Denník N

Prečo prehrali (štandardní) pravicoví politici

„Klasickí“ (pravicoví) politici ani za 8 rokov v opozícii (s prestávkou) nepochopili, že od roku 2006 je tu iný volič a ten už nedá na prázdne sľuby. Jeden je odchovaný na tvrdom manažmente, kde mu nikto nič neodpustí, mnohí mladí „pravičiari“ sú vzdelanejší, mnohí videli zahraničie, vedia, ako sa riadi, ako sa vyhodnocuje. Tu už sladkými rečičkami neuspejú.

A ešte viac ich vyškolila Gorila. A tí volili strany, kde videli konzistentné činy a dlhodobo čitateľnú politiku – SaS a OĽaNO (ekonomika, protikorupčné aktivity).

Bojíš sa voliť? Neboj.

K tomu sa pridala druhá časť nespokojných voličov, ktorí sú tiež proti systému, ale „jednoduchším spôsobom„, nerobia si denne analýzy článkov na SME, eNku, Trende a inde (kde to tiež je často mozgová forsáž len v iných farbách) počas obedu za PC. A výsledok je tu.

Vyhrali vrecia zemiakov a tí, čo sa vedeli jasne odlíšiť od korupcie a politizácie a od Smeru, a spojiť sa proti nemu. Vyhrali tí, čo stáli za svojim slovom a nevajatali prázdne reči. A tie prázdne reči ešte popíšem, lebo nie každý vo svojej vlastnej bubline chápe, čo si mnohí ľudia pod týmto spojením predstavujú.

Prázdne reči

„Prázdne reči“ za posledných 4 – 8 rokov porazili štandardné strany. (Boris Kollár sa ešte doteraz na tom usmieva a teší, ako vyhral). Ak nás trápia jasné veci – korupcia, zdravotníctvo, zlodejiny a schránky, tak aj keď sa to nezdá, existujú na to pomerne jednoduché riešenia. A pomerne jednoducho a jasne sa dajú aj prezentovať.

A tie návrhy musí byť vidieť a niekto musí za nimi viditeľne stáť. Nie 2 týždne pred voľbami. Nie „komentovaním“ bez činnej dohry.

Ak totižto (politici, aktivisti) 4 roky hovorím (vy hovoríte) o korupcii, tak 4 roky navrhujem, ako to napraviť, nie 2 týždne pred voľbami. Ak 4 roky hovorím o obsadení štátu, tak 4 roky navrhujem, ako to napraviť, ako to napravím, a nie 2 týždne pred voľbami v jednej vete v programe. Ak 4 roky hovorím o zlom súdnictve, tak 4 roky navrhujem, pretláčam, masírujem, o čo mi ide, a že si za tým naozaj stojím, a nie (len) 2 týždne pred voľbami. A nie, nestačí to hlasno a teatrálne konštatovať, že Fico (zas) niečo po-kašľal alebo obsadil.

Vyhrali (okrem iných) strany, ktoré sa takto 4 roky správali a svoju konzistenciu potvrdzovali, aj keď hoci niektoré aj podivnou formou (Matovič). Prehrali strany, ktoré robili 4 roky skôr komentátorov Fica a novinárov, než politikov, prehrali strany, ktoré vajatali, ktoré sa nevedeli bez inotajov ani vyjadriť, a ktoré rozbíjali pravicovú vládu ešte skôr, než bola vytvorená.

A prečo je dôležité to tie 4 roky robiť? Lebo volič bude vedieť, čo od nás môže čakať, čo máme dávno pripravené (nie 2 týždne či mesiac pred voľbami) a čo môžeme hneď po voľbách spustiť, lebo sme to robili tie celé 4 roky.

Ťažko totiž môže volič niečo vedieť, čo chceme robiť, ak sme len komentátormi Fica a každý týždeň tvrdíme niečo iné. Keď naše riešenia a návrhy sú len také proforma ficoviny vyťahované mesiac pred voľbami zo skríň. Keď nemáme program a robíme ho až 2 týždne pred voľbami a vlastne sme ho nemali ani čím (činmi) potvrdiť, že je to náš program.

Prečo neverím politikom
Čo majú spoločné Slovensko, Ukrajina, Estónsko a Grécko
Ako funguje ovládnutie štátu

Poučenie

Poučenie z týchto volieb? Žijete (politici a aj novinári a aktivisti) v 21. storočí, volič je iný, na Slovensku špeciálne. Poučený 90. rokmi, vyškolený Gorilou, pamätajúci si krízu 2008 a jej riešenia. Len politici žijú ešte stále v 90. rokoch minulého storočia. Program „Lebo Fico“ nie je 4 ročný program a nemá šancu osloviť, ako kedysi program „Lebo Mečiar“. Žijete v inom storočí.

Média karpatsko-slovenské

Ukazuje sa ešte niečo. Že ani hlboké masírovanie aktivistami a neziskovami nenahradí neexistujúci dlhodobý program strán. Takéto masírovanie len pomáha tým, čo nejaký svoj „dlhodobý“ program majú. Možno aj divoký.

Páni a dámy. Ružové, aj modré okuliare dole. Odkaz novinárom by mohol znieť, že ani hanenie voličov (ktoré znova začína), že nechcú voliť strany bez uveriteľného programu, nie je riešenie. Teda ak ich nechceme zahnať do kúta a nechať ich voliť napr. Kotlebu alebo Kollára. Sú to tisícky rokov známe sociologické a psychologické veci – ak niekoho zatlačíte až moc do kúta, začne sa brániť, rôznými metódami. Ktoré sa nám nebudú a nemusia páčiť. Alebo bude voliť kohokoľvek, kto mu pomôže sa (akokoľvek) brániť. Nehľadajte v tom ani náhodou nejaké racionálne riešenie (fight or run) a neodvodzujte z toho ďalšiu ostrakizáciu Slovenska.

A ak, milí novinári a aj aktivisti, 4 roky píšete o korupcii a o jej neriešení, ak 4 roky poukazujete na kradnutie a mizerné súdnictvo či ovládnutie polície, prokuratúry a kontrolných orgánov, tak sa pýtam (vy sa máte pýtať), prečo to moje preferované strany nemajú v „dlhodobom“ programe a prečo ten program dlhodobo nepresadzujú. Pýtať sa potom na to 2 týždne pred voľbami, lebo vidím prúšvih, že to voličom vadí, je prúšvih žurnalistiky aj aktivizmu.

Alebo je len nepríjemným obrazom tejto karpatskej republiky.

Záver

Pred pár dňami som napísal, že ostrakizovanie voličov a bagatelizovanie chýb politikov bude viesť k tomu, že budú víťaziť Kotlebovia. Neteší ma, že sa tak stalo, ale nevidel to len ten, kto to vidieť nechcel. A obávam sa, že tento trend bagatelizácie politikov a ostrakizácie voličov bude pokračovať (už pokračuje) a dovedie Kotlebu do vlády 2020 (2018).

Riešenie je inde, než v hanení voličoch a nebude také jednoduché, že si napíšeme hejterské články na nich a ostaneme vo svojej bubline. A nebude to ani pre (stále) opozičných a pravicových politikov bezbolestné riešenie.

Zmeny v politizácii, korupcii a ovládnutí štátu a štátnej správy budú musieť prísť. Ako som napísal pri výzve na volenie – ak to neurobia, budú to ich (a možno aj naše) posledné 4(?) roky. A premaľovanie reality médiami a aktivistami (z pohľadu ich bubliny) tomu nepomôže. Len poctivá zmena na každom „fronte“.

Ako píše Michal Havran – Spamätajte sa. Kým ešte máme čas.

Podporte článok na Vybrali.SME.sk pošli na vybrali.sme.sk alebo zdieľajte na FB.

Teraz najčítanejšie

Anton Piták

Som hrdý Oravák a Slovák. Tento kraj a túto krajinu milujem a záleží mi na Slovensku a na tom, aby nám odtiaľ neutekali deti. Som (stredo)pravičiar, občiansky demokrat telom aj dušou. Som aktívnym členom strany SPOLU - občianska demokracia, za túto stranu som okresným predsedom za Oravu a čerstvým členom predsedníctva. Som lokálny aktivista a "čistokrvný" občiansky demokrat. Homo politicus. Programátor a ajtíčkar. Vyučujem počítačové krúžky, keďže štvrtá priemyselná (či skôr digitálna) revolúcia nás čaká a neminie. Moji žiaci sú úspešní výhercovia súťaží, programátori aj programátorky, a reprezentanti Slovenska. Aktívne pracujem v strane, aby sme priniesli Slovensku občiansku politiku s občanom v strede záujmu. V posledných parlamentných voľbách som za stranu SPOLU (v koalícii s PS) kandidoval do parlamentu s číslom 39. Zaujímam sa o lepšie školstvo a profesionalizáciu (depolitizáciu) štátnej/verejnej správy.