Denník N

Pán Bugár už dosť, odíďte!

Pri čítaní rozhovoru Štefana Hríba v .týždni so Zsoltom Simonom človek nadobudne dojem, že novinári v skutočnosti toho vedia oveľa viac, než verejnosti prezradia. Mená, ktoré spomína Štefan Hríb, tam nefigurujú náhodne. Treba sa pýtať pána Bugára, či neschopnosť presvedčiť pravicových voličov neväzí aj tam.

Už odpradávna je známe, že nedá sa sedieť na dvoch stoličkách. Z jednoduchého dôvodu, spadnete medzi ne a škaredo sa udriete. A práve to sa v sobotu stalo Bélovi Bugárovi. Voliči mu vystavili vysvedčenie a namiesto toho, aby si priznal, že za nízky volebný výsledok vlastnej strany môže on sám a jeho nečitateľná politika začína obviňovať predstaviteľov iných strán a dokonca médiá, ktoré skresľovali jeho výroky.

Nenechajme si vnútiť predstavu prestarnutých politikov  o štandardnosti resp. neštandardnosti politických strán. Ak alternatívnym pomenovaním „štandardnej“ strany má byť názov „mafiánsky spolok“, tak je čas predefinovať aj názov „demokratická krajina“.

Je nemysliteľné, aby stranu spájali len záujmy, ako deliť korisť. Ako si rozporcovať krajinu a ktorému priateľovi dohodiť výhodné obchody so štátom.

Pri čítaní rozhovoru Štefana Hríba v .týždni so Zsoltom Simonom človek nadobudne dojem, že novinári v skutočnosti toho vedia oveľa viac, než verejnosti prezradia. Mená, ktoré spomína Štefan Hríb, tam nefigurujú náhodne. Treba sa pýtať pána Bugára, či neschopnosť presvedčiť pravicových voličov neväzí aj tam.

Už minulá spolupráca Mostu-Híd so Smerom v Košiciach bola jasnou hrozbou pokračovania podobnej
spolupráce na celoštátnej úrovni. Ľudia, ktorí sa jasne pýtali, či Most pôjde so Smerom alebo nie, nevarili z vody. Tá predstava bola založená na reálnych obavách a Béla Bugár im nedokázal dať jasnú odpoveď. Alebo, nechcel. Stará líška si myslela, že okabáti každého. No v tomto prípade bol Havran šikovnejší.

Jasným vymedzením sa proti Smeru a ponúknutím reálnej šance pre zdravé a bezkorupčné Slovensko, prekreslil Matovič politickú mapu Slovenska. Obviňovať Matoviča z neštandardnosti ešte aj v týchto chvíľach je obrovský omyl Bélu Bugára. Odporučil by som mu, prečítať si knihu rozhovorov s Václavom Havlom. Havel si tam sníva svoj sen o demokracii, kde by do parlamentu boli volené jednotlivé osobnosti. Tento sen zrealizoval svojím projektom práve Igor Matovič. Ak sa na kandidátke hnutia dostanú do parlamentu osobnosti, ktoré sú rozhodnuté spolupracovať na rozvoji krajiny a sú ochotné podporovať vládu, ktorá nebude kradnúť, je to minimálne základným kameňom,  na ktorom sá dá stavať a pokúsiť sa spolupracovať. Ak niekto túto predstavu odmieta, len si na sebe necháva tieň podozrenia s akou predstavou do politiky išiel on sám. Zároveň tým označuje za neštandardného politika aj Václava Havla. A to je už silná káva.

Most-Híd získal v sobotňajších parlamentných voľbách menej, než pred štyrmi rokmi. V štandardnej demokratickej krajine, predseda strany, ktorá nenaplnila očakávania členskej základne, ponúkne svoju funkciu k dispozícii. Namiesto toho Béla Bugár hľadá vinníka v každom len nie v sebe a vo vlastnej strane. Snaží sa vložiť do rúk Čierneho Petra do rúk Richardovi Sulíkovi alebo Igorovi Matovičovi. Ponúka nereálnu predstavu a dotlačiť ich do spolupráce so Smerom. Vie, že by to bola ich samovražda. Snaží sa využiť Kotlebu na knock-outovanie svojich súperov. Hovorí o hrozbe pre Slovensko, ale sám sa opäť nechce namočiť.

Jediným pozitívom, ktoré môžme teraz pripísať Mostu je zjednotenie slovenských a maďarských politikov a schopnosť spolupracovať v jednej strane. V tom treba pokračovať. Most-Híd musí nájsť osobnosť, ktorá dokáže túto predstavu ďalej šľachtiť a rozvíjať. Ak  Most-Híd naozaj razí predstavu o slovensko – maďarskej spolupráci, mal by sa pokúsiť nájsť prienik aj s SNS. Ak sa o to ani nechce pokúsiť, hrá od začiatku len na predčasné voľby. Predstava, že spolupráca so Smerom je dnes prijateľnejšia, než spolupráca s „novou“ SNS je absurdná. Navyše, ak spoluprácou s SNS môžme oslabiť elektorát Kotlebu je to priam historická výzva. Zrejme by k tomu mal Most-Híd pristúpiť, ale už bez otca zakladateľa.

Béla Bugár rád žartuje. Na označenie v predvolebnej diskusii, že je matadorom slovenskej politickej scény, kontroval smiechom a pokusom o vtip, „má“ vraj rád býky. O niečom to svedčí, no v sobotu vyhral býk.

Teraz najčítanejšie