Denník N

Ako sme dostali na Vianoce operáciu mačacej labky

Toto je krátky príbeh o transformačnej skúsenosti, ako sa z dedinskej mačky stala dielom náhody na tri týždne mačka domáca a v čom je takýto neplánovaný vianočný darček obohacujúci aj pre členov domácnosti.

Félix ku mne doskákal ako trojnožka. Skoro ma vykotilo. Jeho ľavá labka voľne povievala vo vzduchu ako chromá vetvička. A Félix nič – vykračoval si ako hrdá trojnožka a ja som sa cítil ako v hororovej sekvencii.

„Toto nedám!“, bola moja prvá myšlienka. Prídem po dvoch týždňoch na chalupu a prvé privítanie je kocúr so zlomenou labou. Náš super lovec myší, najlepší mačací horolezec na stromy a prívetivý kocúrik je dolámaný!

Čo robiť? Skontaktoval som sa s priateľskou veterinárkou v Bánovciach nad Bebravou Martinou Turčanovou, nasledoval röntgen nohy a konzultácia. „Nohu má na kašu, špirálovitá zlomenina v dvoch miestach“, povedala pokojným hlasom. Máte tri alternatívy: amputácia, mačky si na tri nohy vedia zvyknúť, dlaha, noha mu však asi nezrastie úplne ideálne, alebo operácia. Na tú nám odporučila doktora Nováčika v Topoľčanoch.

Oblial ma studený pot. Trojnožka je síce efektná v obývačke, ale kocúr o troch nohách mi prišiel ako absurdná predstava. Zavolali sme si teda s doktorom Nováčikom a dohodli sa, že po röntgene sa o týždeň rozhodneme, či ideme do operácie. „Ale pozor, kocúr bude musieť byť tri týždne v pokoji v domácej opatere s minimálnym pohybom,“ prízvukoval doktor.

Plány s mačacím hotelom nevyšli

Do boja treba ísť pripravený, povedal som si. Skúsim teda pripraviť byt na potenciálny príchod Félixa. Mám priateľov s mačkami a spýtal som sa, či mi vedia pomôcť. Mal som naivnú predstavu, že Félixovi vybavím „mačací hotel“ u kamošiek a kúpim mu stravu.

Nie, nie, nie, takto to v mačacom svete nefunguje – mačky by si na neho iba zvykali prvé dva týždne, vyviedla ma z omylu Oľga. Vieš, je to komplikované, aj čo sa týka očkovania, aj možných chorôb, aj vzťahov s našimi kocúrmi, potvrdila druhá kamoška.

Takže som sa musel zobudiť zo svojich naivných predstáv. Iveta mi požičala mačací záchod a hračky po svojom zosnulom kamošovi Guľkovi, ďalší známi peliešok a deku. Kolega Andrej z práce venoval mačacie granule.

Operácia ako vianočný darček

Nasledovala cesta na kliniku. Presun v prepravke je pre mačky stresová situácia, takže sme mali cestou „voňavý“ zážitok.

Keď sme už boli na mieste, Félixa som vybral na stôl, okamžite sa začal líškať a získal si srdcia celej kliniky. “Takúto hustú srsť majú len vonkajšie mačky,” povedal nám „otec“ kliniky Peter Nováčik, kde pracujú jeho syn, manželka a nevesta.

Jeho syn Peter nám navrhol, ako postupovať ďalej. Na jednej kosti sa už Félixovi začalo tvoriť hojace pletivo kalus (áno, mačky majú podľa niektorých zdrojov schopnosť vyliečiť si zlomeninu pradením). No druhá zlomenina sa nehojila, tú navrhol operovať. Dobre, prikývli sme.

A čo peniaze? No, zvieracie operácie zvyknú byť nákladné. Príspevok od mamy na naše darčeky sme obetovali na operáciu. Ďalšie peniaze som získal od sestry a najlepšej kamošky ako „sponzorské“. Takže na Vianoce sme si darovali Félixovu operáciu labky.

 

Dva týždne ako nič

Starať sa o mačku v byte? Nevedel som si to predstaviť. No všetci mačací priatelia aj predavačka z obchodu pre zvieratá ma uisťovali: To zvládnete. Mačka je samoobslužná, čistotná a prirodzene začne používať záchod.

Hovienka sa začali objavovať dva dni po operácii, vraj je to po mačacej anestéze dôležité. Dôležitá rada: hrudky z podstielky po čúraní radšej do wc nevyhadzujte, skoro mi upchali misu. Radšej som ich začal dávať do normálneho odpadu.

Dva týždne sme Félixom sme preplávali ako nič. A po odstránení štichov ho čaká návrat naspäť na dedinu.

Ak sa potrebujete mentálne lepšie pripraviť na príchod mačacieho člena do rodiny, odporúčam knihu od japonského mačacieho doktora Juki Hattoriho. Napríklad pozor na cibuľu, čokoládu a avokádo!

Hattori opisuje mačaciu psychológiu nasledovne: „Pes sa díva na svojich majiteľov a myslí si: Poskytujú mi prístrešie a stavu. Majú ma radi a chránia ma. Musia to byť bohovia! Mačka si myslí: Títo ľudia mi poskytujú prístrešie a jedlo. Milujú a chránia ma. To znamená, že musím byť boh!”

Môžete skúsiť aj dočasnú opateru

Čo nám kocúrik Félix priniesol? Viac radosti ako starostí. Väčší pocit pohody, harmónie a pokoja, keď kocúr spontánne pristál na mojich nohách a priadol. Niektoré štúdie uvádzajú, že mačky v byte znamenajú nižšie riziko bolestí hlavy a sennej nádchy, hladkanie mačky zlepšuje stav vášho srdca, znižuje negatívne prežívanie a znamená tiež emočnú podporu.

Podľa doktorky  Patricie Pendry mačky nám venujú svoju pozornosť, čím uľavujú našej samote, poskytujú nám pohodlie, zábavu, hru a náklonnosť. A dávajú nám tiež jedinečné povolenie na to, aby sme ich mohli pohladiť a držať v lone. To uvoľňuje oxytocín, ktorý potláča produkciu stresového hormónu kortizolu.

Chceli by ste mačku doma, ale netrúfate si? Skúste dočasnú opateru cez niektoré občianske združenie. Možno poznáte skôr „dočasku“ pre psy, ale rovnako funguje aj pre mačky. Stačí pár ťukov na internete, nejaké OZ určite nájdete aj vo svojom okolí. Ako hovorí Soňa Masaryková z OZ Majme srdce, mačky sú pri dočaskách na pokraji záujmu, a ak nedostanú pomoc, hrozí im smrť. „Vy poskytnete bezpečný priestor, všetko ostatné zabezpečíme my: klietku po dobu karantény, wc, podstielku, misky, krmivo, peliešok, škrabadlo. Aj veterinárna starostlivosť ide na naše náklady.“

Práve „dočaskári“ vedia často povzbudiť aj záujem o konkrétnu mačku peknými fotkami, alebo zaujímavosťami z jej života a napomôcť tak nájsť jej nový domov.

Teraz najčítanejšie

Jozef Gryga

Projektový manažér, narodený v Bánovciach nad Bebravou, srdcom z neďalekého Dvorca-Sliezskej osady. Milovník záhrady, svojho ovocného sadu, dobrej kávy a pečenia dezertov, ktorý sa poteší aj dobrej knižke alebo rozhovoru s priateľmi....napriek občasnému smútku stále romantik s ružovým okuliarmi, ktorý verí v ľudskosť a v dobrý koniec nielen v rozprávkach.