Denník N

Mladí ľudia inú než jednotnú Európu nepoznajú, neberte im ju

Ilustračné foto. Zdroj – Pixabay
Ilustračné foto. Zdroj – Pixabay

Je najvyšší čas, aby Slovensko prevzalo svoju zodpovednosť za spoločnú Európu.

Slovensko vstúpilo do EÚ v roku 2004, pred takmer dvanástimi rokmi. Dnešná generácia dvadsiatnikov tak nemá reálnu skúsenosť s inou než jednotnou Európou. Mnohí mladí ľudia vnímajú výhody členstva Slovenska v EÚ ako samozrejmosť, pretože v inom svete ani nežili.

Zachovanie jednotnej Európy, o ktorej lídri EÚ diskutovali na februárovom summite, sa pochopiteľne týka všetkých ľudí na Slovensku. Z nášho členstva v EÚ totiž prosperuje celá krajina. No práve mladých ľudí sa táto téma týka ešte o čosi viac.

O čo môžeme prísť stratou Schengenu

Ak by v dôsledku neschopnosti európskych politikov dohodnúť sa došlo k zrúteniu Schengenu, najviac to pocítia práve mladí ľudia. Oni dnes najčastejšie cestujú, študujú, pracujú a žijú v európskych krajinách. Spoznávajú cudzie kultúry, učia sa jazyky a stávajú sa tolerantnejšími voči inakosti v porovnaní s ich rodičmi či starými rodičmi. To všetko významne prispieva k tomu, že v Európe je dlhodobý mier.

Ak sa hranice uzavrú, voľný pohyb osôb – najväčší výdobytok spoločnej Európy, bude mať vážnu prekážku. Ak k tomu pridáme obmedzenie voľného pohybu tovaru, uškodí to celej ekonomike EÚ, no predovšetkým takým proexportne orientovaným ekonomikám, akou je Slovensko.

Lídri naprieč celou Európou by si preto mali uvedomiť, že hrajú o veľa. Stredoeurópski politici by nemali zbytočne zvyšovať napätie vo vnútri EÚ a tí slovenskí by mali konečne prestať zneužívať zahraničnú politiku pre potreby svojej vnútropolitickej kampane.

Zachráni ďalšia britská výnimka jednotu EÚ?

Premiér Fico však v zneužívaní zahraničnej politiky nie je osamotený. Veď summit EÚ sa namiesto migračnej krízy a záchrany Schengenu venoval najmä britským vrtochom. Premiérovi Cameronovi nakoniec všetci ustúpili a dohodli sa na obmedzení práv občanov EÚ vo Veľkej Británii.

Ostrovná krajina si tak vydobyla ďalšiu významnú výnimku. Británia už teraz platí do rozpočtu EÚ menej než by mala, nie je súčasťou Schengenu, neplatí eurom a neuplatňuje ani Chartu základných práv EÚ. K tomu sa najnovšie pridá faktické obmedzenie voľného pohybu osôb. Chce byť vôbec Británia súčasťou jednotnej Európy?

Každopádne, aj takáto dohoda je lepšia než úplný odchod druhej najväčšej ekonomiky a tretej najľudnatejšej krajiny z európskeho spolku (hoci aj to je ešte stále možné). Brexit by totiž oslabil nielen samotnú Britániu, ale predovšetkým Európu a dopad by to malo aj na Slovensko. V Británii žije podľa rôznych odhadov 55 až 100-tisíc Slovákov, z ktorých časť by sa musela vrátiť domov. Otázne ostáva, či je na to Slovensko pripravené.

Slovensko musí prevziať svoju zodpovednosť za spoločnú Európu

Dnes je viac ako inokedy potrebné hľadať spoločné európske riešenia. Slovensko bude už o štyri mesiace predsedať EÚ, preto je najvyšší čas, aby sme prestali politikárčiť a prevzali svoju zodpovednosť za spoločnú Európu.

Šancu urobiť tak budeme mať už začiatkom marca. Nielen my všetci pri volebných urnách, ale aj premiér Fico, ktorý 7. marca pocestuje na mimoriadny summit EÚ-Turecko venovaný migračnej kríze a záchrane Schengenu. Ak na ňom dôjde aspoň k takej dohode, k akej došlo v prípade zotrvania Británie v EÚ, bude to úspech.

Európa stojí na križovatke. Žiadny jej problém sa nedá vyriešiť tak, že každá krajina bude maximálne spokojná. Ak si však máme vybrať medzi postupným oslabovaním jednotnej Európy a jej zachovaním, hoci za cenu nejakej obety, voľba je jasná. EÚ má svoje nedostatky, ale je to mimoriadne úspešný projekt, z ktorého Slovensko a jeho obyvatelia ťažia ďaleko viac, než iní Európania.

Aj slovenskí politici by si mali pamätať, že hrajú o veľa. Ak sa napríklad chcú ďalej chváliť tým, že odchodom ľudí do zahraničia „znižujú“ nezamestnanosť na Slovensku, ako to robí premiér Fico, mali by spraviť všetko preto, aby zachovali Schengen a jednotnú Európu. Je to napokon aj v ich vlastnom záujme.

A mali by pamätať aj na to, že ak ľudia, obzvlášť mladí, prídu o výhody spoločnej Európy, na ktoré sú zvyknutí, nezostane to bez odozvy.

Teraz najčítanejšie