Denník N

Ploché duše, ktoré nám vládnu

V Harry Potterovi bol koncept trhania alebo delenia duše vyjadrením vraždy. Skúsme túto logiku preniesť do reality.

Čo sa teda deje dušiam, ktorých jediný cieľ je moc, či osobný zisk?

Sploščujú sa. Strácajú na váhe. Prichádzajú o vlastnú ľudskosť.

Vládnu nám ploché duše, hladké ako mramor. Sú pokryté teflónom, z ktorého stečie každá špina, nič na nich neostane prischnuté. Nič, čo by vyvolalo reakciu svedomia, ak ešte nejaké zbytky svedomia ostali. Svedomie je totižto úzko späté s ľudskosťou a uvedomovaním si seba ako osoby. A mám pochybnosť, či niekto z hlavných aktérov tejto amnestie pre zlodejov, odrbávačov či úplatkárov si uvedomuje, že tieto zmeny zasiahnu aj ich. Pretože oni sami seba vnímajú ako niekoho nad systémom, mimo problémov bežných ľudí.

Smutné je, že toto isté, toto obrusovanie duší na hranicu ľudskosti sa deje aj tým, ktorí napomáhajú k moci iným plochým dušiam. Len pri nich sú motivácie trošku pestrejšie –  je v nich strach o ich vlastný osobný prospech, ktorý závisí na plnení želaní tých najplochejších z najplochejších duší. Tie zhodou okolností zastávajú najvyššie ústavné či vládne funkcie.

To, čo ukázala koalícia včera, je absolútna nehoráznosť. Vymenovanie písaných či nepísaných pravidiel a konceptov demokracie, slušnosti, a tak celkovo spoločnosti, by bolo aj s vysvetlením, na niekoľko stranovú esej.

Je ešte niekoľko krokov a možností, ktoré dávajú nádej alebo aspoň možnosť toho, že realita, ktorú chce zaviesť Robert Fico sa nestane skutočnosťou. No aj keby to nevyšlo, už teraz cítime nepríjemný pocit úzkosti.

Myslím si, že tento pocit nie je len o samotnom znechutení či zhrození sa nad tým, čo vláda koná. Myslím si, že cítime, ako sa našim hnevom, našimi myšlienkami, ktorými sa v hĺbkach našich myslí mstíme, vyhrážame, nadávame na tých, ktorí toto zlo konajú, sploščujú aj naše duše.

Nesmieme dovoliť, aby sa to stalo. Musíme si zachovať našu ľudskosť pre nás samých, preto aby sme ostali cítiacimi ľuďmi. Pretože to poslanci a poslankyne za koalíciu či členovia a členky vlády nie sú. Nemôžu byť. Ako by mohli dovoliť zníženie premlčacích lehôt za znásilenie? Ako môžu povedať, že chcú restoratívnu justíciu či humánnejšie tresty, keď mastičkárov ako pán Šipoš, nechávajú napospas drakonickým trestom?

Príkladov toho, kedy mohli najmä koaliční poslanci a poslakyne ukázať, že ich duše nie sú ploché, že majú aj ľudský rozmer, je veľa. Neurobili tak. Neozvali sa.

Zachovajme si preto našu vlastnú ľudskosť. Je len na nás či dovolíme, aby aj naše duše získali hladký povrch, ktorý síce vydrží všetko, ale za to už nebudeme vedieť byť ľuďmi.

 

Teraz najčítanejšie

Albert Vrzgula

Volám sa Albert Vrzgula, mám 24 rokov a vyštudoval som Masarykovu Univerzitu v Brne - medzinárodný program International Relations and European Politics. Ostatný vývoj udalostí vo svete ale aj doma na Slovensku ma povzbudil v tom, založiť si blog, v ktorom budem mať možnosť vyjadrovať svoje myšlienky a pocity na aktuálne udalosti doma aj vo svete. Beriem to ako spôsob upratať si myšlienky, poukázať na udalosti, ktoré sú z môjho pohľadu zaujímavé a zároveň si precvičiť moju slovenčinu a písanie v nej.