Denník N

Často opakované, poďme voliť.

Iste už všetci vieme, že zajtra sa konajú voľby do Národnej rady.  Vieme aj to, že vo  voľbách občania delegujú právomoc na  svojich zástupcoch, ktorými sú práve poslanci. Možno nie všetci ale vieme to, že Národná rada je orgánom štátnej moci, reprezentuje suverenitu štátu a ľudu. Pôsobí v oblasti zákonodarstva, v oblasti kontroly, v oblasti tvorby štátnych orgánov a v oblasti vnútornej a zahraničnej politiky.

V posledných rokoch v spoločnosti vládne apatia a nechuť ísť voliť. Túto náladu poďme spoločne prelomiť. Uvedomme si, že využitím volebného práva môže každý z nás prispieť malým, ale dôležitým podielom na rozhodovaní o budúcom vývoji Slovenska. Verejný záujem totiž neexistuje mimo nás, práve naopak, týka sa nás všetkých a hlavne všetkým by mal  prinášať prospech.

Viacerí nevedia akú stranu a koho si vo voľbách vybrať, na základe akých kritérií? Ktorá strana je tá správna? Tá, ktorá nás oslovila volebným programom? Tá, ktorá v minulosti splnila volebné sľuby? Má osobnosti, ktoré poznáme? Sú pracovité, skúsené, odborné, ľudské…….?  Každý z nás preferuje niečo iné. Kritérií výberu je viac.  Dôležité je však ísť voliť a nie sa sťažovať!

A na záver tohto blogu si dovolím ešte jednu vetu o politickej kultúre. Pod týmto pojmom často vnímame iba to, ako sa správajú naši politici, ale to nie je úplný výklad tohto slovného spojenia. Pod politickou kultúrou treba rozumieť aj to, ako sa občania zaujímajú a aktívne zúčastňujú na správe veci verejných, preto buďme „politicky kultúrni“.

 

Teraz najčítanejšie