Denník N

Ochrana detí v cirkvi: stále „veľa špiny“

Podľa odborníka je možné pozorovať pozitívne posuny, ale celkovo stále predstavitelia nedostatočne riešia prípady sexuálneho násilia.

Hans Zollner je katolícky jezuitský mních a jeden z najznámejších odborníkov na ochranu detí v katolíckom svetovom spoločenstve. S ním bola realizovaná rozhovor na domradio.de, celý rozhovor je k dispozícii kliknutím sem.

Nemecký kňaz vidí, že v posledných rokoch došlo k pozitívnym zmenám na viacerých úrovniach a v mnohých krajinách. Mnohí cirkevní predstavitelia sa venujú problému s väčším povedomím a aktívnosťou. Napriek tomu sme však ešte ďaleko od toho, aby sme hovorili o celkovom zmenení postoja. Existuje mnoho biskupov, kňazov a dokonca aj laikov, ktorí si myslia, že tento problém ich nezasahuje ani ich vlastné komunity. Prípadne si myslia, že akýkoľvek problém už dávno minul, a v ich krajinách neexistuje zneužívanie.

Hans Zollner pripomína, že

Benedikt pápež v súvislosti so zneužívaním povedal: „V cirkvi je veľa špiny.“ Dokonca aj v rámci Vatikánu existujú tí, ktorí aktívne podporujú preventívne opatrenia, zatiaľ čo iní odkladajú riešenie alebo popierajú jeho nutnosť.

V súvislosti so strožším cirkevným regulovaním je viditeľné, že zatiaľ čo v niektorých prípadoch a krajinách, ako napríklad v Poľsku alebo v Spojených štátoch amerických, po odhalení prípadov nasledovala sankcia a odstúpenie, tento postup nie je konzistentne uplatňovaný na celom svete. Zdá sa však, že v líderoch komunít – či už ide o biskupov, predstavených rehoľníkov alebo laikov – narastá povedomie o tom, že môžu byť postihnutí kanonickými sankciami, ak neplnia svoju službu podľa cirkevných noriem. Cesta k úplnému zodpovedaniu si však vyžaduje dlhý proces, a na dosiahnutie toho by bolo potrebné napríklad zabezpečiť právnu istotu, pričom by pomohla vytvorenie osobitného monitorovacieho systému.

Hans Zollner je optimistický pokiaľ ide o budúce pozitívne zmeny, hlavne v prípade ázijských, latinskoamerických a afrických krajín. Na základe svojich skúseností zaznamenáva v týchto uvedených regiónoch výrazný nárast povedomia a ochoty k rozvoju.

Považuje za dôležitú úlohu osobné stretnutia s dotknutými osobami, čo je morálnou zodpovednosťou církevných lídrov.

Veľmi dúfam, že počas nasledujúcich piatich rokov budú jasnejšie formulované úrovne zodpovednosti v cirkevných vedeniach a tento sektor dostane väčší dôraz – zdôraznil odborník. Podľa jeho názoru však v posledných desiatich rokoch v tejto oblasti nebol skutočný pokrok.

 

Teraz najčítanejšie

Nikolas Kelemen

Ahojte! Som 23-ročný mladý muž so záujmom o cirkevnú politiku, zahraničnú politiku a politiku týkajúcu sa situácie národnostných menšín. Taktiež ma veľmi zaujíma cestovanie a objavovanie nových miest a kultúr. Verím, že cez aktívny záujem o tieto oblasti môžem prispieť k lepšiemu porozumeniu a spolupráci medzi ľuďmi. Teším sa na ďalšie dobrodružstvá a príležitosti, ktoré mi život prinesie.