Denník N

Dávala na obdiv svoj rozum a odháňala tým nápadníkov

Gabrielle Émilie Le Tonnelier de Breteuil, marquise du Châtelet (wikipedia)
Gabrielle Émilie Le Tonnelier de Breteuil, marquise du Châtelet (wikipedia)

S ktorou osobnosťou z histórie by ste sa chceli stretnúť?

Keď sa kdesi opýtali divadelníka Milana Lasicu, s ktorou historickou osobnosťou by sa chcel stretnúť, vybral si Voltaira.

Vo Voltairovej dobe sa Európa po stáročnej zime rozumu začala privracať na stranu logiky a prírodných vied. Končilo sa ticho, ktoré bolo pomlčkou, vytrácala sa tma, ktorá bola zatmením, a prázdno, ktoré sa zdalo byť bezodným, sa začalo napĺňať ako stará, dlho nepoužívaná nádoba.

Pradávne korene antiky – Hérón, Archimedes, Celsus a tak ďalej – a neďaleké výhonky renesancie – da Vinci, Kopernik, Galilei a ďalší – začali prinášať novú úrodu. Descartova metóda kritického uvažovania (Myslím, teda som – lat. Cogito ergo sum) našla svojich nasledovateľov.

Rástla moderná veda.

Premýšľanie o zákonoch sveta prestalo byť výsadou podivínov a stalo sa, no, nie módou, tou asi ani nikdy nebolo, ale koníčkom – „huby“, ako vravieval Július Satinský, bohatých a vzdelaných. Voltaire medzi nich patril.

Bol fascinovaný Newtonovým fyzikálnym popisom sveta a podobný prístup chcel použiť na vysvetlenie spoločenských zákonov. Písal komédie, v ktorých si robil srandu z hlupákov, a jeho milenkou bola mimoriadne inteligentná a preto veľmi krásna Émilie du Châtelet.

Jej bohatý otec si o nej poznamenal – „Moja najmladšia dáva na obdiv svoj rozum a odháňa tým nápadníkov. Nevieme, čo s ňou.“ Odháňať možno mohla zakomplexovaných truľov, nie vtipného a preto veľmi inteligentného Voltaira.

Hoci už nastávali časy osvietenstva, ženy nemohli oficiálne študovať. Émilie sa preto učila sama a popri tom prekladala Aristotela, Vergilia a Newtona. A prešla aj k praktickému výskumu.

Na rodinnom zámku v Cirey spolu s Voltairom vybudovala laboratórium, kde so svojimi kolegami robila rôzne pokusy. Ešte pred Lavosierovým narodením bola na stope zákonu zachovania energie, nemala však dostatočne citlivé váhy na tento cieľ.

Zato však objavila, čo je to vlastne tá energia. Dokázala, že energia sa rovná súčinu hmotnosti telesa a štvorcu (druhej mocnine) jeho rýchlosti – E=mv2.

Čo to znamená? Ak zvýšite rýchlosť svojho auta 4-násobne, vaša brzdná dráha narastie 16-násobne.

Émilie du Châtelet svojimi experimentami pripravila pôdu Einsteinovi, ako o tom vo svojej knihe E=mc2: A Biography of the World’s Most Famous Equation píše David Bodanis.

Lasicova voľba nebola zlá. S Voltairom by sa človek nenudil. Ja by som si ale určite vybral jeho frajerku – Émilie du Châtelet.

Strojom času pána Hopkinsa, môjho dávneho priateľa, by som sa preniesol do laboratórií zámku v Cirey a prihlásil sa tam u nej za postdoka. Pre začiatok. Potom by sa uvidelo.

Veľkodušný Voltaire by iste nenamietal.

 

december 2023

Teraz najčítanejšie