Denník N

Malinová, Pellegrini, Korčok a Krisztián Forrró

Keď som bola malá, bola som presvedčená, že mesto je tam, kde sa rozpráva po slovensky a dedinu charakterizuje maďarčina. Vyrastala som totiž v Bratislave a na prázdniny som chodila do Radvane nad Dunajom, malej dediny za Komárnom.

Po maďarsky sa táto dedina môjho detstva volá Dunaradvány. Moji rodičia sa zhovárali po slovensky, mama bola Maďarka a otec nevedel vôbec po maďarsky. Vedel len povedať igen a nem. Chodila som do slovenských škôl a žila v slovenskom prostredí.

Starý otec, teda otec mojej mamy, bol v Radvani na Dunajom kalvínskym farárom. Ľudia v dedine ho volali tiszteletes úr. Každé prázdniny sme my deti trávili u starých rodičov. V Radvani ticho tečie mohutný Dunaj, v tých končinách má silný prúd a všade znie hlboká maďarčina, reč, ktorá je pre mňa tým najkrajším jazykom, pretože je súčasťou môjho detstva. Aj keď jej otec vôbec nerozumel.

Vyrastala som skrátka v tolerancii voči národnosti, kultúre, zvykom. Preto dodnes nesmierne citlivo vnímam nedostatok tolerancie. Ten sme, žiaľ, po Nežnej revolúcii voči maďarskej národnostnej menšine zažili pomerne často.

Prípad Hedvigy Malinovej

Zbytočné je už vyťahovať nehorázne citáty bývalého predsedu SNS Jána Slotu o „hajzloch maďarských“, o „mongoloidných typoch s krivými nohami“, či o tom, že Slováci pôjdu „do tankoch a pôjdeme a zrovnáme Budapešť“. Stačí si spomenúť na prípad Hedvigy Malinovej, ktorú v auguste 2006 zbili v Nitre len preto, že ju počuli hovoriť po maďarsky. Keď ju akísi výrastkovia mlátili, kričali na ňu: „Na Slovensku po slovensky.“ Na blúzku jej ešte napísali: „Maďari za Dunaj.

Čerstvým predsedom vlády bol vtedy Robert Fico a ministrom vnútra Robert Kaliňák, keďže voľby v júni 2006 vyhral Smer.  Miesto toho, aby kompetentné orgány hľadali vinníkov tejto bitky, slovenskí policajti obvinili jej obeť – Hedvigu Malinovú. Vraj si útok vymyslela. A to aj napriek publikovaným fotkám, na ktorých bolo na tvári Malinovej vidieť zjavné stopy po násilí. Malinová sa zase verejne vyjadrila, že ju policajti nútili, aby povedala, že si bitku vymyslela.

Fico a Kaliňák dokonca zorganizovali  necelý mesiac po incidente tlačovú besedu, na ktorej  obvinili Malinovú z klamstva, aj keď  prípad ešte nebol vyšetrený, čím hrubo zasiahli do vyšetrovania. Malinová trvala na svojej verzii, že ju prepadli. A opakovala, že vyšetrovatelia   na ňu vyvíjali veľký nátlak, aby zmenila svoje tvrdenia a priznala sa, že si celý incident vymyslela.  Polícia ju obvinila z krivej výpovede. Zvrat prišiel až v roku 2010, keď  sa premiérkou stala Iveta Radičová, ktorá sa Malinovej ospravedlnila. Ale hneď, ako Fico v roku 2012 opäť zasadol do premiérskeho kresla a Kaliňák na ministerskú stoličku, kauza sa znovu otvorila v pôvodných koľajach a orgány činné v trestnom konaní obžalovali Malinovú z krivej výpovede. Malinová kvôli šikane štátnych orgánov doslova ušla do Maďarska,  kde prijala maďarské občianstvo.  Túto absurdnú kauzu, ktorá sa ťahala dvanásť rokov, v novembri 2018 uzavreli maďarské súdy, ktoré úplne stiahli akékoľvek obvinenie Malinovej. Tí, čo Malinovú zbili, ostali dodnes  nepotrestaní.

Malinová a Pellegrini

Táto bezprecedentná kauza s prvkami hrubej netolerancie voči národnostným menšinám a ešte hrubšej manipulácie orgánov činných v trestnom konaní, sa diala počas dvoch vlád Smeru. Strany, kde mimochodom od roku 2014 bol podpredsedom Peter Pellegrini. Ten istý  Pellegrini, ktorému pred druhým kolom volieb na funkciu prezidenta vyslovil podporu neúspešný kandidát na prezidenta Krisztián Forró, slovenský politik maďarskej národnosti, predseda strany Aliancia – Szövetség.  Svoje rozhodnutie vysvetlil slovami, že podľa neho Pellegrini  bude lepšie riešiť problémy maďarskej národnosti, než Ivan Korčok.„Dostali sme prísľub,“ hrdo oznámil Forró na spoločnej tlačovke s Pellegrinim a pokračoval:  „že ak má naša komunita problém, alebo otázky, ktoré treba riešiť, budeme mať možnosť tieto otázky prezentovať.“ 

Nuž, zrejme  Forró je nesmierne veľkorysý, ak mu stačí podobný prísľub na to, aby kohosi verejne podporil. Na druhej strane ale je nepochopiteľné, prečo si  nespomenul na prípad Hedvigy Malinovej a prečo aspoň v tejto chvíli nežiadal Pellegriniho, aby sa predstavitelia strany Smer za jej šikanovanie ospravedlnili. K druhému kandidátovi na prezidenta, k Ivanovi Korčokovi takúto veľkorysosť nepredviedol keď povedal: „V prípade pána Korčoka vieme veľmi dobre, že mal možnosť spraviť ústretové kroky voči našej komunite. Nespravil tak napriek tomu, permanentne je v blízkosti vládnych garnitúr. Aj v minulosti bol viac ako desať rokov.“

Na premiéra Pellegriniho zabudol

Forró podľa všetkého zabudol, že  Pellegrini na rozdiel od Korčoka nielenže bol v blízkosti vládnych garnitúr, ale pomerne dlhé obdobie za posledných desať rokov tú vládnu garnitúru aj tvoril a dva roky bol dokonca na jej čele. Pripomeňme, že v roku 2014 počas druhej vlády Fica sa stal ministrom školstva. V roku 2016  bol podpredsedom vlády pre investície a rozvoj a v rokoch 2018 až 2020 bol  predsedom vlády. Ani v jednej zo svojich funkcií sa nezaujímal o maďarskú národnostnú menšinu, či maďarskú komunitu, ako slovenských Maďarov označuje Forró. A  Korčok  počas tohto obdobia bol najmä – síce vo vysokých, ale diplomatických funkciách.  V rámci nich prakticky nemal dosah na riešenie vnútropolitických otázok, nielen na problematiku národnostných menšín na Slovensku.

Hazardovanie s budúcnosťou Aliancie

O čomsi  ale Forró nehovoril, keď vedľa Pellegriniho verejne prisľúbil, že on a jeho strana Aliancia podporia Pellegriniho.  Po prvé, nehovoril o tom, že tento krok – teda verejnú podporu Pellegrinimu, nekonzultoval s ostatnými predstaviteľmi Aliancie.  Mózes Szabolcs z Aliancie Forróa za to rázne kritizoval. Podľa neho je  poburujúce, že  členovia predsedníctva strany sa o tom dozvedeli iba z televíznych obrazoviek.  „Zodpovední ľudia takto nehazardujú s budúcnosťou strany ani s maďarskou komunitou,“ napísal  Szabolcs na sociálnej sieti.

Obdiv k Viktorovi Orbánovi

A Forró nehovoril ani o  obdive k maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi, ktorého pokladá za „zaslúžene uznávaného politika.“ Hoci Orbán ako dlhoročný maďarský premiér systematicky narúša  európske demokratické hodnoty, teda slobodu verejnoprávnych médií, práva menšín, činnosť mimovládnych organizácií, či  akademické slobody. Práve kvôli tomu  už niekoľko rokov politológovia charakterizujú  Maďarsko ako hybrid medzi autoritárstvom a demokraciou, smerujúcim čoraz viac k autoritárstvu.

Pre viac ako pozitívny vzťah k Putinovi, ktorý sa nezmenil ani po krvavej okupácii Ukrajiny ruskými vojskami, si Orbán vyslúžil prirovnanie, že je  trójskym koňom Putinovho Ruska. Orbána dodnes teší, že spolupráca medzi Maďarskom a Ruskom je, ako podčiarkol „založená na vzájomnom rešpekte“. A práve pozitívne hodnotenie  Orbána spája Forróa s Pellegrinim. Len si pripomeňme, že Pellegrini sa o Orbánovi vyjadroval pochvalne aj ako opozičný poslanec v apríli 2022: „Konzervatívno-národnú politiku Viktora Orbána podporuje drvivá väčšina voličov, pretože prináša stabilitu a prosperitu všetkým Maďarom.“ 

Slovensko – odtrhnuté územie

Pellegrini na rozdiel od druhého kandidáta na prezidenta Korčoka mlčal, keď sa Orbán v júli 2023  vyjadril o Slovensku, ako o „odtrhnutom území“ z maďarskej krajiny, alebo keď mal na krku šál s mapou veľkého Uhorska, teda Slovenska, nakresleného ako súčasť Maďarska.

Korčok tieto slová chápe ako militantný nacionalizmus a nebezpečný slovný útok na územnú integritu Slovenska. „Prvým krokom je vážiť slová, ktoré majú v politickom a verejnom diskurze rovnakú váhu ako činy. Znamená to prestať nazerať na suseda ako na odtrhnuté územie. Tak dlho, ako pretrvá táto percepcia u našich susedov, tak dlho budeme rukojemníkmi histórie,“ podčiarkol Korčok.

Trójsky kôň Ruska pomáhal aj Pellegrinimu

Približne dva týždne pred slovenskými parlamentnými voľbami vo februári 2020 Pellegrini ako vtedajší slovenský predseda vlády navštívil Maďarsko na pozvanie premiéra Orbána. Investigatívne centrom Jána Kuciaka nedávno zverejnilo informáciu, že Pellegrini požiadal Orbána, aby mu zaistil stretnutie v Moskve. Pellegrini sa navyše mal na stretnutí vyjadriť, že dobré vzťahy s Ruskom sú mu dôležitejšie, ako s USA. Ruský premiér Michail Mišustin vzápätí naozaj v Moskve Pellegriniho prijal.

 Rozklad demokracie a národnostná problematika

Krisztián Forró a Peter  Pellegrini teda majú spoločné to, že ich nevyrušuje rozklad demokratických hodnôt. Že  politici, ktorí sú nositeľmi podobného rozkladu, ako je Orbán, či Putin, sú im bližší, než tí, čo demokratické hodnoty obhajujú.  Slová Forróa o potrebách maďarskej komunity na Slovensku len majú zakryť jeho ignorovanie devalvácie demokracie na orbánovský spôsob. A práve obhajoba demokratických hodnôt je tým najpodstatnejším v posolstve Ivana Korčoka. Nie nadarmo sa Korčok hlási k odkazu Novembra 89, teda k obdobiu, ktoré zvrhlo totalizmus a autoritárstvo.

Forró  urobil to, čo mnohí politici pred ním a čo sa v súčasnosti najmä vďaka Putinovi a Orbánovi stáva čoraz bežnejšie. Schovávať rozklad demokracie pod národnostnú problematiku menšín je lacným trikom, v dejinách veľakrát zneužívaným. V týchto chvíľach je otázne, či a koľko ľudí na Slovensku na tento trik naletí.

Zneužívanie problematiky národnostných menšín je ale hra s ohňom. Jej rukojemníkom  je každý radový občan a môže sa obrátiť aj voči tým, ktorí ju vyvolajú.

Teraz najčítanejšie