Denník N

Konzervatívne blbnutie so SaSkou 2016

V parlamentných voľbách 2012 som volil SaS a krúžkoval Petra Osuského. Napriek turbulenciám, ktorými za uplynulé štyri roky prešla slovenská politická scéna, sa v sobotu 5. marca 2016 zachovám rovnako. Budem voliť SaS a krúžkovať Petra Osuského.

Pred voľbami v roku 2012 som napísal článok Konzervatívne blbnutie so SaSkou, v ktorom som sa snažil vysvetliť, prečo chce konzervatívec voliť liberálov. Uviedol som štyri dôvody, prečo som mal v marci 2012 bližšie k SaS ako k iným štandardným stredopravicovým stranám:

  1. SaS nepôjde do vlády s Ficom.
  2. SaS je proti korupcii.
  3. SaS je ekonomicky pravicová strana.
  4. SaS je proti centralizácii EÚ.

A tie dôvody pre mňa platia aj v marci 2016. Ani jedna z tých tém nie je pre mňa dôvodom, aby som mal negatívny vzťah k inej demokratickej stredopravicovej strane, len mi je v týchto pre mňa dôležitých témach SaS bližšia ako iné strany.

Pred voľbami 2012 sa OKS, ktorej som bol vtedy podpredsedom, rozhodla pre spoluprácu s OĽaNO, ale ešte pred voľbami z kandidátky odišla. Na rozdiel od viacerých predchádzajúcich volieb, v ktorých som aj sám kandidoval, som sa teda nerozhodoval ako kandidujúci člen strany, u ktorého je jasné, koho bude voliť, ale ako väčšina ostatných voličov na základe porovnania relevantnej ponuky. A vyšla mi z toho SaS.

Krúžok OKS

Do volieb 2016 ide OKS, ktorej som sa stal medzičasom predsedom, spolu s SaS. A dôvody sú veľmi podobné, ako boli tie, pre ktoré som v roku 2012 dal ako volič svoj hlas SaS. OKS má na kandidátke SaS dvoch kandidátov a spolu so mnou kandiduje aj Ivan Kuhn (č. 30), podpredseda OKS a môj kolega z Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika.

Keďže voľbou SaS chcem voliť OKS, prvý z mojich štyroch krúžkov bude patriť Ivanovi. Ivan Kuhn odhalil korupčné eurofondové kauzy STAR EUSensim, v mestskom zastupiteľstve Rožňavy je snáď najviditeľnejším obhajcom verejného záujmu a som presvedčený, že rovnako dôsledne by postupoval aj v parlamente. Kto chce v týchto voľbách voliť OKS, mal by dať hlas Ivanovi Kuhnovi.

Konzervatívny krúžok

V roku 2012 som krúžkoval Petra Osuského, ku ktorému som mal názorovo najbližšie zo všetkých kandidátov. A tak, ako neľutujem svoj hlas pre SaS, neľutujem ani svoj krúžok pre Petra. V parlamente sa správal a vystupoval tak, ako by som očakával od svojho zástupcu a ako by som sa zrejme snažil správať a vystupovať aj ja, keby som tam bol.

Konzervatívci zvyknú pridržiavať toho, čo sa osvedčilo. Preto je logické, že jeden z mojich krúžkov dostane Peter Osuský, kandidujúci rovnako ako v roku 2012 na mieste č. 15.

Slniečkarsky krúžok

V roku 2012 som zvažoval, či krúžkovať iba Petra Osuského a zvýšiť tak jeho šance na zvolenie, alebo využiť všetky štyri krúžky, keďže podporyhodných kandidátov som na kandidátke videl viac. Nakoniec som sa rozhodol pre štyri krúžky a jeden z nich dostal Jakub Nedoba, vtedy mladý aktivista zo Senice.

Dnes je z neho už aj senický mestský poslanec a predseda Mladých liberálov. Hoci on je mladý liberál a ja stará konzerva, k mnohým dôležitým témam máme veľmi blízky postoj. Roky sledujem jeho činnosť protikorupčného občianskeho aktivistu v Senici. Oceňujem jeho schopnosť jasne a zaujímavo formulovať svoje názory. Imponuje mi jeho otvorené slniečkarstvo. Kto volí SaS a cíti sa byť slniečkarom, určite by na Jakuba Nedobu (č. 26) pri krúžkovaní nemal zabudnúť. Ja nezabudnem.

Pošlime Fica preč

S Jakubom ma spája ešte jedna vec. V predvolebnej kampani sme ako kandidáti za OKS a Mladých liberálov spojili sily a v trojici s Ivanom Kuhnom a Jakubom Nedobom sme chodili po Slovensku a symbolicky sme derathizovali miesta spojené s korupčnými kauzami Ficovej vlády. Pretože spoločne vnímame ako najdôležitejšiu otázku týchto volieb, či sa nám podarí poslať Fica preč, alebo sa tu nadlho a hlboko usadí systém založený na korupcii, klientelizme a arogancii papalášov. Systém, ktorý v Českej republiky symbolizuje MUDr. David Rath a na Slovensku JUDr. Robert Fico.

Pošlime Fica preč. Voľbou SaS a krúžkovaním Ivana Kuhna, Petra Osuského a Jakuba Nedobu k tomu môžeme prispieť.

***

(Autor je predsedom OKS a kandidátom SaS č. 20)

Ak sa vám článok páčil, môžete ho podporiť na VYBRALI SME.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Ondrej Dostál

Predseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS). Poslanec NR SR. Poslanec miestneho zastupiteľstva v bratislavskom Starom Meste.