Denník N

Úvaha alebo prečo sa stále opakujú tie isté zlyhania a chyby?

O politickom manažmente.

Po mojom včerajšom večernom slzavom údolí a poloprebdenej noci, keď mi moja analytická myseľ nedovolila vypnúť, Vám chcem niečo krátke povedať.

Teraz to bude zase bitka o to kto z koho – už som čítala bezprostredné reakcie, že kto za to môže. Fico a Pellegrini, alebo Matovič so Sulíkom? Alebo slabo organizované protesty?

Dovolím si vrátiť sa do doby spred viac než dvadsatich rokov, keď jeden mladý ambiciózny právnik s veľkým kapitálom sympatií dostal najviac preferenčných krúžkov vo svojej materskej strane SDĽ.

Vedel čo chcel. Chcel dostať jednu špecifickú funkciu, ktorá mu bola srdcu blízka. Jeho stranícky šéf ho posadil do lavice poslancov. Nedal mu nič. Ani post podpredsedu parlamentu. Urobil katastrofálnu manažerskú chybu.

Posadil mladého perspektívneho galactica na lavičku.

Toto si ten mladý politik pamätal a toto bola jeho zámienka, aby založil stranu Smer.

Bez neho by nebol Peter Pellegrini. Bez neho by možno nebol ani Matovič a Sulík, tam kde sú dnes. Bez neho by neboli dnešné protesty.

Ja som bola v dvoch stranách. Strán je veľa. Neviem, či vôbec máme nejaké štandardné strany. Ale určite viem, že nemáme dobre manažované strany.

Byť politik a zároveň schopný manažér je v našich geopolitických výškach normálne úkaz. Takých je naozaj ako šafranu a rozpoznať ich od množstva egotikov, ktorí si myslia, že bez nich sa zem nebude krútiť, je veľmi ťažké.

Som presvedčená, že jedna zo základných funckií politických strán, je aj učiť a trénovať politických kandidátov k politickej inteligencii.

Ale u nás sa nič také nedeje. A nemyslím, že zákon o politických stranách má na to tento vplyv.

Jeden z dôvodov, že strany neponúkajú schopných politických manažérov, je aj ten, že schopní manažéri nie sú motivovaní prejsť z komerčnej sféry do politiky. Tých dôvodov je veľa.

Alebo. Keď noví nadšenci idú založiť stranu, v drvivej väčšine podcenia vytvorenie kvalitných stanov. Nevedia, že je to dôležité. Stiahnu si stanovy z ministerstva, ktoré pripomínaju stanovy ÚV KSČ, trochu ich upravia, a keď sa začnú riešiť kritické veci, je neskoro.

Nad riadením politických strán by bolo potrebné sa začať seriózne zamýšlať. Mám zato, že pokiaľ sa nebude dbať o dobrý a správny manažment v politických stranách, politici nebudú prenášať tento mindset ďalej a aj kvôli tomu zostaneme zacyklení v opakujúcich sa problémoch, kde mnohí z nás občanov strácajú nádej na pozitívne zmeny v spoločnosti a krajine, alebo aspoň na slušné udržiavanie chodu vecí verejných…

Želám všetkým pekný víkend, oddýchnime si od Fica.
Vaša Pavlína

Foto: Frederic Edwin Church, Ľadovec

Teraz najčítanejšie

Pavlína Valovičová

Univerzite vo Florencii vďačím za to, že mi dala príležitosť a priestor zamilovať sa do štúdia humanitných vied. Pred rokmi som tam ukončila moje štúdium a spoznala asi všetky zákutia tejto inštitúcie a azda každú knižnicu vo Florencii.

Posledné roky som našla veľký záujem v oblasti duševného zdravia. Spolupracujem s viacerými poprednými organizáciami. Odmala som cítila veľký záujem o veci verejné a filozofiu. Myslím si, že občianska česť je cnosť a buduje sa cez skúsenosti verejných dobrovoľných prác či aktivizmu.