Denník N

Tarvisio a Monte Lussari sú nečakaný raj (nielen) pre lyžiarov

Tarvisio je klenot Friuli-Venezia Giulia v Taliansku a patrí medzi vyhľadávané lokality. Či má toto označenie oprávnene sme boli zistiť na vlastnej koži v polovici februára.

Z Bratislavy do Tarvisia je to 480 km, cesta trvá zhruba 4 hodiny a 30 minút. Akékoľvek navigácia si s tým ľahko poradí. Začnite v Bratislave na diaľnici A2 smerom na Viedeň, pokračujte po diaľnici A2 okolo Viedne a Grazu. Na A2 choďte cez Klagenfurt a Villach, odbočte na diaľnicu A10 smerom na Tarvisio a pokračujete po A10 až do Tarvisia. V Rakúsku vá treba kúpiť diaľničnú nálepku, v Taliansku ten kúsok prejdete bez nutnosti platiť mýto.

Penziónov je všade viac než dosť.

Tarvisio sa nachádza na taliansko-slovinskej hranici. Už počas príjazdu nebudete môcť odtrhnúť oči od čistokrvnej alpskej  krásy. V zime lákajú okolité svahy lákajú lyžiarov a snowboardistov všetkých úrovní, no nájdete tu i kilometre upravených bežeckých tratí a chodníkov. Zasnežené scenérie pôsobia ako krajina zázrakov.

Keďže bol február mimoriadne teplý, dokonca ani tu neboli svahy pokryté snehom. Zasnežovali sa lyžiarske trate, na ktorých sa len vďaka tomu dalo lyžovať. Lyžiarov bolo nečakane málo, takže tlačenica, na svahu, či v lanovkách, naozaj nehrozila. Mimochodom, kdekoľvek sme parkovali, nikde sa neplatilo za parkovanie. Netuším, či to platí pre celé okolie, ale určite je to milá skúsenosť oproti našim „veľhorám“, kde sa vyberajú nemalé poplatky.

Monte Santo di Lussari

Jedinečným miestom, ktoré určite treba navštíviť je Monte Santo di Lussari. Je to pútnické miesto s neuveriteľným výhľadom na okolité hory. Nám prialo počasie a užili sme si jeden nádherný deň. Na Monte Santo di Lussari sa môžete dostať pešo, na bicykli, autom alebo lanovkou. Každý spôsob dopravy má svoje čaro. Pešia túra vám umožní vychutnať si krásu alpskej prírody, zatiaľ čo lanovka vám poskytne úchvatné panoramatické výhľady. V zime je prikticky jediným riešením lanovka. Stojí 18 €/osoba, pričom prevýšenie je cca 1 kilometer!

Aktuálny cenník lanovky.
Lyžiarske svahy udržiavané a ľudoprázdne. Aspoň počas týždňa.

Lyžiarske stredisko Tarvisio s 25 km zjazdoviek a modernou infraštruktúrou uspokojí aj tých najnáročnejších. Pre bežkárov je tu k dispozícii 40 km bežeckých tratí v malebnom prostredí.

Už cesta v lanovke nás pripravila na to, že pôjde o niečo výnimočné. No napriek tomu, keď sme vystúpili, neverili sme vlastným očiam. Scenéria ako s filmu na malebnú dedinku.

Neskôr sme tu objavili typické alpské domčeky, reštaurácie a obchody so suvenírmi. Je tu dokonca aj možnosť ubytovania, preto nech vás neprekvapí, že medzi lyžiarmi a turistami videť v lanovke ľudí s kuframi.

Monte Santo di Lussari je mystická hora je preslávená svojou krásou, históriou a duchovnou atmosférou. Na vrchole sa nachádza svätyňa Panny Márie, ktorá už od 14. storočia láka pútnikov z celého sveta. Legenda hovorí o zázračnom zjavení Madony na tomto mieste, čo z neho robí posvätné miesto s jedinečnou energiou.

Lagho di Fusine

Druhým stopercentným tipom na výlet v Travisiu sú jazerá Lago di Fusine Superiore a Lago di Fusine Inferiore. Ležia len pár kilometrov od Tarvisia a ponúkajú nezabudnuteľný zážitok.

Lago di Fusine Superiore: je vrchné jazero, nachádza sa v nadmorskej výške 923 metrov a je väčším z dvojice. Ponúka nádherné tyrkysové vody a je obklopené hustými lesmi, ktoré vytvárajú malebnú kulisu. Nižšie jazero Lagho di Fusine Inferiore sa nachádza v nadmorskej výške 874 metrov a má o niečo tmavšiu farbu vody. Je menej navštevované a preto ponúka ešte viac pokoja a súkromia. Fotky sú práve z tohto jazera.

V okolí jazier sa nachádza viacero cyklotrás. Pre milovníkov turistiky je tu sieť značených chodníkov, ktoré vedú cez lesy a ponúkajú nádherné výhľady na jazera a okolité hory. V zime sa jazerá premenia na klzisko, takže si môžete vyskúšať aj korčuľovanie.

Tarvisio ponúka širokú škálu ubytovania – horské chatky, penzióny či moderné hotely. Dôležité je vedieť, že Tarvisio je destináciou pre všetky ročné obdobia, ktorá ponúka niečo pre každého milovníka hôr, histórie a lahodného jedla. Oblasť okolo Tarvisia je prepletená turistickými chodníkmi a cyklistickými trasami, práve tu je slávna cyklotrasa Alpe Adria. Odporúča sa Gorge of Orrido della Slizza, prechádzka cez dramatickú roklinu vytesanú riekou Slizza berie dych s výhľadom na vodopády a skalné útvary. Pri dlhšom pobyte si môžete odskočiť do Slovinska na jednodňový výlet do neďalekej Kranjskej Gory.

Občerstvenie s veľkolepým výhľadom, Monte Santo di Lussari.

Teraz najčítanejšie

Richard Pliešovský

Po tejto zemi sa pohybujem už päťdesiat rokov. Umenie mi pomáha vidieť svet krajším. Mojou vášňou sú knihy a hudba.