Denník N

Konšpirátori.sk sa bránia proti útokom dezinformátorov na súdoch. Potrebujú aj vašu pomoc

Vaše 2% pomôžu projektu Konšpirátori.sk vyhrať súdy s dezinformátormi

Projekt Konšpirátori.sk je už takmer 8 rokov kompasom v mori internetových lží a manipulácií. Na zoznam webov so sporným obsahom zaradili už viac ako 300 českých a slovenských stránok, ktoré zavádzajú o zdraví, konšpirujú o spoločnosti, podnecujú nenávisť a šíria strach. Dezinfowebom sa oprávnená kritika nepáči a snažia sa ju umlčať právnou cestou. Konšpirátori.sk sa tak roky bránia nezmyselným žalobám. Aby boj proti dezinformátorom na súdoch ustáli, potrebujú okrem kvalitných právnikov aj pomoc firiem a verejnosti.

Konšpirátori.sk vznikli ako projekt pre firmy, ktoré nechcú mať svoju reklamu na weboch šíriacich konšpiračný, dezinformačný a nenávistný obsah. Za 8 rokov pribudlo na zoznam stránok so sporným obsahom viac ako 300 webov a YouTube profilov, a to na základe odborného posudku hodnotiacej komisie zloženej z lekárov, historikov, učiteľov, sociálnych vedcov či odborníkov na médiá a umelú inteligenciu.

Web projektu navštívilo už takmer 600 000 ľudí a automatizovaný skript na vyraďovanie dezinformačných webov z reklamy využíva viac ako 11 000 zadávateľov reklamy na Slovensku a v Česku. Konšpirátori.sk sú tak nielen kompasom pre verejnosť, ale pomáhajú chrániť aj reputáciu zodpovedných firiem.

Musíme sa brániť aj na súdoch

Prevádzkovateľom dezinformačných webov sa nepáči byť na zozname Konšpirátorov. Okrem slovných útokov sú preto autori projektu vystavovaní šikanóznym žalobám, ktoré proti nim dezinformátori vedú v snahe dostať sa zo zoznamu preč.

Na jeseň 2023 bratislavský súd v spore s Hlavnými správami rozhodol, že označiť niekoho za dezinformátora na základe faktov nie je útokom na jeho dobrú povesť, ale kritika v medziach slobody slova. Dal za pravdu tomu, čo tvrdíme už roky. Zároveň tým stanovil silný precedens v boji proti klamstvám a dezinformáciám.

Tam sa to však nekončí. „Nadchádzajúce obdobie bude pre nás náročné. Dezinfoweby sa cítia byť ,na koni’ a my musíme byť pripravení brániť sa v prípadných ďalších sporoch, ktoré nás nevyhnutne čakajú. Sme pripravení pokračovať v našom snažení, pretože nám záleží na tom, aby verejnosť aj zodpovedné firmy boli informované a chránené pred spájaním s dezinformačným obsahom, ktorý sa na týchto weboch preukázateľne a opakovane objavuje, hovorí Ján Urbančík, zakladateľ projektu Konšpirátori.sk.

V prípade prehraného súdneho sporu by musel byť problematický web či YouTube kanál, ktorý prešiel riadnym hodnotením odbornou komisiou, z databázy Konšpirátorov odstránený. Takýto web by potom mohol tvrdiť, že je jeho obsah v poriadku. Zadávateľom reklamy, ktorí používajú zoznam Konšpirátorov, by sa na takomto webe znovu spustila reklama a web by tak opäť začal zarábať na reklame. Vedľa problematického obsahu by sa tak opäť zobrazovali bannery mnohých zodpovedných firiem, ktoré so šírením hoaxov a dezinformácií nechcú mať nič spoločné.

Posilnite nás v boji proti dezinformáciám

Výhry na súdoch sú dôležité, pretože legitimizujú našu prácu a dávajú nám silnejší mandát robiť to, čo vieme najlepšie – bojovať s dezinformáciami a nepravdami.

V súdnych sporoch Konšpirátorov zastupuje renomovaná advokátska kancelária Paul Q. Ich pomoc je absolútne kľúčová a chceme ju férovo odmeniť. S tým nám pomôžu vaše 2 %.

Darujte svoje 2% Konšpirátorom

Ak by sme vaše 2 % neminuli na právnu ochranu, použili by sme ich na ďalšie zmysluplné aktivity, ktorým sa dlhodobo venujeme:

Tím Konšpirátori.sk ďakuje za vašu podporu. 💚

Teraz najčítanejšie

Konšpirátori.sk

Sme verejná databáza webových stránok s neserióznym, klamlivým, podvodným, konšpiračným alebo propagandistickým obsahom. Pomôžeme vám zabrániť tomu, aby sa vaša reklama zobrazovala na weboch, ktoré môžu poškodiť vašu reputáciu.