Denník N

Čo majú spoločné Slovensko, Ukrajina, Estónsko a Grécko

Alebo kde korupcia kvitne a prečo.

V súvislosti s voľbami, vedením štátu, slabými ponukami politických strán a ich nulovými víziami, kam sa so štátom a jeho politikou pohnúť, stojí za zmienku pár zaujímavostí a porovnaní nášho štátu a štátov okolitých. Určité momenty v „ovládaní štátu“ sú tu neprehliadnuteľné a možno by stálo za to nielen o nich vedieť, ale ich zmenu aj verejným tlakom presadiť.

Pár zaujímavostí o Slovensku, Ukrajine, Estónsku a Grécku:

 • Ktorý je posledný „starý“ štát EÚ, ktorý ešte nemá nezávislú štátnu službu? Grécko.
 • Ktorý štát najviac obabral EÚ, je tam obrovská korupcia a sú s ním najväčšie problémy – Grécko – ráj korupcie.
 • Ktoré štáty majú problémy s rovnako obrovskou korupciou ako v Grécku, kde sa politici hádajú pri obsadzovaní úradníkov? SK, ČR, Poľsko, všetky východoeurópské štáty milujúce politickú korupciu.
 • Ktoré štáty mali tiež problém s krízou, ale dokázali sa z nej vo väčšom kľude dostať, narozdiel od Grécka – tie, čo majú nezávislejšiu a profesionálnejšiu štátnu službu, lebo sa počas vládnutia nesústreďovali len na to, ako obsadzovať úrady, ale ako riešiť problémy.
 • Kde sú najlepšie digitálne služby pre občanov – v Estónsku, ktoré neupustilo od depolitizácie a profesionalizácie štátnej služby, čo sa im odmenilo v 10x lacnejších digitálnych tendroch a službách (jedným preukazom vybavíte všetko od úradov, cez poisťovne až po nemocnice).
 • Kde vybavíte takmer všetko elektronicky aj zo zahraničia – Estónsko.
 • Prečo pred pár dňami takmer padla ukrajinská vláda? Lebo dvaja ministri odmietli obsadzovať úrady „kamarátmi“, ktorých tam napriek reformám chceli dosadiť (starí) politici.
 • Kde sa najviac kradne na eurofondoch, kde nefungujú digitálne služby, kde sa vyhodila miliarda EUR na jednoduché weby s menej funkciami než majú niektoré e-shopy? Slovensko.

A dalo by sa pokračovať.

Všetky kultúrne a demokratické štáty, ktoré majú menej problémov s korupciou ako my (východoeurópske a grécke a ukrajinské štáty) – majú prijaté zákony na nezávislé a profesionálne štátne služby (niekde budované od 18. storočia!), s kariérnym rastom, kde úradník nemôže byť vymenený len preto, že nie je niekoho kamarát a kde úradník vie, že ak bude dobre pracovať, môže postúpiť vyššie a nemôže ho nahradiť nejaký „poskok“ = spokojný úradník.

A čo na to Rumunsko? (a Česko)

 • V ktorom štáte zatvárajú najviac politikov, ktorí s radosťou korumpujú a podvádzajú v tendroch – Rumunsko.
 • V ktorom štáte aj napriek nezávislej prokuratúre zavierajú stále najviac úradníkov a politikov – Rumunsko (a čiastočne ČR) (zatknutých 2400 starostov, politikov a úradníkov!).
 • V ktorom štáte aj napriek nezávislej polícii a prokuratúre stále podvádzajú v tendroch? – ČR a Rumunsko.

Toto nie je náhoda.

To je princíp. Buď vládnete a robíte akú takú politiku, alebo hľadáte 4 – 8 rokov, ako a kým obsadiť úrady a ako cez ne vytunelovať štát, alebo ako vytvoriť fiktívnu (schránkovú) firmu, lebo máte úradníka, ktorý vám napíše správny tender. Ak „nemáte“ úradníka, nemáte čas a prečo to robiť.

To je princíp vládnutia v štátoch, kde politici odmietajú prijať nepolitickú (voči politike stabilnú), profesionálnu štátnu službu – úradníkov.

Práve príklad Rumunska a ČR vás upozorňuje na to, že nielen nezávislá polícia a prokuratúra sú dôležité, ale naopak, začať treba profesionálnymi a na politikoch nezávislými úradníkmi.

Lebo aj keď niektoré štáty majú nezávislú políciu a prokuratúru (ČR, Rumunsko), kradnutie sa nezmenšilo. Zväčšilo sa len množstvo zavretých politikov a úradníkov, ktorým budete roky dokazovať, že to ukradnúť chceli/nechceli. A nakoniec skončia s dohodou.

Ovládanie štátu brzdí pokrok

A tu môžeme konštatovať druhú dôležitú vec, že – druhým princípom vo vládnutí, kde nemáte profesionálnych a od politiky stabilných úradníkov je, že nemôžete prijať nezávislú políciu, lebo by vám a vašim úradníkom klepala po prstoch. Pripomína vám to niečo? Slovensko, kde sa politici bijú o prokuratúru a políciu? Prečo asi…

Toto je princíp vládnutia špeciálne vo východoeurópskych štátoch (tzv. demokracia karpatského typu). Od Ukrajiny, cez SK, ČR, PL až po Grécko. To sú princípy vládnutia v štátoch, kde majú najväčšiu korupciu.

Čo s tým

Politici sami od seba nezmenia svoje „ovládanie“. Ani starí, ani noví politici (vidíme aj na aktuálnych činoch, programoch a víziách).

Je to princíp, ako ovládať a vládnuť, ako rozdávať trafiky za to, že niekto (oligarcha, špekulantský podnikateľ) podporí vašu stranu. Jediná možnosť, ako to zmeniť je – vytvoriť verejný tlak na politikov (a to je aj cieľ mojich článkov).

Voľby máme už o pár dní a tak ešte stále môžeme na politikov zatlačiť a dať im vedieť, že buď niečo zmenia, alebo to budú ich maximálne posledné 4 roky. Pridajte sa a zatlačte aj vy, dajte vedieť politikom, že od nich chcete viac a že im nesplnenie tohto sľubu neodpustíte pri ďalších voľbách.

Začať môžete jednoducho na Facebookoch politikov, kde im napíšete, že chcete odpolitizovanú, politikmi neovládanú a profesionálne budovanú štátnu správu. Určite nejakého politika v kontaktoch nájdete. Alebo zdieľajte tento článok.

A nezáleží, či ste pravičiar, alebo ľavičiar, či ste modrovolič alebo ficovolič, toto je dobré pre všetkých, nie je dôležité, ktorému politikovi „pochlebujete“, lebo na tom nezáleží, lebo toto je dobré pre vás všetkých.

Pár zaujímavostí na záver:

 • Na akom mieste v rebríčku korupcie je Rumunsko – 58. Slovensko – 51.
 • Na akom mieste rebríčku korupcie je Estónsko – 23.
 • Kde konštatujú viaceré správy Svetovej banky, EÚ, aj odborníkov, že politizácia po vstupe do EÚ sa vrátila späť? Slovensko (2006 Dzurinda, 2009 Fico). Kde tie isté inštitúcie konštatujú, že profesionalizácia štátnej služby pokročila ešte viac? Estónsko.
 • Kde musí EÚ zastavovať dotácie a posielať nóty a svojich vyšetrovateľov, lebo slabí neprofesionálni kontrolní úradníci „zle“ kontrolujú projekty? Slovensko (Rumunsko).
 • O čo sa najviac hádajú slovenské (pravicové) strany namiesto vykonávania práce? O obsadzovaní úradov – prokurátor, NKÚ, NBÚ, dozorné rady. Čo by robili, ak by sa nemohli o tom hádať? Politiku pre Slovensko…

Nabudúce pokračovanie tohto článku o depolitizácii, ako funguje, ako sa dá politizácia napraviť pár jednoduchými krokmi, ktoré nám politici odmietajú urobiť a o ktorých nám neustále klamú (> 10 rokov).

Predošlý článok: Prečo neverím politikom.

Verejný tlak môžete vytvoriť aj zdieľaním tohto článku na vašom FB (tlačidlo Facebooku nižšie) a podporením na Vybrali.SME.sk pošli na vybrali.sme.sk

Teraz najčítanejšie

Anton Piták

Som hrdý Oravák a Slovák. Tento kraj a túto krajinu milujem a záleží mi na Slovensku a na tom, aby nám odtiaľ neutekali deti. Som (stredo)pravičiar, občiansky demokrat telom aj dušou. Som aktívnym členom strany SPOLU - občianska demokracia, za túto stranu som okresným predsedom za Oravu a čerstvým členom predsedníctva. Som lokálny aktivista a "čistokrvný" občiansky demokrat. Homo politicus. Programátor a ajtíčkar. Vyučujem počítačové krúžky, keďže štvrtá priemyselná (či skôr digitálna) revolúcia nás čaká a neminie. Moji žiaci sú úspešní výhercovia súťaží, programátori aj programátorky, a reprezentanti Slovenska. Aktívne pracujem v strane, aby sme priniesli Slovensku občiansku politiku s občanom v strede záujmu. V posledných parlamentných voľbách som za stranu SPOLU (v koalícii s PS) kandidoval do parlamentu s číslom 39. Zaujímam sa o lepšie školstvo a profesionalizáciu (depolitizáciu) štátnej/verejnej správy.