Denník N

Aký má Kotleba ekonomický program? Zhrnúť sa dá rýchlo

Kvôli voličom, ktorí v ĽSNS fašistov (akože) nevideli, má asi aj táto otázka význam.

obrázok: Denník N (Focus)

Váham, či extrémistov sám pre seba tak trochu nelegitimizujem už tým, že sa do ich programu pozriem a budem ho čítať ako skutočný program. Pre stranu, ktorej programovým východiskom je nenávisť, sú všetky sociálne, ekonomické a antikorupčné programy iba dymová clona. Odkedy mám však v hlave exit pollovú anketu, podľa ktorej najviac ľudí volilo fašistov kvôli ich „ekonomickému programu“, nedá mi to. Takže skúsim.

Nájdem stránku ĽSNS. Hľadám tento ich antikorupčný, sociálny a ekonomický program a hneď sa objavuje prvý zádrhel. Nijaký ucelený ekonomický (ani akýkoľvek iný) program neexistuje. Najkomplexnejšie, k čomu sa prepracujem a čo sa na program ponáša, sú volebné noviny s desiatimi programovými bodmi v pdf. Podložením a hĺbkou argumentácie je to niečo ako program Smeru doplnený o výkričníky. Link na web ĽSNS ale uvádzať naozaj nebudem.

Ak teda chcem pochopiť, aký program strana má, musím si jednak prejsť toto ich pédefko (čo by už asi sami o sebe pred súdnym súdom stačilo na rozpustenie strany) a zvyšok pozliepať z článkov na ich webe. Štruktúra môjho blogu teda bude podobne systematická ako Kotlebov ekonomicko-sociálny program:

Zrušia financovanie politických strán zo štátneho rozpočtu

Čiže odteraz iba vlastnou hlavou. Jediný relevantný zdroj financovania, o ktorom sme mali aký-taký prehľad, ten zrušme. Týmto opatrením politikov isto definitívne odstrihneme od oligarchie.

Zastavia korupciu

Na webe síce nechýba fotka ostentatívne skromného autíčka, na akom župan jazdí namiesto limuzíny, no personálne obsadenie krajského úradua podriadených inštitúcii strana v rámci svojho antikorupčného programu nespomína. A to Frederika Kotlebová ako „referent pre oznamovanie protispoločenskej činnosti“ možno dosahuje na správe ciest dobré výsledky.

Prestanú čerpať eurofondy

Argumentácia ĽSNS je tu približne takáto: to, čo z Únie dostaneme, prevyšuje náš príspevok do EÚ iba o tretinu. Čísla, ktoré používajú, pritom prekvapivo sedia a potvrdzuje ich i analýza INESS-u, no ľudáci z nich vyvodzujú celkom choré závery: eurofondy zrušiť. V tomto bode sa môj mozog na chvíľu zastavuje.

Ak v Európe existujú bohatšie krajiny ochotné platiť do Únie viac ako z nej dostávať kvôli tomu, aby zadotovali chudobnejšie krajiny východu, tak je to niečo – s ohľadom na fungovanie Európy celé storočia nazad – úplne úžasné. Povedať teraz týmto krajinám – paradoxne ešte s akousi zlosťou  – že my ich peniaze nechceme, je hulvátstvo. Skutočným problémom, ktorý vnímam len z diaľky, ale o to vyjavenejšie, je to, že čerpanie európskych fondov je u nás príliš pomalé, neefektívne a skorumpované. Argument sám o sebe sú potom ešte slovenské námestia, betón a malomestský bizár.

Alternatívnym modelom by mohlo byť toto: ak platíme do Únie X eur a k dispozícii máme X + Y (náš vklad + darčeky od bohatších), celý mechanizmus sa dá okresať. Platiť môžeme 0 a k dispozícii budeme mať Y. Čiže menej presunov, menej úradničenia, menej priestoru na to, aby sa z koláča ujedalo už po ceste. Alebo mi uniká niečo podstatné? Takto to inak občas spomína Sulík. Teda kým eurofondy v nemeckej televízii nenavrhuje deň po voľbách zrušiť.

Podporia domácich výrobcov

ĽSNS spomína svoj „Program 858“ (zrejme aby to vyzeralo, že ich majú veľa, neviem), prostredníctvom ktorého v krajských zariadeniach hrdinsky uprednostňujú domácich dodávateľov potravín, aj keď to Úrad pre verejné obstarávanie označuje za „neprípustne diskriminačné“. Ekonomickou argumentáciou na úrovni Ľubomíra Jahnátka ĽSNS presviedča, že záchranou vidieka má byť podpora domácich producentov v rozpore s pravidlami vnútorného trhu EÚ, ku ktorým sme sa sami zaviazali (približne v tom čase, ako nám západ vnútil peniaze cez eurofondy!).

Vnútorný trh má pritom v praxi smerovať k tomu, že sa uplatnia komparatívne výhody a výroba sa bude v jednotlivých ekonomikách zameriavať na to, v čom sú producenti najefektívnejší. Akože idealisticky. Na všetky farmárske dotácie a bruselské zlepšováky v tomto blogu zabudnime.

(Mimochodom: vedeli ste, že levické rybníky komunisti pôvodne vymysleli na pestovanie ryže?)

Ako to má s nakupovaním priemerný fašista, to neviem. Keď ale idem do potravín ja, snažím sa z možností vyberať vždy to najlacnejšie a najkvalitnejšie. Pomer cena výkon, nič iné. A veľakrát sa to s tým čerstvým a domácim prekryje i samo od seba.

Dôchodkový vek 60 rokov

Máme síce čím ďalej tým menej mladých ľudí, no starší budú odchádzať do dôchodku skôr. Revolučné riešenie demografie i schodku Sociálnej poisťovne. Ja sa prihováram za odchod do dôchodku hneď po päťdesiatke.

Materská dovolenka: 100% platu, 3 roky

Tu by som prihodil ešte 50%. A ďalšie dva roky.

(V tomto bode sa cítim ako sociálny netvor, takže veľmi pragmatická poznámka pod čiarou: ktorý zamestnávateľ dá prácu mladej žene, ak bude hroziť, že mu zo zamestnania odíde a bude jej povinný tri roky platiť plat v plnej výške? Toto buď vyradí mladé ženy z trhu práce alebo položí malé firmy so zamestnankyňami na materskej. Alebo oboje. Vodca zrejme domyslí neskôr.)

Rovná daň vo výške 15% 

V programe Kotlebu neodchádza na prázdno ani volič pravicový volič. Krátko pred tým, ako program vytiahne reprivatizáciu a strategické podniky v rukách štátu pre národne cítiaceho voliča, totižto prichádza pravicový hardcore: rovná daň na úrovni 15%. V mäkších verziách sa potom spomína okresanie odvodov (všetkých) a daní (tiež). Či znížením príjmov štátneho rozpočtu ĽSNS plánuje pokryť nových dôchodcov, predĺženú materskú, podporu domácich farmárov a výpadok v eurofondoch, program nešpecifikuje.

Reprivatizujú / zoštátnenia

V odseku o strategických podnikoch Kotlebova strana sľubuje, že „elektrinu, plyn a vodu“, ktoré vlastnia cudzinci, „vráti národu“. Personálne obsadiť štátne podniky po skúsenostiach úradu župy isto nebude problém.

A približne týmto ten Kotlebov ekonomický program končí. Exit-pollovým anketám v tomto momente oveľa lepšie nerozumiem.

Teraz najčítanejšie