Denník N

TOP 5 kníh, ktoré by vám v marci nemali ujsť

Šógun, revolučné poznatky o ADHD, filozofický epos či výnimočná kniha o indiánskom rituáli kmeňa Lakotov. Dnešný výber je skutočne pestrý a som presvedčený, že zaujme primárne náročnejšie obecenstvo. Ak by som mal odporučiť aspoň jeden titul, rozhodne je to kniha Dobrá správa o ADHD, pretože je určená všetkým ľuďom, nielen tým, ktorým bola táto diagnóza stanovená.

1. Dobrá správa o ADHD

Dobrá správa o ADHD - Anders Hansen, barecz & conrad books, 2024

Ďalšia zo série dobrých správ od švédskeho psychiatra Andersa Hansena, autora bestsellerov Dobehni svoj mozogDobrá správa o úzkosti.

Čo je vlastne ADHD? Nuž, táto otázka je určite namieste. Je to choroba? Postihnutie? Superschopnosť? Je to niečo, čo vymysleli farmaceutické spoločnosti, aby predávali lieky? Alebo je to dôsledok toho, že sme zahltení digitálnou záplavou informácií, na ktorú náš mozog nie je stavaný?

Pri vyhľadávaní pojmu „ADHD“ na internete som našiel 64 miliónov výsledkov! A zdá sa, že na túto najznámejšiu a najkontroverznejšiu lekársku diagnózu súčasnosti existuje približne toľko isto názorov, koľko mi ukázal Google odkazov. Každý rok dostane túto diagnózu niekoľko miliónov ľudí – pred tridsiatimi rokmi však ešte ani neexistovala. Inými slovami, je ľahké nechať sa zmiasť a zahltiť všetkými tými názormi, no ja dúfam, že si s tým poradím.

Začnime od začiatku: čo je potrebné na to, aby vám diagnostikovali ADHD? V zásade ide o ťažkosti v troch oblastiach: koncentrácia, hyperaktivita a impulzivita.
Myslíte si, že sa to týka vás alebo niekoho, koho poznáte? Ak áno, nie je to prekvapujúce. Všetci do určitej miery disponujeme týmito vlastnosťami a nachádzame sa na „stupnici ADHD“. Niektorí z nás majú týchto vlastností viac a sú na škále vyššie – ako napríklad ja. Iní ich nemajú takmer vôbec a sú na stupnici nízko. Malé percento ľudí má tieto črty také silné – a čo je dôležitejšie, má v dôsledku toho také závažné problémy –, že má zmysel diagnostikovať im ADHD a poskytnúť im liečbu.

Na to, aby sa psychiatrická diagnóza vôbec mohla považovať za diagnózu, musí vám v živote spôsobovať problémy. Neznamená to však, že ADHD zahŕňa iba samé komplikácie.
(Skôr než sa posunieme ďalej, chcem, aby ste pochopili, že v prípade ADHD je ťažké určiť presnú hranicu. Keďže všetci máme jej väčšie či menšie črty, to, čo v knihe opisujem, sa bude týkať nielen ľudí s ADHD, ale aj mnohých iných.)

Táto kniha je o pozitívnych črtách – teda o výhodách. Prečo je vôbec potrebná takáto kniha, vari sa toho o ADHD už nepopísalo dosť? Som presvedčený o tom, že čím viac zdôrazňujeme problémy a zabúdame na pozitívne aspekty, tým väčšie je riziko, že ľuďom s ADHD spôsobíme nové problémy.

Za nové problémy považujem predovšetkým zhoršené sebavedomie a pocit, že mnohé dvere v živote sú pre človeka zatvorené a že existujú veci, ktoré nezvládne urobiť. Ak namiesto toho zdôrazníme zoznam výhod, myslím si, že výsledok môže byť opačný: zlepšené sebavedomie a pocit, že mnohé dvere sú vám otvorené. ADHD totiž znamená, že máte iný – a jedinečný – súbor nástrojov, ktorý sa musíte naučiť používať.

Knihu Dobrá správa o ADHD si môžete zakúpiť tu

2. Posledný človek

Posledný človek - Matej Ferjanc, Dali-BB, 2023

Čo keby ste sa jedného dňa zobudili a začali zisťovať, že ste ostali posledným človekom na Zemi? Posledný Adam nasadením lyrického, intelektuálneho, vôľového aj telesného potenciálu čelí zneisteniam, úskokom, zvodom, falošným argumentom toho, kto sa v snahe človeka podviesť a zlomiť nikdy nevyčerpá. V stave bdenia aj v spánku naráža na Zlo v rôznych podobách, súc vrhnutý do hraničnej situácie totálneho boja. Dokedy Adam vydrží odolávať stupňujúcim útokom? Kde sú hranice jeho možností?
Román zachytáva napätie vo štvoruholníku, ktorého strany tvoria: Boh, Satan, Zem a posledný človek; ponúka mysteriózny hrdinský a romantický príbeh s prvkami hororu. Je popretkávaný úvahovými aj filozofickými monológmi, dialógmi, náladovými opismi prírodných a ľuďmi vytvorených prostredí. Ambíciou bolo zladiť odlišné štýly písania do jednotného celku. Hodnotový rámec, ideové zdroje románu sú silne závislé od kresťanskej a starogréckej spirituality. To autorovi umožňuje predstaviť cez príbeh kľúčové tézy jeho osobnej, poeticky ladenej filozofie života.

Posledný človek je lyrik a mysliteľ Nebies a Zeme, napokon bojovník v ich mene. Ako putujúci na miesto posledného boja sa najčastejšie prejavuje ako lyrik rôznych prostredí Zeme. Na stretnutiach s magickou Animou sa prejavuje najmä ako mysliteľ. V snoch a v záverečnom súboji so Satanom sa prejavuje predovšetkým ako bojovník. Tieto tri aktivity ducha a tela sa vzájomne predpokladajú a dopĺňajú, pričom jedna z nich vždy dominuje.

Knihu Posledný človek si môžete zakúpiť tu

3. Šógun

Šógun - James Clavell, Ikar, 2024

Kultový historický román Jamesa Clavella rozpráva príbeh anglického kapitána Blackthorna, ktorý roku 1600 stroskotal pri pobreží Japonska a stal sa zajatcom japonských ostrovov. Hneď v prvých dňoch si uvedomuje, že sa dostal do celkom nového sveta. Keď sa stane svedkom prvej popravy či harakiri, pochopí, že pre Japoncov je čiara, ktorá oddeľuje život od smrti, tenučká ako hodváb a aj on ju môže v okamihu prekročiť. Prežíva neuveriteľné dobrodružstvá a dostáva sa do víru tých najprefíkanejších intríg, pretože v stávke je titul šóguna, ktorému sa klania celá krajina. Postupne začína chápať a rešpektovať japonské zvyky, japonský zmysel pre dôstojnosť a zdvorilosť a objavuje krásu a harmóniu japonskej kultúry. Spoznáva krutosť i lásku, vernosť aj zradu a postupne sa celkom menia jeho predstavy o náboženstve, smrti či intimite medzi mužom a ženou.

Knihu Šogun si môžete zakúpiť tu

TOP 5 januárových kníh, ktoré by vám nemali ujsť

4. Taikó

Taikó - Eidži Jošikawa, BB/art, 2021

Píše se druhá polovina šestnáctého století. Hvězda ašikagovského šógunátu definitivně pohasla a Japonsko se zase jednou zmítá ve víru občanské války – po celé zemi zuří spory mezi znepřátelenými klany, které baží jen a jen po rozšíření svého území. Záměrem sjednotit Japonsko se netají mnoho šlechtických rodů, jen tři lidé však mají reálné schopnosti k tomu, aby tento záměr dovedli do konce: Nobunaga Oda, Iejasu Tokugawa a syn zchudlého samuraje Hidejoši Tojotomi.

Na samém začátku zastihujeme budoucího vojevůdce jako chudého vesnického chlapce, jehož otec, samuraj, který utrpěl zranění v boji, nedokáže uživit svou rodinu. Brzy ostatně umírá a Hidejošiho matka se znovu provdá; Hidejošiho vztahy s otčímem však zůstávají napjaté, a to i díky tomu, že chlapec se hodlá po vzoru svého zemřelého otce stát samurajem. Nakonec utíká z domova, aby se dostal do služby u nějakého šlechtice.

Zdaleka mu však není jedno, u jakého šlechtice to bude; po dlouhém putování, během něhož prokáže svým různým pánům velmi dobré služby, zakotví ve službě u Nobunagy Ody, v němž tuší silnou a schopnou osobnost. Z nízké funkce nosiče sandálů se tak díky svým schopnostem a oddanosti rychle vypracuje na velitele pěší roty; tím zjevně dosahuje svého původního cíle, jeho závratný vzestup tím však jen začíná.

Taikó, toto „haiku o tisíci stránkách“, je zkrátka a dobře epický historický román par excellence, který mimo jiné nabízí trochu jiný náhled na japonskou reality než u nás dobře známý Clavellův Šógun.

Knihu Taiko si môžete zakúpiť tu

5. Tanec Slnka

Tanec Slnka - Milan Špak, Malvern, 2024

Tanec Slnka je najvýznamnejším obradom prérijných Indiánov. Je vrcholom duchovného úsilia, skúškou sily, viery, odvahy, lásky, zodpovednosti. Napriek drastickému obdobiu kolonizácie a genocídy pôvodných obyvateľov Ameriky tento obrad pretrval do dnešných dní. Na jeho základe kniha rozvíja zmysel pre posvätné vnímanie sveta a vyzýva k premene človeka. Duchovná cesta Lakotov môže viesť západného človeka k pochopeniu zmyslu vlastnej existencie. Odhaľuje, že v skutočnosti človek smeruje k zániku, ak bude ignorovať volanie, ktoré sa ozýva z jeho hĺbok a ktoré nepočuje vďaka neustálemu hluku technologického „pokroku“. Tým volaním je návrat k prirodzenosti, k posvätnému vnímaniu času i priestoru, a k Zemi. Múdrosť Lakotov a tradičných kultúr všeobecne môže byť zdrojom nájdenia vzťahu s vyššou skutočnosťou a zároveň cestou do vlastného vnútra, pretože prekračuje obmedzenia racionalizmu, empirizmu, materializmu, scientizmu, ako aj sebastrednosti či sentimentálnej náuky, na ktorú degradovala inštitucionalizovaná podoba náboženstva.Západ stráca pevnú pôdu pod sebou a otriasajú ním krízy, ktoré sa stupňujú každou dekádou. Ich príčinou je kríza duchovná, odklon od Tradície. Prostredníctvom nadčasovej múdrosti (sophia perennis) kniha Tanec Slnka odkrýva aj pôvodnú pravdu duchovnej cesty Západu. Z nezvyčajnej perspektívy nachádza paralely medzi náukami semitských náboženstiev, budhizmu či taoizmu. Tradícia, ktorú sophia perennis sprostredkúva, vedie z povrchu do hĺbky, z okraja k stredu, vedie k zdroju – k stromu „Tanca Slnka“, ktorý spája telo s duchom, zem s nebom, človeka s človekom.

Knihu Tanec slnka si môžete zakúpiť tu

Teraz najčítanejšie

Albert Lučanský

Vyštudoval som históriu a slovenskú literatúru a literárnu vedu na Univerzite Komenského v Bratislave, kde si v súčasnosti aj robím doktorát z literárnej vedy. Medzi moje záľuby patrí čítanie kníh o literatúre, histórii, filozofii, religionistike či psychológii. Moje knižné blogy na Denníku N sa obsahovo týkajú kníh, ktoré sa mi dostali do rúk (novšie aj staršie). Ak máte záujem o recenzovanie knihy či spoluprácu, kontaktujte ma a dohodneme sa :-)