Denník N

Zavŕšenie vlády Roberta Fica… skazonosný dar v podobe hraničných kontrol a technických bariér

Foto - TASR
Foto – TASR

Stratil premiér súdnosť, keď sa rozhodol strmý pád preferencií Smeru zastaviť strašením prílevom migrantov, zavedením hraničných kontrol a vybudovaním technických bariér na hraniciach, alebo sa rozhodol vybudovať rezerváciu v strede Európy?

V piatkovom vyhlásení Róberta Fica, v ktorom avizoval zavádzanie kontrol a budovanie technických bariér na hraniciach s Rakúskom, klamstvami prekročil hranice slušnosti vo vzťahu nielen k občanom , ale aj partnerom z krajín EÚ.
„Musíme pripraviť aj technické bariéry. Ak začínajú niektoré krajiny prijímať jednostranné opatrenia ako Rakúsko a malo by to mať za dôsledok, že budeme pod obrovským tlakom migrantov, tak takisto máme právo prijímať jednostranné opatrenia. Slovensko nezlyhalo v migračnej kríze, tak nemienime za to platiť daň“.
Zriadenie hraničných kontrol a stavanie plotov odôvodnil prílevom utečencov, ktoré spôsobí opatrenie ministerky vnútra Johanny Miklovej – Leitnerovej, podľa ktorého Rakúsko prijme 37 500 žiadostí o azyl a vstup utečencov prechádzajúcich cez Rakúsko do iných európskych štátov obmedzí na 3 200 denne a žiadateľov o azyl v Rakúsku na 80 denne.
Opatrenie Rakúska nepochybne spomalí migračnú vlnu, dokonca môže spôsobiť čiastočne problémy štátom, cez ktoré migranti prichádzajú do Rakúska, ale nepochybne dôsledkom rozhodnutia nebude Ficom zdôrazňovaný prílev utečencov na Slovensko.
Kritika adresovaná Rakúsku, ktoré niekoľko mesiacov rieši tisíce migrantov , od premiéra krajiny , ktorá nie je ochotná prijať necelých tisíc päťsto migrantov a skutočné problémy migračnej krízy pozná z médií okolitých krajín je na pozastavenie rozumu.
Migračná kríza Slovensko obchádza. V pokynoch, ktoré sa našli v zabavených mobiloch migrantov je Slovensko označené ako nepriateľská zóna, ktorej sa treba vyhnúť. Napokon aj s presunom z Rakúska na Slovensko migranti súhlasili pod podmienkou dočasného pobytu a žiadny z nich nemá záujem o dlhodobý pobyt a začlenenie sa do spoločnosti. Pre migrantov Slovensko nie je krajinou vhodnou ani na presun a nieto cieľovou krajinou.
Vyjadrenie Fica v súvislosti s platením dane za migračnú krízu, tiež súdny človek nemôže brať vážne, pretože záväzky vyplývajúce nám z členstva v Európskej únii, pokiaľ v nej má Slovenská republika zotrvať nie je možné obchádzať a tak podľa potreby budeme finančne prispievať na sanáciu dopadov migračnej krízy ako aj odstraňovanie škôd, a podľa potreby bude na Slovensko dopravených toľko migrantov koľko bude vyžadovať situácia .
Ficove rozhodnutie riešiť prudký pokles preferencií strany Smer šírením strachu z migrantov, zavádzaním hraničných kontrol a technickými bariérami mení Slovensko na izolovanú krajinu uprostred shengenského priestoru.
V slaboduchej imitácii Orbánových opatrení Fico podcenil niekoľko výrazných detailov, ktoré jeho konanie vrhajú do inej pozície a svetla. Orbán získal podporu najmä v období keď krajina čelila náporu 170 000 utečencov, príchod ktorých vážnym spôsobom ohrozoval ekonomiku a bezpečnosť krajiny. Túto podporu prejavili v referende občania. Prijatými protiteroristickými a migračnými zákonmi vláda Orbána nezasiahla do práv občanov a neobmedzila ich základné práva a slobody.
Ficove protiteroristické opatrenia ako aj postupnosť krokov Slovenskú republiku vracajú naopak do obdobia normalizácie. Hraničné kontroly na hraniciach s Rakúskom neobmedzia migrantov, ktorí pobyt na Slovensku odmietajú, ale občanov Slovenska najmä v hraničnom pásme, obchodné spoločnosti a prinesú Slovensku úpadok.
Protiteroristické opatrenia, zriadenie domobrany, zvyšovanie počtu policajtov, kriminalizovanie politických oponentov, šafárenie s majetkom štátu , zdevastovanie väčšiny rezortov praktikami z obdobia normalizácie predstavitelia štátov EÚ nekomentovali, ale zavádzanie hraničných kontrol na priechodoch s Rakúskom, nás pokojne môže vrhnúť do medzinárodnej izolácie. A to Fico vie, len my nevieme, k čomu tento nástroj chce v skutočnosti využiť.