Denník N

Indickými vlakmi za ekológiu

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

Na kauze „vlaky zadarmo“ pobavilo Ficovo tvrdenie, že nulové lístky pre študentov a dôchodcov znížia počet cestujúcich v autách.

Najviac ma zatiaľ na kauze „vlaky zadarmo“ pobavilo Ficovo tvrdenie, že nulové lístky pre študentov a dôchodcov znížia počet cestujúcich v autách. Vedel som, že je to silný muž, čo bez problémov urobí tisíc klikov, ale že je to aj osvietenec mysliaci na ekológiu, tak to počujem prvý krát.

Dôchodca, ktorý mal doteraz peniaze na cestovanie autom, ho za smradľavý meškajúci vlak nevymení a dôchodcovia, ktorí začnú cestovať na nulové lístky, predtým autom nejazdili vôbec, lebo ho nemajú.

Študenti cestujúci autom sa väčšinou zviezli na sedadle spolujazdca v aute svojich rodičov, či známych cestujúcich za prácou. Dnes nie je dokonca problém cez lokálne facebookové skupiny nájsť auto, ktoré vyráža z vášho rodiska do cieľovej stanice. Zaplatíte polovičnú cenu ako za vlak a ste v cieli v polovične kratšom čase.

Počet aut teda na slovenských cestách neklesne, naopak pribudne iný bonus. Zarábajúci majitelia aut vďační za každého spolujazdca prihodiaceho na benzín nejaké to euričko budú platiť ešte viac ako doteraz.

Za prvé si budú musieť zaplatiť benzín sami, pretože študenti už budú cestovať vlakom zadarmo a za druhé budú splácať šialené peniaze, ktoré Fico zo štátneho rozpočtu nalial do svojej super hurasystémovej akcie (aby sa mohol odfotiť s blondínkou v jedálneskom vozni).

Zarábajúci človek može ešte nechať auto doma a tiež cestovať vlakom. Predstavte si tú sympatickú chásku. Dôchodca ide na výlet za sesternicou z tretieho kolena, ktorú už desať rokov nevidel, študenti čo si kúpili fľašu vína za ušetrené peniaze z nulových lístkov, naježení platiaci zákazníci a človek, čo bol zvyknutý na komfort auta. A všetci sedia na streche vlaku ako v Indii.

Myslíte, že toto je správna cesta ako naučiť ľudí cestovať verejnou dopravou? Fico by mal predsa len robiť radšej svoje telové exhibície (možno by ho sponzoroval Redbull) a vedenie tejto krajiny by mohol prenechať kompetentným ľuďom na dopravu aj na ekológiu.

Teraz najčítanejšie