Denník N

Fico zarába lepšie ako premiér Rakúska

Nominálne porovnanie platov v rôznych krajinách je pre posúdenie ich primeranosti nesprávne. Ak porovnávame primeranosť platu verejného funkcionára a použijeme nominálne platy týchto funkcionárov v susedných krajinách, nemôžeme zabudnúť zohľadniť aj priemerný plat v krajine. Potom to porovnanie vyzerá dosť inak, dosť neprimerane.

Včera zaznelo v médiách informácia o zvýšení platov vládnych predstaviteľov. Boli uvedené aj nominálne porovnania so susednými krajinami. Týmto však končilo. A bežný divák a čitateľ by si povedal, veď v Rakúsku má oveľa viac, tak čo, a veď aj tak ich chceme dobehnúť, a veď len sa dorovnal na Česko a je to v podstate dôstojné.  Hovorilo sa „nie tie sumy, len ten spôsob“ a tak to interpretovali aj médiá. Ibaže je to aj o sumách. Ich komparácia je nesprávna, nezohľadňuje priemerný plat v krajine a tým primeranosť nominálnej hodnoty platu.

V tabuľke je prepočítaný plat premiéra iných krajín – „Ako by zarábali na Slovensku“ podľa pomeru priemerných miezd a platu premiéra v ich krajine.

Zaujímavosťou je aj čistý plat Fica  a z toho vypočítané odvodovo-daňové zaťaženie na úrovni 15%.

** Zdroje: TV Markíza, Tv noviny 6.2.2024; Štatistický úrad SR, oPeniazoch.sk, kresby – Denník N

Teraz najčítanejšie