Denník N

Ani ty, Bože, ani dejiny na odkaz Jána a Martiny nezabudnú. Daj však, aby sme nezabudli ani my

Nie je to tak dávno, čo sme si zvolili nové vedenie krajiny v parlamentných voľbách. Žiaľ procedúry, ktoré spustila nová vláda na čele s R. Ficom, za aktívnej podpory P. Pellegriniho ohrozujú najmä právny štát o čom niet pochýb. V tejto situácii nemôžeme mlčať.

Raketová rýchlosť zrušenia Úradu Špeciálnej prokuratúry, novelizácia trestných kódexov bez odbornej diskusie, spôsob nominácie šéfa SIS, stranícke výmeny bez výberových konaní a v neposlednom rade útok na Ústavný súd je dôkazom toho, že R. Fico a P. Pellegrini  nenechávajú nič na náhodu.

Bola to práve vražda Jána Kuciaka a Martiny  Kušnírovej, ktorá spustila masívne protesty po celej krajine. Boli to práve masívne protesty, ktoré donútili odísť nedotknuteľných ľudí ako R. Fico a R. Kaliňák zo svojich postov. To čo nasledovalo potom boli otrasné zistenia ako fungovala sieť „našich ľudí“ naprieč celou štátnou správou.

Po roku 2020 sa spustilo vyšetrovanie, ktorého výsledkom bolo právoplatne odsúdených 30-40 čelných predstaviteľov štátnych inštitúcii, ktoré mali garantovať právny štát a nezávislosť príslušných inštitúcii. Je neuveriteľné, že medzi odsúdenými bol šéf špeciálnej prokuratúry.

Hneď po voľbách sa Fico pustil s plnou „vervou“ do demontáže právneho štátu. Nie je to nič iné len pomsta, snaha poistiť si svoju moc, zaistiť si dozor nad inštitúciami právneho štátu. Nechce, aby on a jeho politickí kamaráti museli opäť zažívať pocit, že im hrozí väzenie. Nápomocný mu je najmä jeho „učeň“ P. Pellegrini. Usudzujem, že P. Pellegrini nie je slobodný človek. Prvý prejav predsedu NR SR o nastolení novej politickej kultúry bol pekný, žiaľ dnes možno povedať, že to boli prázdne frázy.

Okolo r. 2017 R. Fico tvrdil, že Slovensko chce byť jadrom EÚ, dnes nás vedie do jadra Ruska, ku ktorému sa hlási iba Maďarsko a Bielorusko. Takúto politiku kedysi viedol V. Mečiar, a výsledkom boli demarše a Slovensko ako „čierna diera Európy.“ P. Pellegrini  mu v tom poslušne asistuje.

Pellegrini ako prezident by bol splnený sen predsedu SMERu z viacerých dôvodov. Stačí si spomenúť na minulosť ako R. Fico hľadal únikovú cestu na Ústavný súd. Narazil na vtedajšieho prezidenta A. Kisku. Ten mu jasne odkázal, že ho určite nevymenuje za predsedu Ústavného súdu ani za jeho sudcu. Podobný scenár nie je vylúčený ani teraz. Takisto by mohol P. Pellegrini ako prezident pomôcť „rehabilitovať kamarátov“, ktorí sedia vo väzení formou amnestie.

Kľúčový podiel na atmosfére oslabovania právneho štátu majú práve R. Fico a P. Pellegrini. Toto právne zneistenie prinesie pokoj najmä osobám, ktoré unikajú pred spravodlivosťou napr. zločincom, korupčníkom.

Pri všetkej úcte k P. Pellegrinimu som presvedčený, že jeho prípadným zvolením bude pokračovať devastácia právneho štátu, čo v praxi môže znamenať systém „vlády našich ľudí vo všetkých sférach života.“ Preto ho nemôžem voliť.

Milý volič, prosím príď v túto sobotu k voľbám, nebuďme ľahostajní, nedovoľme, aby sa vrátili staré časy!

Ján Kuciak a Martina Kušnírová poctivo hľadali pravdu, nezabúdajme na to prosím.

Modlitba pri spomienke na Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú, ktorá zaznela z pódia pri proteste Za slušné Slovensko v Bratislave, 21.2.2019.  Modlitbu predniesol katolícky kňaz M. Bubák.

Drahý Bože,

dovoľ nám, aby sme sa dnes, vo výročitý deň násilnej smrti Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej k tebe pomodlili. Chceme sa modliť nielen za nich, ale aj za všetkých tých, ktorých ich smrť ovplyvnila. A ovplyvnila každého. To, čo bol pre USA pád Dvojičiek v roku 2001, je pre Slovensko vražda týchto dvoch mladých ľudí. Slovensko po ich smrti už nie je to isté.

Prosíme ťa teda v prvom rade, Bože, za nich dvoch, za Jána a Martinu. Ich smrť prekvapila, lebo prišla nečakane. Avšak určite ich nenašla nepripravených. Ján a Martina boli veriaci ľudia a hoci neboli bez chýb, svoju vieru v teba aj žili. A tak veríme, že teraz sú už u teba. Prosíme ťa, odpusť im previnenia, ktorých sa dopustili z ľudskej krehkosti, a odmeň ich za všetko to dobro, ktoré vo svojom živote vykonali. Predovšetkým ich však odmeň za ich odvahu, s ktorou sa púšťali do odhaľovania zla a nespravodlivostí, páchaných mocnými tohto sveta. Odvahu, ktorá ich nakoniec stála život.

Predovšetkým ich však odmeň za ich odvahu, s ktorou sa púšťali do odhaľovania zla a nespravodlivostí, páchaných mocnými tohto sveta.

Prosíme ťa, Bože, aj za ich rodičov, súrodencov a najbližšiu rodinu, ktorých sa ich násilný odchod z tohto sveta dotkol určite najviac. Nikto z nás nie je schopný naplno precítiť, čo títo ich najbližší v sebe prežívajú. Tešili sa na ich svadbu, no prišiel ich pohreb. Tešili sa na ich deti, no ich deti už neprídu. Prišlo však čosi iné: Ján a Martina neostali bezdetní: ostal po nich jasný odkaz, silný príklad a svedectvo ich života. Ani ty, Bože, ani dejiny im to nezabudnú. Daj však, aby sme nezabudli ani my.

Prosíme ťa, Bože, aj za ich vrahov. Tak veľmi by sme si želali, aby boli odhalení a vydaní do rúk spravodlivosti. My ťa však, Bože, prosíme ešte o čosi viac: aby sa títo ich vrahovia a celá tá diabolská sieť okolo nich dali na pokánie, aby si uznali svoju vinu, aby si ju priznali, aby spoznali jej dôsledky a aby prosili teba i tých, ktorým ublížili, o odpustenie. Prosíme ťa, Bože, o obrátenie ich sŕdc a o schopnosť využiť šancu, ktorú im svojím odpustením ponúkneš, aby začali nový život.

Prosíme ťa, Bože, za nás, za všetkých občanov Slovenska. Smrť Jána a Martiny našu krajinu veľmi rozdelila. Je v nás veľa hnevu a túžby po pomste. Stávame sa voči sebe navzájom agresívnymi, arogantnými a z našich vzťahov odchádza základná ľudská slušnosť. Prosíme, Bože, o schopnosť nepoddávať sa zlu, ale toto zlo v sebe i okolo seba – podobne ako Ján a Martina – rozpoznať, demaskovať a jasne ho pomenovať. Zlo je silné len vtedy, keď je skryté a nerozpoznané. Zlo odkryté a rozpoznané svoju silu stráca.

Zlo je silné len vtedy, keď je skryté a nerozpoznané. Zlo odkryté a rozpoznané svoju silu stráca.

Prosíme ťa, Bože, aj za našich politikov. Počas posledného roka od smrti Jána a Martiny sa veľmi nevyznamenali. Pri voľbách sme im dali do rúk moc v nádeji, že nás i našu krajinu budú viesť k rozvoju, k rastu a prosperite.

Namiesto tvorivého tímu, ktorý by dokázal pracovať spolu pre naše dobro, sme sa však dočkali rozvadenej skupiny, ktorá si nectí zákon a ktorej členovia sa navzájom nenávidia, lebo jediným záujmom väčšiny z nich je ich vlastný prospech. Potrebujeme politikov, ktorí sú schopní zabúdať na seba a ktorých jediným cieľom je národné zmierenie a dobro spoločenstva.

Potrebujeme ľudí, ktorí vedia spájať, a nie rozdeľovať, vizionárov, ktorí vidia ďaleko do budúcnosti, vodcov, ktorí sa vedia obetovať. [1]

(Celý prednes je uvedený v priloženom linku)

[1] https://www.postoj.sk/40828/ani-ty-boze-ani-dejiny-na-odkaz-jana-a-martiny-nezabudnu, 21.februára 2019

Teraz najčítanejšie

Peter Nevedel

Volám sa Peter Nevedel. Pochádzam z Oravy. Vyštudoval som Žilinskú Univerzitu v Žiline. Zaujímam sa o kultúru, ekonomiku, politiku. Moje hobby je vytrvalostný beh-maratón. Moje bežecké krédo: Kde je cieľ tam je vôľa!