Denník N

Nebuď ignorant a obleč sa do modrej

Nevšímam si neznámych ľudí. Nepamätám si ich tváre, ich úsmevy ani smutné pohľady. Som mnohokrát sebeckým ignorantom, ktorého netrápia príbehy cudzích žien a mužov. Mám dosť svojich problémov. Vo vlastnom svete. Myslím, že mnohých z nás zväzuje podobná diagnóza. Oddeľuje nás priveľa múrov, priveľa rozličných svetov. Preto sú veľmi vzácne tie okamihy, keď sa ľudia spoja na podporu jednej myšlienky. My z RASTÚCEJ by sme chceli, aby takou bola myšlienka „Dress in Blue Day“ – deň, kedy sa oblečieme do modrej, aby sme tým vyjadrili podporu ľuďom bojujúcim s rakovinou hrubého čreva.

Zákerná choroba najčastejšie postihuje ľudí nad 50 rokov, no pri skorej diagnóze je až 90% šanca na uzdravenie. Riziko tohto ochorenia si zvyšujeme fajčením, zlou životosprávou a nedostatkom pohybovej aktivity. Modré tričko bude v piatok 4. marca symbolom solidarity a záujmu s každým človekom, ktorý s rakovinou hrubého čreva bojuje sám vo svojom svete za svojimi múrmi. Jednoduchým gestom môžeme zbúrať bariéry, zložiť si ignorantské masky a šíriť povedomie o rizikách, ktoré si v záplave starostí bežných dní neuvedomujeme.

Akcia, o ktorej Vás informujeme a do ktorej by sme Vás chceli zapojiť pochádza z USA, kde sa do modra vždy prvý marcový piatok obliekajú ľudia vďaka Colon Cancer Alliance. Je to malé gesto, ale veľa malých vytvorí jedno veľké. Také veľké, že má moc zachrániť ľudský život. Netvárme sa, že sa nás to netýka. Problém jedného človeka je problémom nás všetkých. RASTÚCA pôjde do modra. Čo ty? (Miriam Králiková)

 

Na tejto adrese o tom môžete dať vedieť známym: https://www.facebook.com/events/1525703907734595/

12801427_1131304516888278_6270199397335065075_n

Teraz najčítanejšie

OZ RASTÚCA

RASTÚCA je občianske združenie, ktoré vzniklo z iniciatívy troch študentov, aby ich rodné mesto - Revúca, bolo krajším, lepším a čistejším miestom pre život. Jeho zakladateľmi sú David Galovič, Nina Minďášová a Miriam Králiková.