ECB opäť zakročila

Ďalší pokles základnej depozitnej sadzby.
Vývoj Európskej ekonomiky sa nevyvíja podľa predstáv ekonómov. ECB preto pristupila k ďalším opatreniam na rozhýbanie ekonomiky. Zvýšenie mesačného nákupu cenných papierov na 80 miliárd EUR a znižovaním sadzieb. Základná depozitná sadzba klesla na mínus 0,4% z pôvodných -0,3%, platné k 16.03.2016. Prejaviť by sa to mohlo na lacnejších hypotékach. Kedže nejde o výrazné zníženie sadzby, tak nemožno očakávať okamžitú reakciu bánk na úrokových sadzbách. Základná úroková sadzba v negatívnom pásme znamená, že ak si chcú finančné domy uložiť peniaze v centrálnej banke platia jej za to v podobne mínusových úrokov. Ak je sadzba v pozitívnom pásme, uložené peniaze rastú. ECB tým chce motivovať banky, aby požičiavali viac peňazí firmám, ľuďom. Banky ale túto sadzbu nemôžu premietnuť do vkladov ľudí. Je nepredstaviteľné, aby ste si svoje peniaze uložili v banke a každý mesiac tam mali menej a menej. Ak sa nebavíme o poplatkoch :)
ECB zároveň znížila hlavnú refinančnú sadzbu z 0,05% na 0%. Za túto sadzbu si banky požičiavajú od Európskej centrálnej banky (ECB).
Celý rozpor zpočíva v tom, že na jednej strane ECB svojimi opatreniami tlačí na banky, aby požičiavali viac peňazí a na druhej strane nariadeniami sprísňujú ich poskytovanie. Napríklad obmedzovanie poskytovania úverov so 100% financovaním banky, alebo postupné skracovanie doby spotrebných úverov. Aktuálne je maximálna doba 8rokov.
Pozitíva:
- lacnejšie pôžičky
- nízke úroky vydržia dlhšiu dobu
- rast cien nehnuteľností pre majiteľov
Negatíva:
- vklady sporiteľov v bankách poklesnú
- nižšie zhodnotenie vo fondoch
- rast cien nehnuteľnosti pre záujemcov
Historický prehľad úrokových sadzieb.