Denník N

Kto by mal byť novým predsedom SaS?

Lepšie položená otázka by bola, aký by mal byť nový predseda SaS.

Stručná odpoveď na túto otázku je, že o novom predsedovi SaS by malo platiť nasledovné:

  1. V prvom rade musí mať jasný cieľ. Kde sme teraz a kam chceme Slovensko posunúť.
  2. Poučený 15-ročnou históriou natoľko, aby sa chyby z nej neopakovali. 
  3. Mal by disponovať vysokým EQ a byť silne empatickou osobou.
  4. Tímový hráč, diplomat, ktorý vie predísť konfliktom so svojimi spoluhráčmi a spojencami.
  5. Vzhľadom na súčasnú politickú situáciu bude musieť presvedčiť, a to nielen svojich kolegov, o potrebe uprednostnenia základných potrieb Slovenska pred individuálnymi cieľmi svojich strán.

Týchto 5 vlastnosti je predpokladom na to, aby sme mohli spoločne nájsť cestu, ako obnoviť protimafiánskú koalíciu, a to nielen za účelom výhry budúcich volieb. Dôležité bude, aby spolu dokázali efektívne a dlhodobo vládnuť. Bez hádok, konfliktov a rozkolov … inak znova vyhrá mafia.

Toľko k stručnej verzii. Teraz si dovolím vysvetliť jednotlivé body dopodrobna.

  1. Dobrým a výstižným sloganom SaS je: “Aby sa na Slovensku oplatilo žiť, pracovať a podnikať“  Je to výborný cieľ pre Slovensko, ale pokiaľ tu bude medzi nami mafia a oligarichia, ako je to už dlhé roky realitou, tento cieľ nikdy nedosiahneme.
  2. Pred 15 rokmi nám tu vládla mafiánska trojica Mečiar, Fico, Slota. Teraz nám tu vládne mafiánska trojica Fico a jeho podržtaška + Andrej. Za tých 15 rokov sa muselo niečo riadne pokaziť, keď sme na tom teraz horšie, ako pred tým. Takto si nepredstavujem 15-ročný rozvoj krajiny. Toto je točenie sa v kruhu, zatiaľčo národ starne a dlh stúpa. V pravidelných intervaloch sa chopia moci korupčníci, unášači spravodlivosti, zlodeji, klamári, podržtašky, kolesíkovia a vo všeobecnosti ľudia, ktorí by mimo politiky toho veľa nedokázali.
  3. EQ a empatia musí byť povinná výbava budúceho predsedu SaS. História strany bola v pravidelných intervaloch poznačená degradáciou množstvá dobrých osobných priateľstiev, ktoré sa končili bojmi, odchodmi a zanechali po sebe (česť výnimkám) zničené dlhoročné priateľstvá. Toto nebol iba interný problém strany ale aj v médiách viditeľný externý problém s ďalšími našimi spojencami. Tieto konflikty strane preukázateľne nepomohli a aj preto má dnes strana s najlepším programom už druhé voľby po sebe okolo 6 %.
  4. Mafia sa za tie roky niečo predsa len naučila. Lepšie klamať. Propaganda, hoaxy, rozdeliť a panovať. Čím rozhádenejší súper o to jednoduchšie sa tieto metódy vo svoj prospech aplikujú. Mafia má medzičasom pomerne silné mediálne zázemie, nielen digitálne ale aj to papierové. Majú všetko čo treba na to, aby si poradili s každou rozhadanou koalíciou. Vypichnú každú jednu chybu, spravia z komára somára a ak by aj nič nenašli, vždy si vedia niečo šťavnaté vymyslieť. Poraziť takúto sofistikovanú mafiu sa v rozhádanom režime nedá. V jednote je sila, to sme už nie tak dávno zažili a bolo to úspešné. Veľké, doteraz nedotknuté mená išli do basy. Ale nevydržalo to dlho, nechali sme sa rozložiť. Nemali by sme zabúdať, ale budeme musieť staré krivdy odpustiť a pokazené vzťahy opraviť … inak znova vyhrá mafia.
  5. Mafia v krajine a v spoločnosti je ako rakovina v organizme. Majú viac menej identické vlastnosti. Rakovina napáda a rastie, ničí, zabíja a nevie prestať, dokým nezničí svojho hostiteľa. Rakovina nevie prestať sama od seba a každý, kto s ňou má dočinenia veľmi rýchlo prehodnotí svoje priority tak, aby sa jej čo najrýchlejšie zbavil. Ak proti nej človek nezakročí, má tendenciu postupne obsadiť celý organizmus rovnako, ako mafia preniká do mocenských štruktúr štátu. ….. Ak si vedia radikálne usporiadať svoje priority ľudia, keď zistia, že majú v sebe to, čo má Slovensko v parlamente, nemali by sme to isté dokázať aj my politici? Aspoň do momentu, kým sa spoločnosť zbavi tej smrteľnej skorumpovanej rakoviny, ktorá nám tu cirkuluje spoločnosťou od čias komunistov. Táto rakovina má dnes už totižto aj genetických potomkov, mladých a usmiatych. Preto je evidentné, že sama od seba nezmizne. Že si boj s ňou vyžaduje čas a že nie je možné v tomto boji poľaviť po pár menších úspechoch.

Zoberme si príklad od našich východných susedov. Aj na Ukrajine majú liberálov, konzervatívcov, progresívcov, ortodoxných, pro-rodinných, socialne cítiacich, takých a onakých. Prišla RR (Ruská rakovina) a veľmi rýchlo boli na spoločnej lodi. Napriek obrovskej presile, ktorej čelili a čelia Ukrajinci, odolávaju a bojujú. Vojnu, ktorú začal ruský Hitler pred desiatimi rokmi musia dobojovať tak, ako my musíme nasadnúť na spoločnú loď… inak vyhrá mafia.

Keď som vstupoval do politiky v roku 2009, vládla nám tu už spomínaná trojica Fico, Mečiar, Slota. Ako absolvent univerzity v USA so skúsenosťami zo zahraničia som chcel pomôcť, veď horšie to už nemôže byť. Tak som sa vtedy pustil do politiky pod vlajkou zelenej a novej Slobody s Solidarity. Mal som 25 rokov.

Nasledovných 15 rokov ukázalo, že boj s mafiou je dôležitý a má zmysel iba vtedy, ak sa dotiahne do úspešného konca. Úspešný koniec znamená dôsledné a nespochybniteľné vyšetrenie všetkých káuz a postavenie páchateľov pred spravodlivý súd. V tomto smere sme ako krajina napriek úvodným dovtedy nevídaným úspechom prvej Matovičovej vlády, tragicky zlyhali. Mali sme moc, rozhádali sme sa a zabudli sme na tú rakovinu, ktorú v tejto krajine máme. A rakovina sa vrátila v ešte rafinovanejšej podobe.

Diplomaciu som síce nevyštudoval, ale vo svojom živote som stretol a fungoval s rôznymi ľuďmi, národnosťami, kultúrami, jazykmi. Narodil som sa v Česko-Slovensku, vyrastal v Nemecku, zmaturoval na  bratislavskom bilingválnom gymnáziu a ukončil vysokú školu na menšej americkej univerzite. Pochádzajúc zo športovej rodiny som bol aktívny v tímových a individuálnych športoch. 12 rokov som bol komunálnym poslancom v mestskej časti Bratislava-Devín. Celý tento životný príbeh vo mne vybudoval trvalú vnútornú potrebu zaujímať sa o veci verejné ale aj chápať ľudí z iného názorového spektra. Toto je dôvod, prečo som pred rokmi vstúpil do politiky a tá istá vnútorná potreba ma priviedla k tomu, že kandidujem za predsedu Slobody a Solidarity. Ja sa totižto s ľuďmi nehádam. Ja im rozumiem, aj keď nie vždy s nimi súhlasím. Mám medzi najbližšími priateľmi konzervatívnych kresťanov, s ktorými máme vždy intenzívne debaty ohľadom vecí, ktoré nás rozdeľujú. Málokedy sa zhodneme, ale vieme spolu naďalej fungovať a nedovolíme, aby  rozdielne názory ovplyvnili naše priateľstvo. Taktiež mám pochopenie napríklad pre antivaxerov. Jeden z nich je môj dobrý kamarát, poctivý pracovitý chlap. Napriek tomu, že si myslel, že ho vakcína zabije, som ho presvedčil na dve dávky. Dodnes žije a jeho bijúce srdce samo vyvracia jeho kreatívne konšpirácie, čo mu rád s úsmevom pravidelne pripomínam.

Pre politikov a verejnosť som úplne nové meno. Nepoznajú ma, začínam neutrálne s deklarovaným hlavným cieľom, ktorým je spoločne vyliečiť Slovensko od rakoviny. Je to dobrý štart do budúcnosti. Schopnosť nehádať sa, napriek naozaj rôznorodej slovenskej náture mi dáva presvedčenie, že mám potrebné vlastnosti na to, aby sme si vedeli spoločne vybudovať dobrý vzťah a byť dobrou a trvácnou súčasťou pre budúcu koalíciu proti tejto smrteľnej a skorumpovanej bande. Aby sa za ďalších 15 rokov, keď už budem mať 55 rokov, hovorilo o Slovensku: ”voľakedy nám vládla mafia a takto sme ju spoločne porazili… .“

Teraz najčítanejšie

Igor Prieložný Jr.

■ Politicky aktívny člen Slobody a Solidarity od roku 2009 ■ 2010-2022 miestnym poslancom v Bratislavskej mestskej časti Devín. ■ Zárobkovo činný ako remeselník a filmár.