Denník N

Volím I. Korčoka. P. Pellegrini je „Putinovec“.

Pred viac ako dvadsiatimi rokmi som narazil na zaujímavú knihu. Jej autorom bol M. Bubák vtedajší správca UPC bl. Jozefa Freinademetza. Názov knihy je Stavať na pevnom základe. Ide o preklad a spracovanie diela amerického kňaza Thomasa Williamsa, LC: Building on Solid Ground. Authentic Values & How to Attain Them. [1]

Dnes sledujem politický zápas I. Korčoka s P. Pellegrinim,  pričom  v tej súvislosti mi automaticky napadla jedna stať z uvedenej knihy. Obsah state totiž vystihuje kľúčový  rozdiel medzi uvedenými kandidátmi.  Nielen to, vystihuje základný rozdiel medzi  generáciou politikov naprieč  Európou. Vojna na Ukrajine je toho dôkazom.

„El hombre light“

V r. 1992 Enrique Rojas, známy španielsky psychiater, uverejnil knihu nazvanú El hombre light (Light človek). Porovnáva v nej vlnu produktov s prímerím „light“, ktoré zasiahli trh v 80-tych rokoch-bezkofeínová Coca-Cola, bezalkoholové pivo, bezcholesterový margarín, bezcukrové sladidlá – s novým typom človeka, ktorému chýba substancia: navonok pekná fasáda, no nič vo vnútri. 

Na scéne je „light“ a s ním celý nový spôsob pozerania sa na život: všetko je light, t.j oslabené, zriedené, vyprázdnené z obsahu.

Rojas sa domnieva, že s touto novou psychologickou klímou sa zrodil nový model človeka: tzv.“light človek“. Mohli by sme ho popísať nasledovne: sú mu ľahostajné nadprirodzené hodnoty, nepridŕža sa ničoho, iba peňazí, moci, úspechu, sexu, narcizmu a pôžitku: toto je sumár a podstata života.

„Light človek“ je človek podobný človeku, ktorého C.S. Lewis nazýva „človekom bez hrude“. Hruď (sídlo charakteru, princípu a šľachetnosti) je nezastupiteľná spojka medzi racionálnym človekom a človekom citovým. Bez princípu opúšťame to, čo je v nás najviac ľudské.

Ak by sme mali presne charakterizovať tohto tzv. “light človeka“, mal by štyri charakteristiky: hedonizmus, konzumizmus, prehnaná zhovievavosť a relativizmus. Jeho myslenie je slabé a nekonzistentné, jeho presvedčenia vratké a roztrasené. Ako celok je light človek osobou bez oporného bodu. Nemá ani pevný cieľ, ani nič, čo by dávalo zmysel jeho podujatiam.[1]

„El hombré sólido“

Rojas kladie do kontrastu s týmto človekom iného človeka, ktorého nazýva el hombre sólido-„človek pevný“. Zatiaľ čo „light človek“ napreduje vo všetkom, okrem vecí, ktoré sú v živote najpodstatnejšie, “človek pevný“ je človek, ktorý robí záväzky, ktorý sa snaží byť dôsledný, hlboký a mravne pravdivý. Snaží sa v sebe prekonávať cynický skeptizmus a je schopný byť duchovným, objavovať to, čo je v bytí v ňom a okolo neho krásne, vznešené a veľké.

„Človek pevný“, to je vlastne zrelý človek. Jeho život má smer a jeho skutky a činy zapadajú do zmyslu jeho existencie ako celku. Zrelosť – to je pevnosť. Byť zrelým znamená mať ideály a za týmito ideálmi si stáť. Toto je základný rozdiel rozdeľujúci ľudstvo.[1]

Niekde som čítal, že politika je náboženstvo, v podstate súhlasím,  poďme sa  bližšie pozrieť aké náboženstvo vyznával P. Pellegrini a I. Korčok počas verejného pôsobenia.

Z môjho pohľadu je rozhodujúci postoj kandidátov ku konfliktu na Ukrajine. R. Fico krátko po svojom nástupe obrátil dovtedajšie zahraničnú politiku „hore nohami“.

Slovensko po nástupe novej trojkoalície prestalo dodávať vojenskú pomoc Ukrajine a R. Fico začal obhajovať  kroky Kremľa čo je neuveriteľné. Netrvalo dlho a musel sa ozvať náš „starší“ brat z Prahy. Predseda vlády ČR P. Fiala to povedal úplne jasne a má pravdu. Česká televízia o prednedávnom stretnutí R. Fica a P. Fialu informovala stručne. Rozdielne názory obidvoch politikov sa prejavili i pred pár dňami na rokovaní Višegrádskej skupiny v Prahe.

„Ukrajina nie je náš problém“ povedal v rozhovore pre Českú televíziu Fico.  Fiala na tlačovej konferencii hovoril inak. „Je potrebné Ukrajinu podporovať“  povedal Fiala. Podobný postoj zaujal aj D. Tusk. Ficove výroky k Ukrajine sa však nepochybne na utorkovom rokovaní prejavia. Poľský premiér Donald Tusk dnes povedal, že ho Ficov prejav šokoval a že stretnutie ukáže, či V4 má ešte zmysel.

Predseda poľskej vlády uviedol, že nie je možný „žiadny kompromis“ s neochotou šéfov maďarskej a slovenskej vlády podporiť Ukrajinu čeliacu ruskej agresii. „Je paradoxné, že z Budapešti a Bratislavy prichádzajú také dvojznačné signály, pokiaľ ide o Putina a Rusko,“ povedal.

Český minister zahraničia Jan Lipavský sa takisto ostro ohradil:  „S názormi, ktoré propagujú ruskú propagandu, bytostne nesúhlasím. Je to Rusko, kto je agresor, je to Rusko, kto zabíja nevinných civilistov, a je to Ukrajina, ktorá potrebuje našu pomoc. Agresorovi sa neustupuje. To sú fakty a podľa toho sa riadi česká zahraničná politika,“ [3]

Čo robí náš minister zahraničných vecí ? Rokuje so S. Lavrovom…

Minister zahraničných vecí Juraj Blanár sa v tureckej Antalyi na diplomatickom fóre stretol a rokoval s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom. Informoval o tom najprv korešpondent RIA Novosti, tlačovej agentúry, ktorá je považovaná za ruské štátne a propagandistické médium. Fotku zo stretnutia zverejnilo aj ruské ministerstvo zahraničných vecí.

Podľa premiéra Roberta Fica je rokovanie príkladom „našej vyváženej a suverénnej slovenskej zahraničnej politiky na všetky svetové strany stretnutie.” Ministri zahraničia vraj hovorili o možnostiach, ktoré by mohol priniesť mierový summit vo Švajčiarsku. „O tomto stretnutí som vedel, plne som odporúčal, aby sa s ruským ministrom stretol,” povedal Fico vo videu. [4]

Rusko napadlo Ukrajinu, zabíja dva roky nevinných civilistov, Slovensko susedí s Ukrajinou na východe a predseda vlády R. Fico povie: „Ukrajina  nie je náš problém“ ! Pričom Slovensko je členom EÚ a NATO.

Aký postoj má P. Pellegrini ku konfliktu na Ukrajine ? Kopíruje R. Fica, je ticho, nemá vlastný názor. Nielen to. Na stránke www. peterpellegrini.sk  sa nachádza fotografia „chrumkavého“ P. Pellegriniho ako si podáva ruku s V. Putinom… To je silná káva !

 Ako sa zachovali koaliční poslanci v parlamente, keď sa hlasovalo o politickom súperovi V. Putina ?  Ako sluhovia „Putina.“

Navaľnyj dnes 16. februára zomrel v ruskej väznici. Ondrej Dostál (SaS) si počas rozpravy chcel uctiť jeho pamiatku minútou ticha, čo narúšali poslanci Smeru-SD.

„Keďže koaliční poslanci nedali súhlas na návrh Zuzany Števulovej držať minútu ticha za Putinovho kritika Alexeja Navaľného, ktorý dnes zomrel v Putinovom väzení, tak som využil svoje záverečné slovo navrhovateľa k návrhu novely Trestného poriadku, ktorá sa týka paragrafu 363, a aspoň zopár prítomných opozičných poslancov a poslankýň si spolu so mnou neformálnou chvíľou ticha pripomenula Navaľného pamiatku,“ napísal Dostál na svojom profile na sociálnej sieti. Poslancom Smeru-SD sa to podľa jeho slov nepáčilo. [5]

Myslím si, že P. Pellegrini sa hlási otvorene k náboženstvu V. Putina. Je to „Putinovec“. Rozumej vyznáva náboženstvo zločincov. To, že sa prezentuje spoločnou fotografiou je toho dôkazom.  Ovocie tohto náboženstva je  vidieť na Ukrajine. Dva roky trvajúce rabovanie, tisíce nevinných obetí, tisíce zmrzačených ľudí… V. Putin dnes pribíja na kríž Ukrajinu a P. Pellegrini s R. Ficom sa tvária: „Ukrajina nie je náš problém…“ Myslím si, že toto je znakom  „ El hombre light“ človeka.

Preto ho nemôžem voliť. Nechcem, aby bol podržtaška prezident. Nechcem, aby bol prezident človek, ktorý sa chváli fotografiou so zločincom Putinom. Slovensko potrebuje  prezidenta,  ktorý bude predstavovať pevný oporný bod nielen pre svojich občanov, ale aj pre spojencov v EÚ a NATO.

Na druhej strane barikády stojí I. Korčok, ktorého postoj je pevný: Rusko je agresor, Ukrajina je obeť. Bezpečnosť Ukrajiny zvyšuje aj našu bezpečnosť. Prosperujúca Ukrajina znamená nové príležitosti na rozvoj pre východ Slovenska. Takisto je jasné, že čím viac bude Ukrajina prehrávať vojnu, tým bližšie bude vojna k našim hraniciam,“ upozornil.

„Prvý predpoklad akéhokoľvek mieru je však to, že ruské bomby prestanú dopadať na ukrajinské školy, škôlky a nemocnice. A to, aký mier a za akých okolností Ukrajina akceptuje, musíme nechať na Ukrajincov. Dovtedy je našou povinnosťou podporovať Ukrajinu a robiť všetko pre to, aby sa ubránila,“ dodal.[6]

I. Korčok pomenoval veci pravým menom, zaujal zrelý postoj.

R. Fico sa ho oprávnene bojí, lebo to už nie je náš človek. Je to El hombré sólido človek.

Výsledok 1.kola prezidentských volieb bol pozitívne prekvapujúci. R. Fico a P. Pellegrini  zostali v strese a panike. Začali rozohrávať hru, že I. Korčok je vojnový štváč, ktorý pošle našich vojakov na Ukrajinu. Je to nehorázne  klamstvo a antikampaň! Na to je vodotesný protiargument.

O vyslaní príslušníkov ozbrojených síl do zahraničia rozhoduje vláda a parlament – a nie prezident.

V prvom kole som volil I. Korčoka, v druhom kole volím I. Korčoka. Spolu to dokážeme!

 

[1] Thomas Williams, LC: Building on Solid Ground. Authentic Values & How to Attain Them. Alba House, New York, 1995.

[2] https://zpravy.aktualne.cz/domaci/bratrske-vztahy-jaksepatri-fico-dal-fialovi-najevo-sve-nazor 3.3.2024

[3] https://dennikn.sk/minuta/3851519/

[4] https://www.aktuality.sk/clanok/a0Eaiev/juraj-blanar-v-turecku-rokoval-so-sergejom-lavrovom-podla-premiera-fica-to-je-vyvazena-politika-na-vsetky-svetove-strany/

[5] https://www.ta3.com/clanok/925257/poslanci-odmietli-minutu-ticha-za-alexeja-navalneho-dostal-si-uctil-jeho-pamiatku-pocas-riesenia-paragrafu-363

[6] https://hnonline.sk/slovensko/96132893-podpora-ukrajiny-je-v-slovenskom-zaujme-ide-aj-o-nasu-bezpecnost-tvrdi-korcok

 

Teraz najčítanejšie

Peter Nevedel

Volám sa Peter Nevedel. Pochádzam z Oravy. Vyštudoval som Žilinskú Univerzitu v Žiline. Zaujímam sa o kultúru, ekonomiku, politiku. Moje hobby je vytrvalostný beh-maratón. Moje bežecké krédo: Kde je cieľ tam je vôľa!