Denník N

Ako Danko, ktorý s odretými ušami prešiel do parlamentu, presadzuje extrémistickú agendu MAGA republikánov.

Aj keď jasná väčšina voličov na Slovensku nehlasovala za extrémistické strany, Dankova SNS potichu a nemilosrdne zavádza extrémistickú politiku MAGA republikánov.

Foto: Profimedia

Zdá sa, že extrémne pravicovým stranám sa v Európe v poslednej dobe celkom darí. V mnohých európskych krajinách nachádzame roztrieštený politický systém so stále menšími stranami, ktoré musia vytvárať čoraz širšie koalície, aby vládli.

Často sú potrebné len malé politické zmeny, aby sa k moci dostala úplne iná koalícia. Slovensko je toho smutným príkladom, keď tzv. sociálno-demokratické strany sa spojili s fašistickou SNS, ktorá sa do parlamentu dostala s odrenými ušami.

Táto teraz prostredníctvom svojich extrémne pravicových predstaviteľov, ktorí sa zviezli na vlne Dankovej rétoriky, že treba poraziť liberalizmus na Slovensku, diktuje podmienky vládnutia.

A dochádza k situácii, keď predseda vlády, v snahe osloviť prívržencov sa akoby pretekal s Dankom, kto použije expresívnejší jazyk, kto zájde vo svojich konšpiráciách čo najďalej a kto čo najviac bude osočovať opozíciu a prezidentku z kolaborácie so západom, Spojenými štátmi americkými a Sorošom.

Pritom jasná väčšina voličov na Slovensku nehlasovala za extrémistické strany, a dala tak najavo, že na Slovensku nemajú miesto.

Čo je však alarmujúce, sú vyjadrenia Andreja Danka v rôznych politických debatách. Otvorene sa hlási k MAGA republikánom Donalda Trumpa a ich politike. A opakovane hovorí o tom, že na Slovensku treba chráni národné kresťanské hodnoty a tradície.

Jednotlivé kroky, ktoré on sám a jeho ministri robia, to len potvrdzujú. Znepokojujúce na jeho výrokoch je to, že zatiaľ, čo osočuje Progresívne Slovensko a prezidentku Čaputovú z kolaborácie s Amerikou a ohrozovania záujmov Slovenska, on sám doslova kopíruje kroky a politiku MAGA republikánov.

Ide o PROJEKT 2025. O čo konkrétne ide? Projekt 2025 je komplexná cestovná mapa, ktorej cieľom je zásadne premeniť federálnu vládu na obraz krajnej pravice – ak sa 20. januára 2025 ujme úradu republikánsky prezident.

Ide vlastne o autoritársky manifest – podrobnú strategickú príručku, ktorá presne popisuje, ako zničiť federálnu vládu USA.

Vo svojej podstate nariaďuje budúcemu prezidentovi Republikánskej strany, aby prepustil desaťtisíce federálnych zamestnancov, aby ich nahradili „armádou“ verných republikánov, očistili federálne agentúry a mohli efektívnejšie vykonávať svoju extrémistickú agendu.

Kto alebo čo je to Heritage Foundation?

Foto: Andrew Harnik/AP

Heritage Foundation, niekedy označovaná jednoducho ako Heritage, je aktivistický americký konzervatívny think-tank so sídlom vo Washingtone, DC. Bol založený v roku 1973. Mala významný vplyv na tvorbu verejnej politiky v USA a historicky sa radí medzi najvplyvnejšie organizácie verejnej politiky v USA.

V roku 2010 založila sesterskú organizáciu Heritage Action, vplyvnú aktivistickú silu v konzervatívnej a republikánskej politike.

Heritage Foundation v spolupráci s viac ako 70 pravicovými organizáciami, stovkami pravicových „učencov“ a bývalými predstaviteľmi Trumpa spojili svoje sily, aby vytvorili 920-stranový dokument o politike „Mandát pre vedenie“, ktorý načrtáva ich plán.

Bývalý prezident Ronald Reagan implementoval 60 % z 2 000 odporúčaní Heritage Foundation vo svojom „Mandáte pre vedenie“ z roku 1981. Sú to ľudia, ktorí vedia, ako funguje vláda a úspešne ju ovplyvňujú už desaťročia.

Heritage Foundation a jej partneri sa chcú vyhnúť tomu, čo sa stalo v roku 2016, keď republikáni neboli úplne pripravení na Trumpovo víťazstvo. Trumpov prvý rok bol absolútny chaos a vyvolal viacero právnych problémov.

Foto: Yahoo Sports

Hoci Trumpova administratíva bola určite autoritárska, bola tiež nekompetentná. Trump nevedel, ako funguje vláda. Projekt 2025 má za cieľ, že budúci republikánsky prezident, Trump alebo iný, bude môcť v prvý deň svojho oficiálneho pôsobenia presadiť/implementovať svoju vôľu na americký ľud.

Tu sú len tie hlavné, kľúčové oblasti:

  • Nahradiť federálnych pracovníkov pravicovými vernými – Maga republikánmi
  • Prevziať federálne agentúry a následne ich rozpustiť
  • Zvrátiť ochranu životného prostredia ako takú
  • Trestné stíhať za distribúciu potratových piluliek poštou
  • Zrušiť iniciatívu v oblasti diverzity, rovnosti a inklúzie
  • Umožniť zamestnávateľom diskriminovať ľudí pod zámienkou náboženstva
  • Zabezpečiť silnú ochranu náboženským zamestnávateľom.

Pripomína vám to kroky jednotlivých ministrov vlády za SNS? No tak verím, že vám to otvorí oči. Idú nemilosrdne!

A tak strana, ktorá prešla do Parlamentu s odretými ušami, presadzuje svoju extrémistickú politiku. A nádejný prezident Peter Pellegrini, sa nás už ani nesnaží presviedčať, že on nastolil pokoj.  Vyzerá, že na všetky sľuby rezignoval, ide kamikadze jazdu až do kresla prezidenta. No Pán Boh nám pomáhaj. A to som ateista.

A na úplný záver len pripomenutie, čo asi všetkým uniklo. Pri preberaní osvedčení za poslanca NR SR, keď pani poslankyňa Martina Šimkovičová dostala otázku od reportérky, pán Huliak do toho rýchlo vstúpil s prehlásením, „veď počkajte, keď si pani poslankyňa bude podávať ruku s novozvoleným prezidentom Trumpom.“

Foto: TA3

Áno s tým, ktorý je mentálne, kognitívne a finančne úplne na dne. Všetko, čoho sa dotkol doteraz, zbankrotovalo. Nenávidí všetkých ľudí, ktorí sú vzdelaní a je ukážkovým prípadom MIZOGÝNIE.

Teraz najčítanejšie

Róbert Eisner

Tlmočník-prekladateľ, ESP lektor. Člen Progresívneho Slovenska.  Profesijné skúsenosti v oblasti medzinárodných vzťahov, bilaterálnej a multilaterálnej spolupráce, ocenenia a vyznamenania: Honorary Texan Degree - ocenenie udelené guvernérkou štátu Texas Ann Richards, CRUZ DE ALFONSO X EL SABIO - Rytiersky rád udelený Španielskym králom Juanom Carlosom I.