ostrovom celého súostrovia. Na tento rozľohou neveľký, zo severu na juh orientovaný „slíž“, obývaný permanentne približne 20 ľudmi, sa dá dostať pohodlne z prístavu Ankarudden na ostrove Torö neďaleko mesta Nynäshamn, a to ľoďou za 75 SEK. Plavba člnom, ktorý má to najlepšie dávno za sebou, trvá približne 20 minút, čo je celkom krátky čas v porovnaní s tým, akú pocit v nás ostrov vyvolal. Zo začiatku to však vyzerá tak, že ostrov okrem ticha a samoty nič neponúka.

Typické červené domy.

Na ostrove leží dedina Landsort. Nie je žiadnym prekvapením, že všetky domy sú typicky červené, ako je pre Švédsko zvykom. Ovešané sú rybárskymi sieťami či bójami, v zime sú však takmer nepoužívané. Jednoznačnou dominantou je však nastarší maják vo Švédsku, postavený v roku 1672. Maják vysoký 25,2 metra dodáva južnej strane ostrova úžasnú atmosféru.

Nie je to však maják, ktorý bol celé desaťročia ťažiskovým miestom celého ostrova. Svojou polohou kľúčový ostrov pre prístup do okolia Stockholmu je zaujímavý najmä tým, že slúžil ako voľným okom takmer neviditeľná vojenská pevnosť s veľkým množstvom obranných kanónov a bunkrov – Landsort Batteri. Tie mali zabrániť nepriateľským vojskám, predovšetkým ruským, preniknúť nebezpečne blízko k hlavnému mestu. Na veľké šťastie pre Švédov, ale aj nepriateľov, kanóny nikdy nemuseli byť naostro použíté. Celý ostrov bol až do 90. rokov minulého storočia neprístupný pre verejnosť, nakoľko staré zbrane boli vymenené za nové, a to nie hociaké. Na ostrove sa nachádza najmodernejšia zbraň celej Studenej vojny – ERSTA Batteri – kanóny s dosahom až 27 kilometrov a schopnosťou odolať výbuchu atómovej bomby. Ostrov je popretkávaný sieťou tunelou, ktorá dokázala pohltiť viac ako 300 vojakov a ich velenie. Celú základňu je možné si pozrieť aj s výkladom, viac na tejto stránke:

http://www.batterilandsort.se/Batteri_Landsort/Start.html

Maják nad dedinou Landsort.

Po túlaní sa ostrovom, obaja zmrznutí na kosť, sme náhodou narazili na troch starších pánov, ktorí si spolu s kamarátmi vybrali Landsort na oslavu narodenín jedného z nich. O pár minút sme už v teple po ich pozvaní, ktoré sa nedalo odmietnuť, jedli soby na hríboch, raky s lososom a zajedali narodeninovou tortou. Pomoc sa neodmieta, hlavne nie na ostrove, ktorý sa celkom úspešne tvári ako na niekde konci sveta.

Öja ponúka úžasnú možnosť uniknúť pred ruchom mesta na takmer opustený ostrov, ktorý ponúka nádherné výhľady, a to na každú svetovú stranu. V zime sú síce krčma v prístave aj reštaurácia na ostrove zatvorené, pretože počet návštevníkov by bol zrejme menší než počet ľudí potrebných na ich prevádzku, nič to však nemení na skutočnosti, že návštevu tohto miesta môžeme každému iba odporúčiť. Ak sa rozhodnete Stockholm alebo Nynäshamn navštíviť, určite nevynechajte ostrov Öja.

 

 

Teraz najčítanejšie