Denník N

Putin: Poliaci sami prinútili Hitlera, aby ich napadol. On ho môže napodobniť

Putin brutálne skresľuje históriu a príčiny vypuknutia 2. svetovej vojny v prvom rade kvôli svojej agresii voči Ukrajine a v snahe dohodnúť sa s Trumpom. Ale súčasne ospravedlňovaním činov Hitlera a jeho útoku na Poľsko nám môže odkrývať aj svoje pohnútky a ďalšie plány.

Putin v interview americkému propagandistovi Tuckerovi Carlsonovi vyhlásil, že Poliaci sú sami vinní za to, že ich Hitler napadol: „Predsa len prinútili! Poliaci donútili, oni sa zahrávali a predsa nakoniec donútili Hitlera začať 2.svetovú vojnu práve od nich. Prečo sa začala vojna 1.septembra 1939 práve v Poľsku? Lebo sa nechcelo dohodnúť. Hitlerovi neostalo pri realizácii jeho plánov nič iné, ako začať z Poľska,“ tvrdí Putin.

Prečo Stalinova armáda a jednotky NKVD následne, koordinovane s Hitlerovým Wermachtom a jednotkami SS, v polovici septembra 1939 napadli Poľsko tiež, sa už Putin nezmienil a Carlson sa ho na to (samozrejme) neopýtal.

Prečo Putin ospravedlňuje Hitlera a  prekrúca históriu?

Pozor!!
Putinovi nejde len o brutálne prekrúcanie histórie, keď z obete robí vinníka a z napadnutého Poľska provokatéra Hitlera – útočníka. A nejde mu len o vymývanie mozgov domáceho ruského obyvateľstva a jeho fanúšikov v USA a Európe (na Slovensku), presne v štýle Stalina a jeho podlého paktu s Hitlerom, známeho pod menami ich ministrov zahraničných vecí Ribbentrop-Molotov, ktorým sa s Hitlerom dohodol práve aj na spoločnom napadnutí Poľska.

Putin týmto mieri cez Carlsona na jeho „šéfa“ a veľmi pravdepodobného budúceho amerického prezidena Trumpa. Signalizuje mu tak dopredu podstatu ich dohody o „urovnaní“ konfliktu na Ukrajine tak, ako ju ponúka a vidí on z Kremľa. Pretože ak podľa Putina, Poliaci sami Hitlera vyprovokovali tým, že mu dobrovoľne neodovzdali územie, ktoré by umožnilo spojiť územie nacistického Nemecka s vtedajším východným Pruskom (dnes prevažne ruská enkláva Kaliningrad),  tak rovnako podľa jeho „logiky“ Ukrajinci vyprovokovali jeho samotného a „prinútili“ k útoku vo februári 2022, lebo nesúhlasili s odstúpením pozemného koridoru, ktorý by spojil Rusko s Krymom. A navyše Kyjev nechcel ani uznať Putinovu anexiu samotného Krymu.

Po sto rokoch si to zopakujeme

Keďže vieme, ako postupoval v skutočnosti Hitler, môžeme sa na základe týchto historických analógií domnievať, ako bude postupovať aj Putin. Zvlášť, ak on sám sa do tohto historického exkurzu pustil s pochopením pre Hitlera a vzhľadom na jeho „kágebácku“ povahu a výcvik to učite neurobil spontánne.

V týchto intenciách je vhodné preto posudzovať aj jeho ďalšie vyjadrenia v interview americkému propagandistovi, v ktorých ubezpečoval, že on vraj nemá úmysel napadnúť konkrétne Poľsko či Lotyšsko.

Lenže, ak podľa Putina si Poliaci sami spôsobili napadnutie Hitlerom tým, že mu nechceli dobrovoľne odovzdať tzv. Gdaňský (poľský) koridor medzi Nemeckom a východným Pruskom, tak prečo by nemohol Putin po „dohode“ o „ukrajinskom koridore“ medzi Ruskom a Krymom, následne vzniesť požiadavku na tzv. Suwałki koridor? Ten je dlhodobo považovaný za strategicky veľmi citlivé územie, pretože spája Poľsko s Litvou a oddeľuje Bielorusko od ruskej enklávy Kaliningrad.

Hitler pred Poľskom vyprovokoval „sudetskú krízu“ okolo údajného potláčania nemeckej menšiny v Československu, pričom veľmi podobnú „kritiku“ počujeme z Moskvy dnes voči Lotyšsku a ďalším pobaltským krajinám v súvislosti s údajným porušovaním práv tamojších ruských menšín.

Dánsky minister obrany teraz varoval, že kvôli prudko rastúcemu zbrojeniu v Rusku, v priebehu troch až piatich rokov môže celé NATO čeliť zo strany Moskvy „testu“ v zmysle článku 5 o spoločnej obrane v prípade napadnutia niektorého člena aliancie. „V NATO sme nemali takýto pohľad v roku 2023. Toto sú nové informácie, ktoré sme získali teraz,“ uviedol teraz v prvých dní februára dánsky minister. A nebol prvý. Podobné varovania už prišli z Nemecka, Švédska, Rumunska a ďalších krajín NATO.

Poľsko-litovský Suwałki koridor, alebo ruské menšiny v Pobaltí sú pre takýto „test“ ako stvorené.

Hitler svoje plány naznačoval dopredu. Len mu dlho neverili, že to myslí vážne a chceli sa s ním „zmierovať“, či už keď šlo o československé Sudety, alebo časť londýnskej elity ešte aj pri útoku na Britániu. Putin o svojom videní sveta a svojich „riešeniach“ tiež hovorí dopredu. Len veľa lídrov a obyvateľov na západ od Užhorodu si tiež stále myslia, že to všetko by vyriešil „mier“ na Ukrajine.

Teraz najčítanejšie

Karel Hirman

  • Vyštudoval ťažbu ropy a plynu.
  • Pôsobil ako manažér a člen riadiacich orgánov niekoľkých slovenských energetických spoločností a v Slovenskej inovačnej a energetickej agentúre.
  • Riadil projektový tím projektu energetickej efektívnosti ELENA financovaného EIB na VÚC v Prešove.
  • Bol externým poradcom pre energetiku ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka a premiérky Ivety Radičovej a ako expert pre energetiku členom tímu poradcov ukrajinského premiéra Volodymyra Hrojsmana.
  • Pôsobil v týždenníku Trend a pravidelne publikuje o energetike a otázkach medzinárodnej bezpečnosti.
  • Je členom Správnej rady SFPA.
  • Podniká v oblasti energetiky a medzinárodného obchodu.
  • Bol ministrom hospodárstva po odstúpení SaS z koaličnej vlády Eduarda Hegera a neskôr kandidoval za stranu Demokrati v predčasných parlamentných voľbách v roku 2023.