Denník N

Sú najslabším ohnivkom Pellegriniho kandidatúry voliči strany HLAS?

Veľa sa hovorí a píše, že jazýčkom na váhach v druhom kole volieb budú voliči Štefana Harabina. Pritom opomíname dilemu v rozhodovaní voliča Pellegriniho Hlasu.

Pre mnohých skončilo prvé kolo prezidentských volieb prekvapením. Z volebných dát sa dala vyčítať nadpriemerná účasť v oblastiach kde dominuje opozícia (a teda aj typické voličstvo Korčoka), naopak, nižšia účasť bola v oblastiach kde dominuje skôr Pellegriniho elektorát. Volebný analytik Daniel Kerekes už v povolebnom štúdiu varoval, že tento fakt poskytuje väčší mobilizačný potenciál do druhého kola skôr Pellegrinimu ako Korčokovi. Najnovší prieskum od agentúry NMS Market Research zverejnený v noci z utorka na stredu však naďalej potvrdzuje, že slabinou Petra Pellegriniho je mobilizácia jeho vlastných jadrových voličov.

Vyzerá to proste tak, akoby mnoho voličov Hlasu „hlasovalo nohami“ a v prvom kole ostali jednoducho doma. Ak prídu na druhé kolo v dostatočnom počte, Pellegrini vyhrá. Prieskum však indikuje, že sa zachovajú podobne ako v prvom kole. Zdá sa to byť paradox, má však veľmi logické vysvetlenie. Pre tých Pellegriniho voličov, ktorí volia srdcom, je voľba jednoduchá: Pelle je náš, dáme mu hlas. Ale mnohí volia rozumom a ich dilema je podstatne zložitejšia:

Nedá sa generalizovať, kto a prečo je volič strany HLAS. Ale dá sa predpokladať, že mnohí z dnešných podporovateľov Hlasu sú bývalí voliči Smeru. Toho Smeru, ktorého predseda Fico onehdá ťahal Slovensko do európskeho jadra. A keď sa ten po vražde Martiny a Jána zradikalizoval, títo voliči sa uvideli v umiernenom a uhladenom Pellegrinim. Podporujú HLAS, lebo je to Pellegriniho HLAS. Podporujú túto vládu, lebo je to (aj) Pelleho vláda. Podporujú tento parlament, lebo mu predsedá umiernený, uhladený a sympatický Peter Pellegrini ako druhý najvyšší ústavný činiteľ.

Rovnako tak sa nedá generalizovať, kto a prečo je funkcionárom alebo zvoleným zástupcom za stranu HLAS. Vieme, že podobne ako Pellegrini, väčšina z nich sú bývalí Smeráci. Ale koľkí z nich prešli do Hlasu na úprimný protest proti Ficovej radikalizácii a z dôvodu zachovania kontinuity ich proeurópskych sociálno-demokratických hodnôt, a koľkí jednoducho iba preto, že vsadili na Pellegriniho ako na (v tej dobe) silnejšieho koňa, pričom už oľutovali svoj nesprávny úsudok a žiada sa im líškať pôvodnému vodcovi svorky? Viď napríklad Matúš Šutaj Eštok, v časoch vznikajúcej hlasáckej frakcie v Smere považovaný za jedného z najbližších Pellegriniho ľudí a dnes príslušník najtvrdšej Ficovej úderky, ktorému konkurujú nanajvýš tak otec a syn Gašparovci, alebo Denisa Saková, obvykle pôsobiaca veľmi profesionálnym a racionálnym dojmom, ktorá však svojho času neváhala využiť nomináciu Hlasu za členku 17 člennej Kontrolnej komisie ministerstva spravodlivosti, aby (spolu s Mariánom Kotlebom z ĽSNS) svojím nesúhlasným stanoviskom k záverečnej správe napomohla šíreniu tmárstva o úmrtí policajného exprezidenta Lučanského v prešovskom ústave na výkon trestu.

Volič Pellegriniho Hlasu sa oprávnene pýta, či po jeho zvolení za prezidenta bude HLAS pokračovať ako Pelleho hlas alebo ako Ficov hlas, či novým predsedom parlamentu bude Pelleho človek alebo Ficov človek, či HLAS na koaličných radách bude proeurópsky a prozápadný sociálno-demokratický Pelleho hlas, alebo opäť iba ďalší hulvátsky, konšpirátorský a proruský Ficov hlas. Hlasovaním za Pellegriniho zahlasujú za „svojho“ prezidenta ako najvyššieho ústavného činiteľa, ale sú v neistote, že zároveň stratia „svojho“ predsedu parlamentu, „svoju“ obľúbenú stranu, „svoj“ vplyv na vládnu politiku. Naopak, „hlasovaním nohami“ (či nebodaj priamo hlasovaním za jeho protikandidáta) potvrdia želanie, aby Pellegriniho politika bola aj naďalej politikou vládnou, parlamentnou i hlasistickou, pričom vnímajú že tá prezidentská, v prípade Pelleho prehry zosobnená Ivanom Korčokom, od Pellegriniho politiky až tak vzdialená v základných tézach asi nebude.

Summa summárum, ak Korčok vyhrá, rozhodnú o tom ani nie tak Harabinovi alebo Forróovi voliči, ale vlastní Pellegriniho voliči. Nie preto, že Pellegriniho politiku už nechcú, ale práve preto, že žiadajú jej pokračovanie.

Teraz najčítanejšie

Juraj Chovan

Som úplne normálny chalan ktorý chce žiť v úplne normálnej krajine. (A naivne verím že raz v takej žiť aj budem.)