Denník N

Čo doVOLÍŠ 5.3.2016?

O mesiac sú tu parlamentné voľby. Ako sú na ne pripravené politické strany? Ako sa o ne zaujímajú voliči, ktorí majú opäť príležitosť rozhodnúť o budúcnosti našej krajiny?

  Naše východiskové predpoklady na vznik tejto iniciatívy sa za posledný mesiac rapídne zmenili. Hlavným ťahúňom inak nezáživnej predvolebnej diskusie už  nie je bezpečnosť  a premiérové tlačové besedy o utečencoch. Na scéne sa objavili štrajkujúci učitelia, poukazujúci na ignoráciu problémov v školstve zo strany vládnych štruktúr spolu s už nezamestnanými zdravotnými sestrami, ktoré vytrvalo žiadajú zvýšenie ich nízkych platov.

Na scéne vystupujú aj iné subjekty, ktorých sa azda priaznivý vývoj Slovenska po 5. marci 2016 príliš netýka.  Prvým sú politické strany. Niektoré predstavili komplexne prepracované volebné programy, iné zase len A4 vágnych fráz bez pátosu. V predvolebných diskusiách sa len málo rozpráva o otázkach tejto krajiny, ktoré sú dlhodobo na periférii záujmu všetkých vlád , ako napríklad rómska otázka, turizmus či financovanie športu.

Druhým sú práve voliči. Buď tí, ktorí sa len pramálo zaujímajú o ich víziu Slovenska, nepýtajú sa otázky a ani ich kriticky nezvažujú, čím nekladú žiadne nároky na to, aby už konečne v tejto krajine vyhral kritický rozum nad populizmom, alebo tí, ktorí majú ťažkosti zorientovať sa v našej džungli politických strán.

         Preto vznikla táto iniciatíva. Iniciatíva, ktorá ponúka voličom objektívne spracované analýzy a syntézy volebných programov jednotlivých strán a problémov v štáte. Iniciatíva, ktorá sa pýta politických strán a sleduje ich predvolebné a povolebné správanie, monitoruje ich výroky a kroky, ktoré podniknú k naplneniu svojich plánov a sľubov. Iniciatíva, ktorá sa pokúsi vytvoriť priestor na podnetnú  a relevantnú diskusiu pre všetkých neľahostajných občanov Slovenska.

            Máme za cieľ prinútiť jednak politické strany, aby predkladali kvalitné vízie a vedeli si ich aj obhájiť a jednak voličov, aby sa pred odovzdaním svojho volebného lístka  naozaj zamysleli, koho plánujú podporiť. Chceme, aby si ľudia uvedomili dôležitosť aktu volieb ako základného demokratického princípu, ktorý nám dáva právo rozhodnúť o budúcnosti našej ekonomiky, školstva a postavenia v zahraničnej politike.  Veríme, že sa nám podarí identifikovať všetky dôležité fakty i nedostatky  z volebných programoch, a tým pomôžeme neľahostajným občanom správne sa rozhodnúť vo voľbách.

Čo dovolíš politickým stranám?
Čo im dovolíš v ekonomike?
Čo im  dovolíš v školstve?
Čo im  dovolíš v zdravotníctve?

Sledujte nás na ďalej na  https://www.facebook.com/codovolis/

                                                                                       Matúš Ďuraňa za iniciatívu „Čo doVOLÍŠ?

Teraz najčítanejšie

Čo doVOLÍŠ?

Čo doVOLÍŠ?!“ je nezávislá študentská iniciatíva, ktorá má za cieľ posunúť slovenskú politiku smerom k rozumným argumentom, racionálnej diskusii a aktívnemu občianstvu.