Denník N

Nech žije Martina Šimkovičová! (Ale nie z našich peňazí)


Prišlo mi dnes na um pozrieť sa, koľko podpisov sa nazbieralo pod otvorenou výzvou na odstúpenie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej, ktorú iniciovala Ilona Németh, výtvarníčka a vysokoškolská pedagogička. O 12.58 ich tam bolo 152 125.

Ale pani ministerka má aj svojich prívržencov. „Petícia za Ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú“, ktorú na rovnakom webovom portáli inicioval Vladimír Chovanec, ??? (mimochodom, „ministerka“ sa píše s malým m, pán Chovanec), mala pod sebou v rovnakom čase nie menej ako 122 podpisov. Jej text je stručný a jasný: „Plne súhlasím s konaním pani ministerky. Kultúra sú tradície a nie podpora úchyliek psychicky nevyrovnaných ľudí!“

O niečo úspešnejším stúpencom pani ministerky sa stal Vladimír Čajkovič, ???, ktorý vyzbieral v rovnakom čase až 692 podpisov. Presne toľko ľudí zastáva postoj: „Podporujem ministerku kultúry Slovenskej republiky Mgr. PaedDr. Martinu Šimkovičovú a chcem jej zotrvanie vo funkcii.“

Pre úplnosť treba dodať, že existuje aj petícia s názvom „Odstúpenie Ministerky Kultúry Martini Šimkovičovej“ a textom: „Ministerka šíri rôzne dezinformačné informácie namierené proti menšinám. Spojme sa spoločne.“ Je milé, že tromi pravopisnými chybami v názve a neobratnou štylistikou textu pripomína povestný list pani ministerky českému ministrovi kultúry. Zatiaľ ju podpísalo 1 036 ľudí.

P. S. Za ten krátky čas, kým som napísal tento textík, pribudlo pod petíciami za odstúpenie ministerky spolu 361 podpisov, pod petíciami na jej podporu 10 podpisov.

P. P. S. Inak, mrzí ma, že mnoho signatárov volí formulku: „Podpísaný rozhodol, že nechce zobraziť svoje meno na internete.“ To je už len čo za odvahu?

 

Teraz najčítanejšie

Jaroslav Hochel

Píšem už dlho. Najčastejšie o filme, najmä keď ma niečo poteší. A príležitostne aj o inom, najmä keď ma niečo naštve.