Denník N

Napadol Web Aliancie za rodinu skutočne hacker?

Dnes sa prevalilo, že ministerstvo vnútra začalo správne konanie proti Aliancii za rodinu. Dôvodom je verejná zbierka, ktorú zabudli zaregistrovať. Túto zábudlivosť môže ministerstvo vnútra oceniť pokutou od 100 do 1000 eur. Aliancia sa snaží túto sklerózu mediálne ustáť, avšak jej pokusy vyznievajú prinajmenšom rozpačito.

Krátka verzia príbehu, zverejneného na aktuality.sk je nasledovná: Ministerstvo vnútra dostalo podnet od občana, že na stránkach Aliancie je výzva na verejnú zbierku „registrovanú na ministerstve vnútra“. Na veľkú smolu Aliancie však ten občan (mimochodom právnik), túto zbierku  nenašiel v registri verejných zbierok na internete.

Hovorca Aliancie za rodinu a súčasne advokát  Anton Chromík sa už pre média vyjadril. Povedal toto: „Proti našej komunikácii na internete vedú niektorí ľudia organizované útoky, preto, nevylučujeme že aj v prípade údajného oznámenia verejnej zbierky na našej stránke išlo o hackerský útok na náš web„.

Vždy, keď sa začne hovoriť o hackeroch, spozorniem.  Keď však začne hovoriť o hackeroch Anton Chromík, ktorý len tak mimochodom úspešne obhajoval jedného z  mladíkov podozrivých z hacknutia Národného bezpečnostného úradu, treba sa mať skutočne na pozore. Ten totiž o hackeroch musí niečo vedieť.

Tak som začal preverovať, ako to vlastne je. Výzva na zbieranie peňazí sa mala nachádzať na stránke http://www.alianciazarodinu.sk/o-nas/.  Tam nájdeme toto:

 

pred

Keď sa však trochu pohrabete na aliančnom webe, zistíme, že tam je aj ďalšia stránka, na ktorej sa nachádza uvedené presne to, čo uviedol aktívny občan. Tú nájdete na http://www.alianciazarodinu.sk/o-nas/o-nas. A tam, čuduj sa svete…..

 

before1

Takže si to zhrňme – na webe Aliancie sa dajú nájsť dva varianty stránky „O nás“.  Na tej aktuálnej sa nič kritické nenachádza. Zato na tej druhej, trochu utajenej je uvedené, že zbierka je registrovaná na ministerstve vnútra.

Ak by šlo o hacknutie, tak by administrátor stránky celkom logicky okamžite  zmazal hacknutú stránku: To sa však nestalo. Namiesto toho sa na webe  nachádza stránka, z ktorej zmizol kritický text. Súčasne však na webe existuje jej kópia, na ktorú sa dostanete iba vtedy, ak napíšete jej adresu do prehliadača priamo.

Sú teda len dve možnosti – buď tí zlí hackeri ešte stále majú kontrolu nad webom Aliancie, alebo sa jednoducho niekto snaží nepríliš sofistikovate vykorčuľovať z problémov.

V tom prvom prípade by Aliancia mohla napríklad poprosiť o pomoc nejakého odborníka. Nemyslím si že existuje na svete človek, ktorý by odmietol pomôcť advokátovi, ktorý ho vysekal z problémov v kauze, ktorá otriasla Slovenskom.

Ak je však pravdou tá druhá možnosť, možno by nebolo od veci Aliancii pripomenúť niekoľko citátov z biblie: „Nepravdivej výpovedi sa budeš vyhýbať!“ (Ex 23,7). Osobne však preferujem o niečo expresívnejšie:  „Ale zbabelci, neveriaci, poškvrnení, vrahovia, smilníci, traviči, modloslužobníci a všetci luhári budú mať podiel v jazere horiacom ohňom a sírou; to je tá druhá smrť.“ (Zjv 21,27)

 

Aktualizácia 2.2.2015:

Zdá sa, že hackerská rétorika je v rámci Aliancie mimoriadne populárna. V nedeľnom o päť minút dvanásť ju hororca Aliancie opäť zopakoval. Asi na tom niečo bude, nakoľko v sobotu večer  zlý, zlý hackerózny hackeri, opätovne „napadli“ web Aliancie a stránku http://www.alianciazarodinu.sk/o-nas/o-nas/ kompletne premazali:

onas-doctored

Na veľku smolu Aliancie, internet má svoju pamäť, proti ktorej nepomôže aliancii ani to najmocnejšie „Wololooooooooo!“ To je tak ťažké priznať si chybu?

 

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie