Denník N

K. DeYoung: Najväčší príbeh — Kniha biblických príbehov (Čitateľský denník 9/2024)

„Kázeň na vrchu hovorila o mnohých veciach: o požehnaní, láske, modlitbe a vyžarovaní svetla Božej slávy (to všetko je dobré). Venovala sa aj hnevu, pýche, starostiam a odmietaniu múdrosti Božieho slova (to všetko je zlé). Ježiš ako kazateľ dal veľa príkazov a my sa nimi musíme riadiť. Nemyslite si však, že Kázeň na vrchu predstavovala len zoznam príkazov a zákazov (alebo príkazov a zákuskov, to by nebolo zlé). Na rozdiel od našich kázní cieľom tohto kázania bol kazateľ.

»Vďaka mne budete mať požehnanie. Mnou budete súdení. Život si musíte založiť na mne

Keď Ježiš kázal, jeho kázne hovorili predovšetkým o Ježišovi. Viete, čím kazateľ Ježiš najviac zapôsobil na ľudí? Neboli to jeho príbehy. Ani múdrosť. Ani úsmev. Bola to jeho autorita. Rozprával, akoby pochádzal od Boha. No on bol Boh. A tak ho ľudia počúvali. Niekedy prevrátili oči. Inokedy uverili. Ale vždy počuli o Ježišovi. On tvoril jadro kázne. Tak by to malo byť aj dnes.“

Skúšali ste si niekedy prelistovať ilustrované knihy zo svojho raného detstva? Ak áno, boli ste asi prekvapení, koľko veľa si z nich pamätáte a aké všetky spomienky sa vám vracajú. Táto literatúra nás formovala — a to do značnej miery aj tým, ako na nás pôsobila vizuálne.

Najväčší príbeh má potenciál byť presne takýmto generačným míľnikom. Biblické príbehy prerozprávané americkým teológom Kevinom DeYoungom sú láskavým, prístupným, miestami vtipným a teologicky ortodoxným spôsobom, ako prebudiť v mladých čitateľoch (či poslucháčoch) záujem o Písmo.

V približne stovke kapitol DeYoung vyabstrahoval obsah biblických kníh od Genezis až po Zjavenie a viacnásobne poukazuje na fakt, že spoločne tvoria jeden súvislý, aj keď spletitý, príbeh. Každú uzatvára aj krátkou modlitbou, čiže je to ideálny podklad pre spoločné večerné čítanie v rodinách alebo službu v nedeľnej škole.

Čo vám ale udrie do očí ako prvé je vizuál. O ten sa postaral oceňovaný výtvarník Don Clark pracujúci aj pre značky ako Pixar, NASA, The New York Times či Apple. Jeho svieža a štylizovaná pestrofarebná kresba je nádherná — práve ju som mal na mysli píšuc o možnej generačnej skúsenosti. Viem si úplne predstaviť, že Clarkova interpretácia biblických výjavov ostane v pamäti mnohých detí.

Najväčší príbeh tak odporúčam všetkými desiatimi do každej domácnosti — a ako to už u dobrých a krásnych kníh býva, nielen do tých, kde po chodbách pobehujú malí ľudia.

K. DeYoung: Najväčší príbeh — Kniha biblických príbehov
Porta libri, 2023
536 strán
95 %

plusy
• prístupné, láskavé a vtipné
• teologicky ortodoxné
• použiteľné ako podklad pre rodinné čítanie či cirkevné vzdelávanie
• nádherný vizuál, ktorý neuviazol v minulom storočí

mínusy
• drobné teologické ňuánsy (daň za zjednodušenie)
• miestami dobová nepresnosť ilustrácií (daň za štylizáciu)
• mikrotypografické chyby (padá na hlavu slovenského grafika)

Čitateľský denník vo forme podcastu môžete počúvať na:
Spotify, SoundCloude, Apple alebo Google podcasts.

Moju výtvarnú tvorbu môžete sledovať na:
Facebooku alebo webe.

Teraz najčítanejšie

Jakub Lenart

Naivné mudrovania o knihách, komiksoch a kultúre.