Denník N

S novelou sa ponáhľali, dnes na nej ticho sedia

Schváliť najbúrlivejšiu novelu Trestného zákona v skrátenom legislatívnom konaní a po podpísaní prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou, sedieť na tejto novele ako “sliepka na vajciach” a nezverejniť novelu v Zbierke zákonov, tomu sa hovorí zneužitie právomoci verejného činiteľa

A to odhliadnúc aj od faktu, že má Peter Pellegrini na jej poslanie príslušnému ministerstvu 21 dní. A príslušné ministerstvo má lehotu 15 dní na jej zverejnenie. Ak sa vláda vyhovárala na urgentnú potrebu riešenia tejto novely, v skrátenom legislatívnom konaní, tak nemôže, logicky, teraz zdržiavať tri týždne jej zverejnenie v Zbierke zákonov. Potom musíme hovoriť o vopred plánovanom a presne vypočítanom zámere a v súvislosti s tým aj o zneužití právomoci verejného činiteľa. A zároveň sa musíme rozprávať o tom, že do budúcnosti musíme zmeniť aj časové lehoty v celom procese, od schválenia návrhu zákona až po jeho zverejnenie v Zbierke zákonov.

Dnes môžeme konštatovať, že predmetná novela nemá absolútne žiadny pozitívny dopad na spoločnosť a pozitívny dopad má len na dve skupiny ľudí: 1. Tých, ktorí majú už “za ušami”. 2. Tých, ktorí sa v budúcnosti chystajú mať “za ušami”.

Navyše novela Trestného zákona nie je ani v súlade s medzinárodnými dokumentami EÚ a ani s našou Ústavou SR. Komparácia rôznych trestných zločinov je v mnohých veciach zavádzajúca a nezodpovedá realite.

Novela Trestného zákona zvýhodňuje minulých, súčasných a budúcich potencionálnych páchateľov trestných činov a znevýhodňuje minulé, súčasné a budúce obete týchto trestných činov.

V tomto celom procese je viac ako isté, že predmetná novela by slúžila len jednotlivcom bez akéhokoľvek pozitívneho vplyvu na spoločnosť a demokraciu. Pevne dúfam, že v tejto mimoriadnej situácii bude aj Ústavný súd SR konať mimoriadne a bude sa touto novelou zaoberať, bez ohľadu na to, či v danom čase bola zverejnená v Zbierke zákonov.

Ak vychádzame z najprimitívnejšej podstaty charakteristiky zákona, že samotný zákon má trestať zlých a chrániť dobrých, tak nevieme naplniť ani to. A čo je horšie mi o to musíme bojovať.

Bezpochyby to podstatné, v čom sme zlyhali je boj proti konšpiráciám, ktoré sú zároveň manipuláciou spoločnosti, pretože máme poslancov, ktorí z konšpirácii žijú. Napríklad Róbert Fico a jeho spochybňovanie a osočovanie Ústavného súdu SR. Ak má Róbert Fico reálne hmatateľné dôkazy o údajnej komunikácii medzi prezidentkou SR a Ústavným súdom SR, môže tieto dôkazy kedykoľvek predložiť. Nedá sa spochybňovať nezávislý súd len na základe toho čo si Róbert Fico myslí, pretože toto je tiež trestný čin.

Teraz najčítanejšie