Denník N

Už I. Matovič mal podať žalobu na M. M. Šimečku

Prirovnanie I. Matoviča k Putinovi, myslím si, je dôvodom na podanie žaloby. Takisto neustála nevyvážená kritika.

Šimečka prirovnal I. Matoviča k Putinovi to vo svojom článku Utekajte, kým je čas (dennikn.sk).

Nemyslím si, že má zmysel vysvetľovať, prečo je toto prirovnanie k Putinovi neprimerané. S tým, kto nevidí rozdiely medzi Putinom a Matovičom, asi nemá zmysel sa rozprávať.

Aké dôvody použil Šimečka starší vo svojom článku? V článku je len jeden dôvod, že I. Matovič označil slovenských novinárov za „progresívnych fašistov“. Takže pre toto sú Matovič a Putin rovnaký. Samozrejme, že je tu rozdiel: Putin ovláda podstatne väčšie impérium, Matovič je len ministrom malého štátu.

Ale Matovič má podľa M.M.Šimečku toho veľa na rováši:

  • … vyslovil slová, ktorých cieľom je prevrátiť našu civilizáciu naruby.
  • … obom sa podarilo uniesť skutočnosť do temnoty.
  • Problém však nie sú oni, ale ľudia, ktorí ich nasledujú. Oni sú pre svet aj Slovensko naozaj nebezpeční …
  • Matovič už povedal a napáchal veľa zlého
  • … ktokoľvek ale zostáva pri ňom, sa stáva spolupáchateľom.
  • … že jedného dňa môžu obaja (R. Fico a I. Matovič) uznať platnosť starého pravidla: nepriateľ môjho nepriateľa je môj priateľ.
  • Unáša nás (I. Matovič) od úcty k ľuďom, od slušnosti, od rozumu. Unáša nás do temnoty Východu.
  • Šimečka nabáda na útek zo Slovenska, pretože ináč dopadneme ako Rusi, ktorí neutiekli pred Putinom a musia rukovať do vojny s Ukrajinou. Preto dnes musia bojovať Ukrajinci, lebo nebolo dosť Rusov, ktorí by pred Putinom včas utiekli. … Premeškáte celý rad príležitostí na útek, až jedného dňa zistíte, že ste prišli o slobodu, o duši ani nehovoriac. Potom už ide často len o holý život.
  • Igor Matovič je politik, ktorý sa neodvratne vyvíja k zlému a unáša spoločnosť do neslobody. Ešte je čas pred ním utiecť a tak ho oslabiť. Skôr, než bude neskoro, lebo potom už bude treba proti nemu bojovať.

Zároveň prirovnáva I. Matoviča k R. Ficovi. Šimečka to písal, keď ešte nebol R. Fico pri moci. Myslíte si, že Šimečka stále vníma politiku Matoviča a Fica ako rovnakú? Ak áno, potom sú všetky slová zbytočné. Ale ak nie, mal by sa aspoň ospravedlniť.

Naozaj sa nájde niekto okrem Šimečlu, ktorý by tvrdil, že toto je pravdivá, nezávislá, nezaujatá, objektívna, rozumná a primeraná žurnalistika? Že je to novinárčina, ktorá nie je ovládaná iracionálnymi predsudkami, nenávisťou, klapkami na očiach či dokonca nie je v prospech nejakej úzkej skupiny ľudí?

Okrem toho aj tento denník od začiatku Matovičovej vlády štve proti Matovičovi. Ani tu v žiadnom prípade nemôže ísť serióznu a profesionálnu žurnalistiku. Takže Matovič má plné právo kritizovať novinárov. Novinári, hlavne z denníka N a Sme, dokážu vyprodukovať obrovské množstvo zlej žurnalistiky pokiaľ sa im nejaký politik nepáči – či je to Matovič alebo Fico.

Je potom pochopiteľné, že Matovič zareaguje veľmi expresívne, keď si tento denník a aj ďalšie noviny dajú toľkú nadprácu pri jeho kritike. Samozrejme, politik by sa mal udržať a byť vždy korektný. To isté však platí aj o novinároch – nemali by sa správať ako hyeny.

Áno, I. Matovič sa mal vyjadriť korektnejšie na adresu novinárov, celkovo by mal lepšie premyslieť, čo povie. Myslím, že R. Fico to robí korektne – podal žalobu. V právom štáte je žaloba naozaj opodstatnený prostriedok v prípade, že novinári informujú nepravdivo – napríklad používajú hyperboly. V Denníku N si môžu vybrať, čo je pre nich lepšie.

Ak by sa náhodu niekomu tento blog príliš nepáčil – zverejnite v denníku N štatistiku, ako ste informovali o Matovičovi počas jeho vlády – koľko krát ste ho spomenuli v zlom a neutrálne. V dobrom asi ani raz. Ak niektorí ministri z Oľano alebo poslanci v parlamente urobili niečo dobré, veľmi výnimočne bolo spomenuté, že sú z Oľano. Skúste prezrieť napríklad články o Budajovi, málokde je spomenuté, že je z Oľano, hlavne neskoršie: Ján Budaj – Denník N (dennikn.sk).

Myslím, že v Šimečkovom článku si môžeme pokojne Matovič zameniť za Šimečka a dozvieme sa pravdu. Napríklad: Šimečka už povedal a napáchal veľa zlého. Myslím, že Šimečka a podobní novinári sú tí, pred ktorými treba utekať alebo proti ktorým treba bojovať.

Sú to títo novinári, ktorí prispeli k tomu, v akom stave je slovenský štát dnes. Ich treba brať na zodpovednosť. Aj oni svojou neprofesionálnym prístupom dláždili cestu R. Ficovi.

Zásadná otázka pre Slovensko je, prečo sa aj tzv. demokratická časť Slovenska tvrdo postavila proti Matovičovi. Dennik N a Sme sú na čele tejto štvanice. Pre tých, čo si nevedeli pred rokom predstaviť, aká bude vláda R. Fica, to dnes vidia naplno. Takže prečo bol Matovič až taký problém, že je lepšie, keď je vo vláde R. Fico a jeho kumpáni  a na námestiach sú 10 tisíce nespokojných ľudí? Myslíte si, že za tým nejaký dobrý úmysel? Alebo len obyčajná hlúposť? O tom by som rád napísal v inom blogu.

Ešte som pri písaní natrafil na výstižné slová J. Budaja (Oľano – I. Matovič ho dostal do parlamentu a do vlády, Budaj by sa tam inak nedostal ani žiadna iná politická strana by ho nenominovala) z roku 2023: Minister životného prostredia Ján Budaj z OĽaNO hovorí, že kolaps tejto politickej vlny by spôsobil volebný debakel demokratov. „Ak neuspeje ani tento, v poradí tretí veľký pokus demokratov o nastolenie právneho štátu, budúce pokusy budú ešte ťažšie.“

 

Už nie je vo vláde I. Matovič, už je dobre? – Marián Šumšala – (blog.sme.sk)

Teraz najčítanejšie

Marián Šumšala

Som manžel a otec syna a dcéry. Nie je mi jedno, či sa majú deti kde hrať. Preto sa nepoliticky angažujem v komunálnej politike. Tiež ma trápi, v akom stave im zanecháme okolitý svet. Preto sa angažujem v ochrane životného prostredia. V obidvoch týchto oblastiach dosť vážne prehrávam.