Denník N

Aké perly píšu falošní diskutéri podporujúci Smer? A pod ktorými článkami sa objavili? (prehľad)

Zverejňujeme zoznam viac ako 50 falošných diskutérov, aby ste o nich pred voľbami vedeli.

Od vlaňajšieho leta začala na Facebooku vznikať nová skupina falošných účtov, ktorí v internetových diskusiách obhajujú stranu Smer a jej predstaviteľov. Denník N zmapoval už viac ako 50 aktívnych kont, ktoré vystupujú pod vymyslenými menami a ukradnutými fotkami.

Zverejňujeme ich zoznam a aj prehľad tém, ktoré ich v posledných štyroch týždňoch najviac zaujali. Konáme tak pod heslom: ak tie články vyvolali aktivitu falošných diskutérov, asi stojí za to si ich prečítať.

Smer vidí stále viac nepriateľov vlády

Premiér Robert Fico a ministri jeho vlády obviňujú z útokov na vládu médiá, aktivistov, opozíciu, učiteľov aj biskupa. Keď sme vydali prehľad týchto obvinení, falošní diskutéri neostali chladní a zaplavili diskusiu pod článkom. “Musím tentokrát súhlasiť, médiá sa stávajú samotným zločinom a manipuláciou,” zamyslel sa falošný Marek. Podľa neho médiá posledné dva-tri mesiace zámerne vyberajú kauzy na Smer. “Toľko káuz tu nebolo za celé štyri roky a zrazu teraz sa všetky objavujú. Veď to je na smiech a každý, kto sa nad tým zamyslí, pochopí, že médiá už dávno nepracujú v objektívnej sfére.”

“Celý rok boli niektoré denníky ticho a teraz pred voľbami sa z nich stávajú doslova strojcovia revolúcie. Je mi z toho smutno. Hádzať špinu stále na premiéra je už podlé a trápne,” pridal sa falošný diskutér Eugen. Jeho facebooková priateľka, vymyslená Ivana dodáva: “Toľko ohováračov a rozprávkarov sa živí v médiách očierňovaním jednej politickej strany. Ale každý musí nejako žiť.”

Do diskusie sa zapojil ešte viacerí iní falošní diskutéri. Ich príspevky sme odstránili. Bol medzi nimi aj Alex, ktorý napísal: “Aspoň v niečom je opozícia lepšia. Má svoje média a spoločne s nimi bojuje proti jednému protivníkovi.”

Vláda dá dotáciu Výbohovým známym, ktorí už raz skrachovali

Keď sme zverejnili článok o tom, že vláda odklepla investičnú pomoc firme blízkej Miroslavovi Výbohovi, falošní diskutéri to nenechali len tak. “Som toho názoru, že takto pred voľbami si určite nedovolili urobiť taký prešľap, ako to tu zdôvodňujete,” napísala Ida, ktorá sa na Facebooku zaregistrovala 13. júla 2015. V ten istý deň bolo vytvorených niekoľko ďalších falošných účtov.

“Novinárčina už dávno vymizla, už len parazituje na takýchto pseudokauzičkách,” napísal vymyslený Alex. Jeho falošný kamarát Marek súhlasí. “Opäť sa ide robiť ďalšia kauza z niečoho. Je to už smiešne. V tomto predvolebnom období je normálne trend robiť zo všetkého kauzu. Na smiech.”

Falošní diskutéri majú medzi priateľmi viacerých politikov, predstaviteľov Smeru, členov mládežníckej organizácie Mladí sociálni demokrati. Ich priateľom je aj Jozef Augustín, jeden zo skupiny falošných diskutérov, ktorí začali na webe obhajovať Smer už v roku 2010. Vtedy ešte vystupoval pod fotkou talianskeho futbalového trénera Fulvia Pea. Po tom, čo na prípad upozornil magazín MONO, fotku zmenil.

jan-pociatek

Počiatkov tender za 100 miliónov spájaný s J&T rieši kriminálka. Pýta sa naň i Brusel

Za prácu, ktorú kedysi robili dvaja ľudia, zaplatí štát sto miliónov. Falošní diskutéri v tom nevideli žiaden problém. “Je úplne jedno, že to rieši aj kriminálka aj Brusel. Riešili a prešetrovali sa aj iné veci a aj tak bol koniec rovnaký. K ničomu sa nedopracovali,” upokojuje situáciu Vladimír.

“Pokiaľ to Brusel označil za ok, nechápem, čo zase vy v tom Nku vymýšľate. Treba nastavovať tejto vláde zrkadlo, ale zase nie úplne nasilu,” napísal Slavomír. “Brusel vraví, že je to v poriadku, opäť predvolebné kecy zamerané proti Smeru. Nič viac,” zapojil sa falošný Marek. Obaja vyvolávali dojem, že Brusel nemá s tendrom problémy, hoci Európska komisia šetrenie neuzavrela.

Počas vlády Smeru sa začalo masérovi Kostkovi veľmi dariť

Falošní diskutéri reagovali aj na jednu z najvýraznejších káuz posledných týždňov. “Bože, to už je len najväčší problém tejto krajiny. Že nejaký masér rozšíril svoje ambulancie do ďalších troch  miest na Slovensku. Nebuďte smiešni, koho toto zaujíma?” opýtal sa pobúrený a falošný Slavomír.

“Pokiaľ sa celá kauza neprešetrí políciou, bude to len konšpirácia zo strany Beblavého,” reagoval vymyslený Tomáš na odhalenia poslanca Siete. “Nebudem obhajovať Smer, ale toto, čo vychádza v predvolebnom čase, je neskutočné. Každý týždeň minimálne jedna kauza vedená proti Smeru. Celé štyri roky nič a zrazu všetko sa odostiera pred voľbami. A po voľbách opäť nič, klasika. Toto je stratégia pravice,” zhodnotil falošný Marek.

Procházkovi v kampani tiež pomáhali falošné účty

Keď sme pred mesiacom zverejnili informácie o tom, že strane Sieť v kampani pomáhali falošní diskutéri na Facebooku, začali do diskusie pod článkom prispievať iní falošní diskutéri. “U Procházku ma niečo také neprekvapuje,” napísal Slavomír. “Pre mňa je Procházka, samozrejme po šašovi a fabulátorovi Matovičovi, jeden z najnedôveryhodnejších politikov v súčasnosti na Slovensku,” dodáva.

“Tak ako sociálne siete môžu byť nápomocné, tak isto môžu aj ublížiť,” varoval Peter. “Ľahko sa dá zistiť, čo je preddiktáž a čo je myslené vážne. Médiá sa v tomto tiež veľmi zmenili a dakedy píšu veci čo hraničia s neobjektivitou!!!”

Rozhovor s odborníčkou Siete na zdravotníctvo

“Odborník/čka je pred voľbami zrejme každý, keď nič netreba reálne dokázať, iba rozprávať a obracať jazykom, ale reálne v praxi niečo dokázať, tak to je dosť veľký problém,” napísala falošná Lucia.

“Nechcem uraziť pani primárku, ale odborníčka na zdravotníctvo nemôže mať LEN 34 rokov,” pridal sa vymyslený Eugen. “Štúdium medicíny ukončila ako 25-ročná, nejaké atestácie atď., vyjde nám pár rokov praxe. Ale toto zrejme politickej strane Sieť postačuje.”

“Však ešte aj pochválila vládu Smeru, že najlepšie priniesla do zdravotníctva,” potešil sa falošný Ľubomír. Dodal aj “vlastný” názor: “V skutočnosti mal byť ministrom zdravotníctva za stranu Smer Rišo Raši. Nestalo by sa to, čo sa stalo za Zvolenskej, pretože je odborníkom a výborným politikom, ktorý robí prácu zodpovedne a preto by to bolo inak.”

Fico nemá dôkaz, že by bol Matovič daňový podvodník

Keď Fico zaútočil na Matoviča, viaceré falošné účty sme už v diskusiách na webe blokovali. Predsa sa ale niektorí ozvali. “Biele kone, daňové podvody, no nejako sa to na vás sype pán Matovič. Nemyslím si, že Fico nemá dôkaz, skôr naopak. On by si len také prázdne vyhlásenia, na rozdiel od Matoviča, nevymyslel,” napísal Andrej.

“Ako môže tento nezávislý novinár tak brutálne obhajovať bez zaváhania blázna Matoviča. Ak by bolo len jedno percento pravdy o faktoch, teda o podnikateľských praktikách tohto obyčajného človeka, je povinnosťou každého novinára danú vec odsledovať a nepísať takéto kraviny o nevine pomätenca z Trnavy,” vyjadril sa rázne falošný Peter.

2016-02-02-Laviciari

Protesty učiteľov

Najväčšiu pozornosť prilákala séria článkov o protestoch učiteľov. Falošní diskutéri, ktorí na webe zlepšujú imidž Smeru, si vzali učiteľov na paškál. Zo začiatku opakovali argumentáciu premiéra Fica, že za protestami stojí Igor Matovič. “Preboha, to naozaj nevidíte, že OĽaNO jednoducho zneužíva situáciu okolo učiteľov na svoje nízke politické ciele?” pýtal sa vymyslený Slavomír.

“Učitelia by naozaj nemali čo vyskakovať, lebo štatistika hovorí, že nie sú na tom zle, čo sa týka platov. Otázkou zostáva, čo im sľúbili za to, že pôjdu štrajkovať? Pochopiteľne otázka je pre pána Matoviča a hnutie OĽaNO,” napísal vymyslený Eugen.

Niektoré falošné účty vytvárali dojem, že pracujú vo verejnej sfére a sú na tom horšie, napríklad Slavomír: “Vážení, ja som zamestnanec verejnej správy, ale mne plat, tak ako učiteľom za posledné štyri roky, teda o 22%, určite nenarástol! Prečo sa OĽaNO s Matovičom nebije aj za mňa! Je to len sprosté zneužitie tejto témy na politické ciele OĽaNO!”

Falošní diskutéri tiež masírovali verejnú mienku tvrdeniami, že okrem zvyšovania platov, sa v práci moc nenadrú. “Žeby toto povolanie robili preto, že iné povolania nie sú? Sú, nech si skúsia iné a pobežia naspäť do školy,” napísal Alex.

Niektorí ale využili učiteľský štrajk a hlbšie sa zamysleli. “Som za to, aby učitelia nepotrebovali na výkon povolania vysokú školu. Kedysi nepotrebovali vysokú školu učitelia ani sestričky a vykonávali svoju funkciu rovnako dobre ako teraz,” napísal Jerguš. Asi tým myslel, že keby učitelia nemali vysokoškolský diplom, nemuseli by pýtať také veľké platy.

Veľmi ich ale pobúrilo, keď protestnú štafetu prebrali učitelia na vysokých školách. “Ďalšia novinárska kačica. Semester sa začne, to akurát pár učiteľov vyskakuje, teraz pre zmenu vysokoškolských. Takto tesne pred voľbami? Nie je to nápadné?” spýtal sa falošný Andrej. “Vzdelávajú budúce generácie, mohli by pochopiť, že mesiac pred voľbami sa nič nezmení,” pridal sa Jozef.

“Nech len štrajkujú tie humanitné vedy kadejaké. Treba ich aj tak obmedziť, prípadne niektoré aj zrušiť, lebo ich úroveň je žalostná,” napísal žalostnou slovenčinou falošný Palo. Jemu aj všetkým ostatným falošným diskutérom sme príspevky jazykovo opravili.


Samozrejme, falošní diskutéri nediskutujú len na webe Denníka N. Aktívni sú na Facebooku, ale aj pod článkami viacerých médií, napríklad teraz.sk, aktualne.sk, tvnoviny.sk alebo konzervativnyvyber.sk. Portál blog.sme.sk už musel zrušiť „približne desať“ blogerov, ktorí vystupovali pod falošnou identitou a v článkoch obhajovali stranu Smer. Pravidlá blogovania na sme.sk pritom prísne zakazujú písať pod cudzím menom.

Pre lepšiu ilustráciu, ako vyzerá zmanipulovaná diskusia uvádzame printscreen z článku o chystanom štrajku učiteľov na aktualne.sk. Príspevky od diskutérov, o ktorých vieme, že sú falošní, sme zvýraznili červenou:

aktualne-diskusia

Ako poznáme falošných diskutérov?

Falošné účty vznikajú zväčša naraz v jednom čase. Skupinka, o ktorej hovoríme v tomto článku, sa na Facebooku začala registrovať v júli 2015. Vystupujú pod vymyslenými menami, majú ukradnuté fotky z internetu.

Často majú veľmi málo priateľov. Kamošia sa najmä s ľuďmi, ktorí schvália každú žiadosť o priateľstvo, a to bez ohľadu na to, či danú osobu skutočne poznajú. Falošní diskutéri sú často priateľmi medzi sebou. Niektorí sa dokonca tvária, že sú navzájom vo vzťahu.

Aby vyzerali ako skutočné osoby, maskujú sa a z času na čas zdieľajú rôzne články, videá, vtipy. Ideálne nie len o politike. Neraz falošné účty zdieľajú v tie isté dni (hodiny) tie isté články a videá. Nik im ich ale nelajkuje, nik ich nekomentuje, len občas si navzájom vymenia páčiky.

Téme sa venujeme od roku 2013. Podozrivé účty porovnávame s rozsiahlou databázou falošných diskutérov, ktorú sme za ten čas vytvorili. Hľadáme medzi nimi prepojenia, spoločné znaky.

Od nového roka sme zmapovali viac ako 50 falošných účtov, ktoré zlepšujú imidž strane Smer. Ďalšie preverujeme.

Verejný zoznam aktívnych falošných diskutérov nájdete na GoogleDoc.

Teraz najčítanejšie

Filip Struhárik

Editor Denníka N. Pripravuje MediaBrífing - týždenný newsletter o novinkách v online žurnalistike a digitálnych médiách. Pochádza z Martina, vyštudoval žurnalistiku, v rokoch 2009 - 2014 pracoval ako editor online spravodajstva a projektový manažér na SME.sk. V roku 2019 dostal na Novinárskej cene čestné uznanie „za prínos k rozvoju digitálnych médií a online žurnalistiky“ a za to, že sa stal „watchdogom sociálnych médií“. V roku 2020 získal Cenu otvorenej spoločnosti venovanú pamiatke Karola Ježíka. Jeho prácu ocenil dvakrát aj Literárny fond. Je členom hodnotiacej komisie projektu Konšpirátori.sk a spolupracuje s medzinárodnou organizáciou Reportéri bez hraníc. Napísal knihu Co je nového v médiích (2022).