Denník N

Voľby 2023

Smer
22,94 %
PS
17,96 %
Hlas
14,70 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
8,89 %
KDH
6,82 %
SaS
6,32 %
SNS
5,62 %
Republika
4,75 %
Aliancia
4,38 %
Demokrati
2,93 %
Sme rodina
2,21 %
ĽSNS
0,84 %
KSS
0,33 %
Piráti
0,31 %
Modrí
0,26 %
Maďarské fórum
0,11 %
My Slovensko
0,09 %
SOS
0,08 %
Karma
0,08 %
Srdce
0,07 %
Princíp
0,06 %
Vlastenecký blok
0,04 %
Spravodlivosť
0,04 %
SHO
0,04 %
SDKÚ
0,02 %
Aktualizované 8:50
99,98 % spočítaných okrskov
Prejsť na výsledky

Voda je ľudské právo. Chráňme si ju!

Voda nie je ropa! Bez ropy človek prežiť dokáže, mohli by sme dokonca polemizovať aj o tom, že by bez nej mohol žiť o niečo dlhšie. Voda je však niečo úplne iné. Zdravý človek bez nej nedokáže vydržať viac ako 5 dní. Uvažovanie o tom, že by sa z nej mala stať obchodná komodita, surovina je nebezpečné. Vodu nikto nevyrobil, nikto si ju nemôže patentovať. Pochádza z prírody, je základom pre vznik života, aj pre jeho udržanie. Voda patrí nám všetkým, každý jeden človek žijúci na našej planéte má na na vodu právo!

Zdroj:  People Demanding Action

Slovensko už dlhší čas vedie s Európskou Komisiou právny spor o vývoz vody z nášho územia do zahraničia. Pred nedávnom sa k tejto problematike vyjadril aj slovenský premiér Robert Fico, ktorý vyhlásil, že: „Voda nemôže byť obyčajný výrobok či komerčný tovar.“ Celý spor sa vedie o to, či sa stane z vody obyčajný tovar, alebo sa povýši jej postavenie na strategickú surovinu a národné bohatstvo, chránené v ústave SR a tým pádom sa na vodu budú vzťahovať úplne iné pravidlá. Podľa môjho názoru je zakotvenie vody v ústave pre Slovensko nevyhnutne dôležité. Rôzne periodiká a tlačové agentúry citovali v súvislosti s touto témou aj slovenského premiéra.

„Ak by sme od svojho postoja pod tlakom Komisie odstúpili, znamenalo by to precedens, ktorý by sa netýkal len minerálnej vody na severnom Slovensku, ale týkal by sa predovšetkým bezprecedentných zásob pitnej vody, ktoré máme na Žitnom ostrove. Ak by sme tlaku Komisie ustúpili, výsledkom by bolo, že by mohlo dôjsť k neobmedzenému a neregulovanému vývozu pitnej vody ako suroviny,“ vyhlásil Fico.

Ako som naznačil už vyššie, voda nesmie a nemôže byť privatizovaná. Nie je totiž podnikom, ani produktom vyrábaným na základe patentu. Na tomto mieste je dôležité si pripomenúť, že jedna z najväčších iniciatív občanov na celoeurópskej úrovni bola práve iniciatíva na ochranu vody pred možnosťou privatizácie. Iniciatíva niesla názov „Right to Water“ a podpísali ju milióny ľudí z celej Európskej Únie. Vrátane mňa.

pope

Zdroj: Cityprojectca.org

Ako ďalší príklad môžem uviesť bývalého šéfa firmy Nestlé – Peter Brabeck-Letmathe, ktorý rozbehol takmer na celosvetovej úrovni lobistickú kampaň o to, aby zákonodarcovia z jednotlivých parlamentov sveta pretlačili zákon o privatizácii vody. Nechcem si ani predstaviť čo by sa stalo, keby sa väčšina svetových zásob vody dostala do jedných rúk. Určite by to nebolo nič pekné. Z vody by sa rázom stal silný nástroj  ovládania ľudí.

Je všeobecne známym faktom, že väčšinu povrchu našej planéty tvorí voda. Bohužiaľ z veľkej miery je to voda slaná, ktorej konzumácia je pre život človeka nebezpečná. Naopak sladká voda, ktorá sa nachádza vo vnútri kontinentov a ktorej bohaté zásoby máme aj u nás, na Slovensku tvorí len pár percent svetovej zásoby vody. Preto by mala byť pre nás o to cennejšia. Je namieste podporiť našu vládu, ale aj iné vlády, ktoré sa snažia ochrániť vodu pred privatizáciou. Voda patrí všetkým. Voda je naše právo!

Teraz najčítanejšie