Denník N

Prečo pani ministerka Šimkovičová nestíha

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová sa ujala svojej funkcie s plnou vážnosťou. A so zápalom. Vyzná sa. Je odhodlaná. A vie, ako na to.

Lenže kultúra, to je veľmi široká oblasť a nebezpečenstvá, ktorým treba čeliť, tam číhajú na každom kroku. To nemôže na sto percent zvládnuť ani ten najpracovitejší a najobetavejší štátny úradník.

Preto som sa rozhodol pani ministerke aspoň trochu pomôcť a na jedno z hroziacich nebezpečenstiev ju upozorniť. Listom. Odhodlaný čosi urobiť pre dobro veci.

Pani ministerka na list neodpovedala. Už sú to celé dva mesiace. Ale chápem to. Viem, že má toho veľa. Tých starostí. Všelijakých.

A teraz k tomu ešte tá výzva na jej odstúpenie. Už len prečítať ju dá zabrať. A všetkých 188 494 podpisov! Meno, priezvisko, niekde aj funkcia…

Naozaj nemôže stíhať. A už vôbec nie odpovedať na toto:

Vážená pani

PaedDr. Martina Šimkovičová,

ministerka kultúry Slovenskej republiky

Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky

Námestie Slovenského národného povstania č. 33

81331 Bratislava

Bratislava 6. decembra 2023

Vec: obsah nevhodný pre deti a mládež v portfóliu RTVS

Vážená pani ministerka,

som nesmierne šťastný, že Ministerstvo kultúry SR po dlhom čase konečne vedie relevantná osoba so širokým rozhľadom v kultúre a umení, ktorá posunie tieto oblasti dopredu a zabráni javom v kultúre a umení nežiaducim.

Veľmi som ocenil Vaše stanovisko k predvianočnej reklame spoločnosti Slovak Telekom, a. s., v ktorej sa vyskytuje skutočne nechutná veta „Tesné slipy ničia spermie“. A rovnako si vážim Váš postoj k negustióznemu obrazu tzv. výtvarníka Andreja Dúbravského, vystavovanému dokonca vo verejnoprávnej inštitúcii, na ktorom sú zachytení dvaja nahí muži v odpornej pozícii, naznačujúcej homosexuálny fyzický kontakt. Pevne verím, že sa Vám v rýchlom čase podarí zabezpečiť legislatívne opatrenia, ktorými sa zabráni takýmto nežiaducim a škodlivým javom.

V tejto súvislosti si Vás dovoľujem upozorniť na nebezpečenstvo, ktoré číha vo verejnoprávnom Rozhlase a televízii Slovenska, o to naliehavejšie, že v tomto prípade sú ohrození maloletí diváci. RTVS už v minulosti vysielala animovaný seriál pre deti Kubko a Maťko. Keďže v ňom ide o dvoch mužov bývajúcich spoločne na salaši (bez prítomnosti žien), je tento seriál vlastne neprípustnou propagáciou homosexuálneho spôsobu života, ktorý sa takouto podvratnou formou podsúva najmenším divákom. Podobné nebezpečenstvo sa skrýva aj v ďalšom animovanom seriáli Kremienok a Chocholúšik, ktorý predstavuje navyše aj vnášanie cudzích prvkov do našej národnej kultúry, pretože v tomto prípade ide o výtvor českých tvorcov (v origináli Křemílek a Vochomůrka). Keďže seriály sa zrejme stále nachádzajú v portfóliu RTVS, pripravené na prípadné vysielanie, je potrebné postarať sa, aby k takému vysielaniu nemohlo reálne dôjsť.

Viem, vážená pani ministerka, že Vaše možnosti sú v súčasnosti v tomto smere limitované, ale verím, že sa Vám Vašou prácou a príslušnými legislatívnymi zmenami podarí zabezpečiť, aby sa takéto paškvily už nemohli dostať na obrazovky verejnoprávnej televízie.

S úctou

J……. H…..

Teraz najčítanejšie

Jaroslav Hochel

Píšem už dlho. Najčastejšie o filme, najmä keď ma niečo poteší. A príležitostne aj o inom, najmä keď ma niečo naštve.