Denník N

Ak si prečítaš týchto 5 bodov, bude sa ti voliť oveľa ľahšie

Máš voliť, ale nechceš. Je to zbytočné, vravíš. Všetci sú rovnakí, dodávaš. Aj tak sa nič nezmení, uzatváraš. A potom na internete narazíš na tento článok a zrazu máš až 5 dôvodov, prečo ísť 5. marca k voľbám a hodiť to tam niekomu, kto je najmenej v neporiadku. A ani chvíľu to neľutovať.

Takže pamätaj:

1. Nevyberáš si životného partnera

Vo voľbách si z obmedzenej ponuky vyberáš najlepšiu dostupnú možnosť. Tá ponuka je naozaj veľmi obmedzená, všetko má svoje pre a proti a ty ešte k tomu nemáš ideálny prehľad.

A napriek tomu všetkému je ísť voliť čo len najmenej najhoršiu možnosť lepšie než nevoliť nič. Prečo? Lebo ani v živote to nerobíš inak.

Robota, v ktorej pracuješ, nepatrí ani zďaleka medzi najlepšie na svete. Určite si vieš predstaviť aj lepšie bývanie ako to svoje. Nehovoriac o tom, že človek, vedľa ktorého večer zaspávaš, sa nevolá Emma Watson ani Michael Fassbender.

Znamená to, že sa musíš cítiť mizerne? Nie. Dobre vieš, že dokážeš byť celkom spokojný aj z oveľa menších vecí. Prečo si napríklad nespomenúť na to, že vďaka rokom 1998 a 2002 dnes nežiješ na Východe, ale na Západe?

2. Ani ty nie si žiaden etalón šikovnosti

Úprimne. Ak by ti z neba spadol dostatok podpisov a peňazí na založenie politickej strany a potom by si nebodaj vo voľbách získal dostatok hlasov na to, aby si dokázal ovplyvňovať chod krajiny z vlády či opozície, s najväčšou pravdepodobnosťou by si nedopadol oveľa lepšie než tí, ktorí to robia teraz.

Možno vieš veľa o ekonómii, práve, politológii, či napríklad školstve. A ak nie o nich, tak aspoň o kultúre. No odtiaľ vedie ešte dlhá cesta k tomu, aby si o svojej predstave presvedčil ďalších X ľudí, ktorí s tebou musia súhlasiť, lebo nie si Orbán a nedal si to na ústavnú väčšinu. A potom ešte musíš vybrať, presvedčiť a zmenežovať Y ľudí, ktorí tú predstavu budú v praxi premieňať na skutočnosť.

Politika v skutočnosti nie je ľahká robota, napriek tomu, že ju robili aj Martvoň s Kolesíkom alebo Jano Ľupták. Taký Luboš Blaha si myslí, že sa to dá utiahnuť dlhými statusmi na Facebooku a nenávidením pravičiarov. Nebuď ako Luboš Blaha.

Nikto nevraví, že nemáš byť náročný, no skús napríklad čo najtriezvejšie zhodnotiť, ako veľmi ti ide to, čím sa živíš ty, a potom trochu prehodnoť svoje očakávania od iných ľudí.

3. Keď volíš jedných, uškodíš všetkým ostatným

Nariekaš, že tvoj jediný hlas je iba zrnko piesku a máš pravdu. Dobrou správou ale je, že volebné výsledky sa nepočítajú na hlasy. Počítajú sa na percentá.

A vieš, čo je na tom super? Že tým pádom máš toľko hlasov, koľko je strán. Jednej ho pridáš a ostatným ten istý hlas vezmeš. Určite rozumieš, lebo ja som mal z matiky štvorky a nielenže rozumiem, ale som to aj vymyslel.

Ak zostaneš doma, nestane sa to, že jednej strane nepribudne hlas. Stane sa to, že sto percent  bude v skutočnosti menej hlasov. Jeden hlas človeka, ktorý na rozdiel od teba voliť šiel, bude silnejší.

A vieš, čo je peklo? Vzdorom a Kotlebám narastú percentá. Pričom im je úplne jedno, čo si myslíš a koho iného by v skutočnosti volil, keby si nemal utrápené srdiečko.

4. Kultivuješ krajinu

Toto je tvoja predstava: hnusným politikom vo voľbách hodíš hlas za to, že ti nasľubovali hory doly a oni sa potom budú rehotať, ako ťa dobehli. A zase to tu rozkradnú.

Myslíš, že sa politici riadia tým, koľko dostali v prieskumoch a voľbách? Nie celkom. Oni sa riadia hlavne tým, či je to viac alebo menej ako naposledy. Preto sa menia predsedovia, zasadajú snemy, preto sa niektoré nádejné strany z toho už nikdy nespamätajú a po pár zlých prieskumoch končia v zabudnutí.

Vieš, prečo Smer kradne a zneužíva moc? Lebo môže. Jeho voliči mu to dovolili. Tak to aspoň zatiaľ vyzerá, keďže nič nenasvedčuje tomu, že by najbližšie voľby mohli nevyhrať.

Neboj sa sklamania. Voľ toho, kto sa zaväzuje bojovať za veci, ktorým veríš. Potom pri ďalších voľbách rozumne zhodnoť, či bolo v jeho možnostiach a schopnostiach presadiť tie veci. Lebo zase nadávať 6-percentnej liberálnej strane, že na Slovensku nie sú registrované partnerstvá je tvoja, nie jej hlúposť.

A ak budeš úplne presvedčený o tom, že fakt epicky zlyhali, miesto samovraždy od sklamania skrátka nabudúce voľ niekoho iného. Oni to zistia, pretože nie výška percent ale pokles percent je to, čo robí z politikov depresívnych alkoholikov.

V ďalších voľbách môžeš postup opakovať, kým nás bude konečne dosť a politici pochopia, že v slovenských voľbách záleží napríklad na nekradnutí a poctivej robote. Dovtedy stav tejto krajiny nie je chyba politikov, ale všetkých ostatných.

5. Môžeš nadávať

Hej, toto je odjakživa trápny a otrepaný dôvod. Ale skús povedať, že neplatí. Nadávaš na politiku a nebol si voliť? Nemáš nárok, nikoho to nezaujíma, pokojne pukni od jedu.

Teraz najčítanejšie